Ozdoba levé části hlavičky
Horní část menu Spodní část menu
Pozadí mezi menu
Socha z chrámu Tři Grácie v Lednicko-valtickém areálu
Konec menu

Obrázek, vložený sem kvůli kreténskému Internet Exploreru Tomášův Internet

TOMÁŠOVY ŘEČI - ARCHIV ČLÁNKŮVítám vás v sekci Tomášovy řeči - v sekci, kde najdete všehochuť, která se nějak do jiné sekce nehodila. Hlavně články na nejrůznější možná témata, která mě zaujala, vnesla do mého života něco krásného nebo... a takových tu doufám moc nebude, která mě rozzlobila nebo rozesmutnila. V archivu najdete články z minulých let.

ROK 2009

Miss ČR na pranýři


Zavítáte-li na stránku soutěže Miss ČR a spočítáte-li si Body Mass Indexy jednotlivých finalistek, přesvědčivě zjistíte, že ač organizátoři soutěže hlásají, že je to soutěž krásy a propagace zdravého životního stylu, ve sktuečnosti to je propagace nezdravé podváhy a chorobné vychrtlosti. Za to si soutěž zaslouží jediné - pranýř - a tak se na něm také ocitla!!!

Celý článek

Napsal Tomáš dne 19. října 2009

 

Shakespearův kód


Kdo je autorem Shakespearových dramat? William Shakespeare ze Stratfordu, anebo filozof Francis Bacon?
Odpověď na tuto otázku dává nesmírně zajímavá kniha Shakespearův kód, která popisuje výsledek jednoho nepříliš známého bádání, jehož výsledkem bylo objevení a vyluštění tajné šifry, skryté v dramatech Williama Shakespeara a jiných autorů z alžbětinské éry. Obsah této šifry dramaticky mění náš zaběhnutý pohled na historii Anglie i historii divadla.

Celý článek

Napsal Tomáš dne 1. října 2009

 

Slavnosti královny Elišky 2009


4. a 5. září 2009 se Velké náměstí v Hradci Králové zdánlivě vrátilo do hlubin středověku, do roku 1308, v němž do města, které se v té době jmenovalo jen Hradec nad Labem, přijela královna Eliška Rejčka, aby ho učinila nejvýznamnějším z věnných měst českých královen a svým sídlem. Občané hradečtí ji to nezapomněli a každý rok tou dobou na ni vzpomínají na krásné akci, pojmenované jejím jménem. Co se při nich dělo letos poznáte v mém článku.

Celý článek

Napsal Tomáš dne 6. září 2009

 

Co muži nechápou, co ženy nechápou


Rád občas různými způsoby poznávám jaké to je být ženou. Naposledy se mi to podařilo díky zajímavé knize Co muži nechápou, po čem ženy touží, kterou napsaly Oldřiška Tylová a psycholožka Zdeňka Sládečková. Tenhle pohled mě fascinoval, ohromil a docela i rozesmutnil. V knize totiž najdeme příběhy patnácti žen, které spojuje jediné - trápení s jejich hmotností. O dojmy z této knihy se s vámi všemi chci podělit a také bych se rád všem dívkám a ženám svěřil, jak se na to dívám já jakožto muž.

Celý článek

Napsal Tomáš dne 3. září 2009

 

S Kantory na Jarmarku


Na jarmarku jsem mou nejoblíbenější skupinu Kantoři poznal a od té doby mi udělali mnohokrát radost. Poslední velkou radostí od nich bylo jejich nové album, nazvané podle jedné z písniček Jarmark.

Celý článek

Napsal Tomáš dne 27. března 2009

 

Galavečer hvězd Tomášova Internetu roku 2008


Po mnoho sobotních večerů máme příležitost sledovat v televizi nejrůznější galavečery, předávání cen zasloužilým, méně zasloužilým i zcela nezasloužilým umělcům i "umělcům", volby královen a králů všeho možného a nejrůznější jiné akce podobného ražení. Jejich řady obohatila i výroční akce, z níž vám teď přináším reportáž.

Celý článek

Napsal Tomáš dne 17. ledna 2009

 

ROK 2008

Nejkrásnější předvolební slib


Zítřejším dnem nám končí ten příjemný čas, kdy se my, běžní lidé, stáváme pro naše politiky takřka hlavím objektem zájmu. Dávají nám dárečky, slibují nám všechno možné krásné... to je ale všechno zbytečné... stačil by jeden jediný, upřímně míněný slib. Jaký? To se dozvíte v mém krátkém předvolebním článku.

