Červené písmenko W
Modré písmenko W Modré písmenko W
Nápis Tomášův Internet
Červené písmenko W
Modré písmenko W Modré písmenko W

Tomášovy řeči

Poslední dopis

CD.jpg, 24 kB Také vám připadá, tak jako mně, že se na české hudbě velmi negativně podepisuje přemíra hrabivosti hudebních agentur a vydavatelství? Že se poslední dobou zdá být důležitějším fakt, že písničku zpívá slavná skupina MIG 21, Chinaski nebo Kryštof nad takovými "banalitami", jako jestli má nějakou pořádnou melodii nebo text? Že se vydává každý rok hromada alb, která vzápětí pro svou podprůměrnost zapadnou v propadlišti času? V tom případě mám pro vás dobrou zprávu. I když se nás rádia, televize a hudební časopisy snaží svým konáním přesvědčit o opaku, stále existují lidé, kteří hudbu skládají a zpívají s láskou a nadšením a ne pro peníze. Jen je zajímavé, že nejsou zdaleka tak známí. Nejspíš proto, že nemají peníze na bombastické reklamy, turné a podobné akce, ale to neznamená, že jsou snad méně dobří.
Když mi zavolali z Českého rozhlasu Hradec Králové, že jsem vyhrál v jejich soutěži Co Čech, to muzikant CD (hlasovat se dá i přes Internet, tak se tam koukněte, třeba příště vylosují vás), měl jsem velkou radost. Ta se trochu zmenšila, když mi dorazilo a zjistil jsem, že to je CD od mně zcela neznámé skupiny Nastarýkolena. Nicméně jsem přišel domů, CD si pustil a pak už jen žasnul - žasnul nad tím, že jsem skupinu s tak skvělými písničkami dosud neznal. Za ten první den jsem si celé album pustil 3x a i teď ho poslouchám často.
Je to album jménem Poslední dopis a je to již 4. CD skupiny Nastarýkolena (nahráno bylo v Bělé pod Bezdězem, ale členové skupiny žijí v Mnichově Hradišti). Písničky na něm mají povětšinou úplně skvělou melodii a většina jich má i moc pěkná slova - a snad o žádné písničce se nedá říct, že by se v ní zpívalo o ničem. Některé písničky jsou vyloženě rockové, ale některé mi připadají spíše jako folkové. Ale ať už jsou takové nebo makové, určitě se vám budou líbit. Autorem většiny písniček je Luboš Odháněl a před jeho uměním musím smeknout pomyslný klobouk, takových textařů a skladatelů moc není.
Ale skvělá hudba není to jediné, co CD Poslední dopis nabízí. Když si ho spustíte na počítači, nespustí se vám přehrávač CD, ale velká diashow se stovkami obrázků z křtů předchozího CD, různých akcí skupiny a kromě toho je tam spousta hudebních ukázek z minulých CD (podle nich mi CD Poslední dopis připadá nejlepší, předchozí CD byla možná více rocková a tak asi potěší větší fanoušky rocku, než jsem já). Z obrázků a textů k nim se dozvíte ledacos zajímavého o skupině a jejích členech, ale také se dá ledacos přečíst mezi řádky, třeba z toho, jak často se v diashow objevují záběry z pódia na rozvášněné fanoušky a fanynky skupiny - Nastarýkolena mají své fanoušky (a obzvlášť fanynky :o) rádi a nejsou tak odtažití, jako "velké superhvězdy".
A ještě jednu zajímavost CD Poslední dopis nabízí. Na zadní straně v horním rohu najdete nápis ©Nastarýkolena 2004 Možná vám to nepříjde jako nic neobvyklého, ale věřte, že fakt, že autorská práva k CD má skupina, která ho nazpívala je velkou vzácností. Většinou si autorská práva bezostyšně přivlastní nahrávací společnost.
Ale dost tlachání. Pokud vás zajímá víc, mrkněte se na http://www.lubosodhanel.cz, kde najdete kromě stručného seznámení s členy skupiny i kompletní slova všech písniček, akordy k nim, vyzváněcí tóny pro mobily, ukázky všech písniček v mp3 a data různých koncertů a vystoupení.

Doplnění z 18. 4. 2005
Když jsem dopsal tenhle článek a dal ho na Internet, dal jsem o něm vědět i samotné skupině Nastarýkolena, neboť jsem nechtěl psát "o nich bez nich". Zanedlouho se mi ozval jeden symptický člen kapely a ten mi po pár přátelských e-mailech poslal celou diskografii skupiny Nastarýkolena v mp3. Samozřejmě jsem si ji hned poslechl a musím tu opravit své předchozí tvrzení, že předchozí alba jsou více rocková a méně podle mého vkusu - i na všech třech předchozích je spousta krásných, pomalých i rychlých písniček s krásnými texty.
Neméně mne ale zaujal nápis na obvodu CD Poslední dopis i diskografie v mp3 - "Všechna práva výrobce a vlastníků autorských práv k dílu vyhrazena, výroba kopií, pronájem, půjčování, veřejné provozování a rozhlasové šíření tohoto disku je povoleno." Podobný text bývá téměř na všech CD, jen s tím rozdílem, že tam jsou jmenované činnosti přísně zakázány. Co z toho