Celý článek

Napsal Tomáš dne 16. října 2008

 

Česká miss 2008


Včera proběhl již čtvrtý ročník soutěže Česká miss. Ač jsem od ní nic nečekal, příjemně mě překvapila - a tak jsem se rozhodl své pocity, které ve mně tato soutěž vyvolala vtělit do tohoto článku - aby organizátoři věděli, co se prostému divákovi na jejich soutěži líbí a co ne.

Celý článek

Napsal Tomáš dne 3. února 2008

 

Výroční zpráva Tomášova Internetu za rok 2007


Rok 2007 nám skončil, je tedy načase opět shrnout, co v něm přibylo, co se povedlo, co se slavilo a co zajímavého se vůbec dělo. O tom, co se dělo na Tomášově Internetu se můžete dočíst v mé další výroční zprávě.

Celý článek

Napsal Tomáš dne 2. ledna 2008

 

ROK 2007

Vánoční dárek od skupiny W.I.X - Nastarýkolena


Skupina Nastarýkolena, která v současné době používá jméno w.i.x, vydala před Vánoci nové album Už bylo na čase - aby si její fanoušci měli co nadělit pod stromeček. Jedním z nich jsem byl i já a o to, co mi toto album přineslo se chci s vámi podělit.

Celý článek

Napsal Tomáš dne 23. prosince 2007

 

Svatební noc na hradě Czocha


Část polského podhůří Jizerských hor nese jméno Kraj řeky Kwisy. Tomuto kraji vévodí nad Leśnianským jezerem stojící nádherný romanticky upravený hrad - hrad (polsky zamek) Czocha. V den, kdy jsme tam byli, zrovna vrcholily přípravy na svatbu jako z pohádky - a to mne inspirovalo k napsání příběhu...

Celý článek

Napsal Tomáš dne 6. prosince 2007

 

Mikulášský jarmark v Hostinném


Nejen vztek či bolest mne inspiruje k básním, ale hlavně radost, pohoda a dobrá nálada. Před rokem všechny tyto pocity ve mně vyvolal nečekaně pěkný mikulášský jarmark v podkrkonošském městě Hostinném a tak vznikla báseň o níž se s vámi dělím v tomto článku.

Celý článek

Napsal Tomáš dne 5. prosince 2007

 

Protest proti kácení krkonošských stromů pro pražskou vánoční parádu


Psi štěkají a karavana běží dál - na toto přísloví jsem si vzpomněl, kdy jsem dnes ve zprávách na ČT1 viděl, že dnes padl další absolutně zdravý 95 let starý strom, aby se stal vánočním stromem pro Staroměstské náměstí. Minulý rok jsem proti tomu protestoval formou básně, tu však mnoho lidí nepochopilo a tak jsem dnes sepsal článek, v němž se snažím svůj postoj vysvětlit všem.

Celý článek

Napsal Tomáš dne 24. listopadu 2007

 

Obrázek srdce 4


Články "seriálu", nazvané kdysi podle oblíbeného výrazu, který jste na mé stránce marně hledali, jsou nejúspěšnějšími z celých Tomášových řečí a nezřídka se jeho dosavadní tři díly sejdou na prvních třech místech v pořadí článků. Proto přidávám čtvrtý díl, kde jsou mé asi nejlepší obrázky za dobu trvání seriálu a který asi bude dílem závěrečným.

Celý článek

Napsal Tomáš dne 15. září 2007

 

Uvěří nám ještě někdy? Dopisy z fronty


Když jsem se dnes začetl do knihy Uvěří nám ještě někdy? Dopisy z fronty autora jménem Michael Moore, byl jsem zděšen. Zděšen z toho, co zažívají přímí účastníci války v Iráku - američtí vojáci, kteří jsou autory dopisů, uveřejněných v této knize. Pár zajímavých úryvků z ní vám nabízím v mém článku, který jsem napsal, aby lidé věděli, že taková kniha existuje - a přečetli si ji.

Celý článek

Napsal Tomáš dne 7. června 2007

 

Vězení zvané moc


Před několika minutami k nám přijel člověk, který je označován za nejmocnějšího muže světa - americký prezident George Bush. Když však sledujeme obrovská bezpečnostní opatření, provázející jeho návštěvu, lehce si uvědomíme, že jeho moc má své zvláštní hranice. Co všechno prezident může a co ne? To je předmětem úvah v mém krátkém článečku.

Celý článek

Napsal Tomáš dne 4. června 2007

 

Co je demagogie?


Když se v komentáři k mému článku objevil komentář, že je to demagogie, nevěděl jsem, co to znamená. Našel jsem si tedy stručnou, ale výstižnou definici v Encyklopedii Wikipedia. Na ní jsem si dneska vzpomněl při čtení článku Ano (americkým) základnám na stránce Well.done a rozhodl jsem se dát vám k posouzení, zda článek je či není demagogií.

Celý článek

Napsal Tomáš dne 28. května 2007

 

Tomášova horká stovka (hitparáda Tomášova Internetu za rok 2006)


Celý rok spolu na mé stránce zápolily největší světové hity o vaši přízeň. Teď je dobojováno a nastal čas shrnout výsledky. Stejně jako loni se sto nejlepších objevilo v hitparádě mé stránky.

Celý článek

Napsal Tomáš dne 11. ledna 2007

 

Výroční zpráva Tomášova Internetu za rok 2006


Rok se s rokem sešel a je čas na bilancování - co se změnilo, co přibylo a co se vám nejvíc líbilo - a to všechno se dozvíte ze mé třetí výroční zprávy.

Celý článek

Napsal Tomáš dne 2. ledna 2007

 

ROK 2006

Obrázek srdce 3


Můj seriál Obrázek srdce je u vás velmi úspěšný a jeho články patří k nejnavštěvovanějším na mé stránce. Kromě pochvalných komentářů však sklidil i nemálo komentářů kritických a tak se snažím ve třetím dílu si vylepšit reputaci výsledkem hrátek s grafickým programem Zoner Callisto 5.

Celý článek

Napsal Tomáš dne 13. prosince 2006

 

Reakce na článek "Hodní a nevinní komunisté aneb jak se nám pod nimi dobře žilo"


Dneska mne při brouzdání Internetem zaujal článek Hodní a nevinní komunisté aneb jak se nám pod nimi dobře žilo, jehož originál najdete na adrese http://www.jirivacek-satguru.cz/clanky/clanky-rok-2005/Hodni-a-nevinni-komuniste-aneb-jak-se-nam-pod-nimi-dobre-zilo. Narazil jsem na něj na Well.done Radka Hulána a tam napsal velice dlouhý komentář k věcem, které mne v tomto článku zaujaly. Script zmíněné stránky bohužel tak dlouhé komentáře nepřijímá a proto ho dávám sem.

Celý článek

Napsal Tomáš dne 28. listopadu 2006

 

Fotoreportáž z výstavy "Lovci mamutů" v Národním muzeu v Praze


Od 11. 10. 2006 do 30. 4. 2007 je v Národním muzeu v Praze mimo obvyklých sbírek k vidění také zajímavá výstava, která nás zavede do dávných časů 25 tisíc let před našim letopočtem, v němž obývali území naší republiky lidé, které dnes nazýváme lovci mamutů. I já jsem na ní byl a prostřednictvím mé fotoreportáže na ní zvu i vás.

Celý článek

Napsal Tomáš dne 27. listopadu 2006

 

Poslední zpověď vánočního stromu


Pokud nedošlo k dalšímu odkladu, padl dnes zbytečně další krásný a zdravý, bezmála staletý krkonošský strom, aby jako vánoční strom stál měsíc a kousek v Praze na Staroměstském náměstí. Co tomu asi říká samotný strom? To se dozvíte v mé básni, do níž jsem vtělil všechny své pocity.

Celý článek

Napsal Tomáš dne 22. listopadu 2006

 

Slavnosti královny Elišky


V sobotu 2. září 2006 proběhly na Velkém náměstí v Hradci Králové Slavnosti královny Elišky. Byla to nádherná akce, plná středověkých písniček, tanců, rytířských soubojů a mnoha dalšího. Pokud jste tam nebyli, nemusíte tesknit, nabízím vám tu velkou fotoreportáž s 66 obrázky s popisky, která vás provede vším, co jsem na slavnostech zažil.

Celý článek

Napsal Tomáš mezi 3. a 6. zářím 2006

 

Obrázek srdce 2


Můj článek Obrázek srdce měl u vás nečekaný ohlas - prakticky hned po svém uveřejnění se dostal do čela navštěvovanosti Tomášových řečí a od té doby se tam drží. Nu a já měl dneska náladu na další hrátky s grafickým programem GIMP - a tak je na světě pokračování.

Celý článek

Napsal Tomáš dne 22. července 2006

 

Obrázek srdce


Někdy docela se zájmem koukám, co všechno na mé stránce hledáte. V minulém měsíci jste hojně na Tomášově Internetu hledali a nenašli "obrázek srdce". Tak abyste příště neodcházeli zklamáni, nabízím vám jich pár z mé "autorské dílny". Nečekejte ale žádné vysoké umění...

Celý článek

Napsal Tomáš dne 23. dubna 2006

 

Zachraňme údolí Jizery


Údolí Jizery u Pasek nad Jizerou a Harrachova patří mezi nejkrásnější místa Krkonoš. Vší té kráse ale hrozí zánik, neboť ministerstvo zemědělství tady plánuje postavit obrovskou přehradu. Zabránit tomu můžeme jen my, lidé.

Celý článek

Napsal Tomáš dne 8. června 2005 a upravil 22. února 2006

 

Hitparáda Tomášova Internetu za rok 2005


Zajímá vás, jaké písničky jsou skutečně nesmrtelnými hity? Chtěli byste vědět, jaké písničky frčí bez ohledu na rok jejich vydání? Chystáte se vydat CD s největšími světovými hity a váháte, jaké vybrat? Všechny tyto otázky vám pomůže zodpovědět hitparáda stovky nejoblíbenějších písniček a překladů z mé stránky, sestavená podle statistik návštěvnosti za loňský rok.

Celý článek

Napsal Tomáš dne 8. ledna 2006

 

Výroční zpráva Tomášova Internetu za rok 2005


Rok 2005 byl na Tomášově Internetu docela rušný a ledacos zajímavého se tu dělo. Shrnutí novinek a statistických údajů najdete v mé nové výroční zprávě.

Celý článek

Napsal Tomáš dne 5. ledna 2006

 

ROK 2005

Poslanecké řeči 3


Oproti 43. schůzi byla ta 44. méně bouřlivá a tak ze stenoprotokolu z jejího průběhu lze lépe poznat, jak probíhá takový všední den v Poslanecké sněmovně. První, druhá a třetí čtení zákonů, hlasování, interpelace... a v průběhu těchto činností se leckdy pronese ledacos...

Celý článek

Napsal Tomáš dne 10. listopadu 2005

 

Poslanecké řeči 2


Je zajímavé, jak se jednu chvíli bouřlivě diskutuje o politické krizi a za pár dní už o ní téměř nikdo neví. Důsledkem jedné z nich byla i 43. schůze Poslanecké sněmovny, která měla na programu jediný bod - hlasování o nedůvěře vládě Stanislava Grosse. Jednání bylo neobyčejně bouřlivé a člověk se z něho dozvěděl mnoho zajímavého...

Celý článek

Napsal Tomáš dne 18. října 2005

 

Poslanecké řeči 1


Čeho všeho už byla svědkem naše Poslanecká sněmovna... už v ní proběhlo bezpočet schůzí nudných, vzrušujících i bouřlivých, proběhlo v ní mnoho politických bojů, padlo mnoho návrhů, prohlášení i urážek... a všechno tohle bouřlivé dění zachycují stenoprotokoly, díky nimž můžeme být v písemné podobě svědky našeho politického dění. A s tím, jaké zajímavé výroky jsou v těchto stenoprotokolech zachyceny se můžete seznámit na následujících řádcích.

Celý článek

Napsal Tomáš dne 17. června 2005

 

Reklama na reklamu


Nepřipadá vám, že všechny televizní, rozhlasové, internetové a já nevím jaké ještě reklamní akce jsou vlezlé, protivné a v důsledku můžou propagovaný výrobek i poškodit? O to větší cenu mají neobvyklé formy reklamy. Podrobnosti se dozvíte v mém mírně reklamním článku.

Celý článek

Napsal Tomáš dne 14. června 2005

 

Krkonoše jen pro bohaté?


Krkonoše byly kdysi známé těžbou drahých kovů. To už je dávno pryč, ale přesto jsou pořád pro některé lidi zlatým dolem. Peněz však není nikdy dost a proto přišel další vynikající nápad - vybírat na cestách do hor vstupné.

Celý článek

Napsal Tomáš dne 9. června 2005

 

Proč lidé zničili Martině její sen?


Kdyby finalistka loňské SuperStar Martina Balogová tušila, co ji čeká, nikdy by se do soutěže nepřihlásila. Proč? Kvůli lidem, protože jsou na ni zlí. Proč ale takoví jsou? Myslím, že v tom není jen závist a hloupost...

Celý článek

Napsal Tomáš dne 6. června 2005

 

Hodina se čtyřmi Kantory


Nebojte se, nečeká vás tu žádné opáčko, zkoušení ani nudné suchopárné výklady. Kantoři je totiž jméno zajímavé skupiny, na jejíž koncert vás prostřednictvím mé "reportáže" nyní zvu.

Celý článek

Napsal Tomáš dne 31. května 2005

 

Profesorské řeči 3


Profesorské řeči u vás měly docela dobrý ohlas, tak jsem se nakonec rozhodl přidat i díl, který jsem původně nechtěl ani publikovat. Takže si můžete užít další díl perliček z hodin na Obchodní akademii ve Vrchlabí.

Celý článek

Napsal Tomáš dne 7. dubna 2005

 

Poslední dopis


Nebojte se, nejde o poslední článek v Tomášových řečech. Ani o konec Tomášova Internetu. Poslední dopis je jméno posledního CD skupiny Nastarýkolena, které svou úrovní dokazuje, že to s českou hudbou není zdaleka tak špatné, jak by se zdálo soudě z úrovně toho, co za "hity" z poslední doby se hraje v rádiích a televizích.

Celý článek

Napsal Tomáš dne 7. dubna 2005 a 18. dubna 2005

 

Oskar se směje? Jak na koho!


Znak Oskara se směje. Na koho? Nejspíš na své zákazníky. Bohužel jen na některé.

Celý článek

Napsal Tomáš dne 30. ledna 2005

 

Výroční zpráva Tomášova Internetu za rok 2004


Anebo co se všechno dělo na mé stránce v roce 2004. Zajímavosti ze statistiky mé stránky.

Celý článek

Napsal Tomáš dne 30. ledna 2005

 

ROK 2004

Všem dívkám a ženám


Tenhle článeček posílám všem dívkám a ženám, které nejsou spokojené se svým fyzickým vzhledem a k dosažení pomyslného ideálu jsou ochotné se sebou dělat možné i nemožné.

Celý článek

Napsal Tomáš dne 27. května 2004

 

Troška obchodní korespondence


Je pro vás mučením sestavit nějaký pořádný obchodní dopis? A studovat nudné a suchopárné učebnice obchodní korespondence se vám nechce? Tak v tom případě stačí, když si prostudujete můj rychlokurz frází z nejuživanějších typů obchodních dopisů a budete schopni sestavit akový dopis, že na něj vaši obchodní partneři jen tak nezapomenou.

Celý článek

Napsal Tomáš dne 27. května 2004

 

Vláčkem do EU


Každý prožíval vstup do EU jinak. A tento článeček bude o tom, jak pěkně jsem ho prožíval já.

Celý článek

Napsal Tomáš dne 12. května 2004

 

Poslední den


Milí návštěvníci Tomášova Internetu - tak si pěkně užijte poslední den, kdy je Česká republika taková, jakou jsme ji znali a známe... čas se nachýlil a Evropská unie už rozpřahuje svou náruč... a my vykračujeme vstříc nejisté budoucnosti v ní. Ale my se tam neztratíme, viďte? Usmějte se - zítra bude hůř


Napsal Tomáš dne 30. dubna 2004

 

Profesorské řeči 2


Druhý - závěrečný díl minisérie profesorských perliček z hodin na vrchlabské Obchodní akademii.

Celý článek

Napsal Tomáš dne 29. dubna 2004

 

Kóča na trůně


17. duben 2004 se stal šťastným dnem pro finalistku soutěže Miss ČR Janu Doleželovou, které se podařilo v těžké konkurenci dalších deseti dívek zvítězit.

Celý článek

Napsal Tomáš dne 19. dubna 2004

 

Recenze knihy "Namlouvání"


Nejlepší příběhy jsou ty, které napsal sám život. A pokud to jsou příběhy o lásce, je to ještě lepší.

Celý článek

Napsal Tomáš dne 15. dubna 2004

 

Koho budeme volit?


11. a 12. června 2004 proběhnou volby do Europarlamentu, kde Česká republika zastoupena 24mi poslanci. Už jste se zamysleli, koho budete volit?

Celý článek

Napsal Tomáš dne 15. dubna 2004

 

Profesorské řeči 1


Vzpomínáte rádi na školu? Nebo do ní ještě chodíte? Každopádně jedním z veselejších a zábavnějších aspektů školního života bylo a je zaznámenávání zajímavých profesorských výroků. Nabízím vám první díl z mé sbírky.

Celý článek

Napsal Tomáš dne 13. dubna 2004

 

Informační masochismus


V dnešní době plné spěchu, stresu a napětí je čím dál těžší ubránit se atakům nejrůznějších duševních chorob. Kromě závažných, jako je třeba deprese, nejrůznější fobie atd. existují i méně závažné duševní poruchy, kterým obecná psychologie nevěnuje takovou pozornost, jakou by si zasloužily. Jednou z nich je i informační masochismus.

Celý článek

Napsal Tomáš dne 13. dubna 2004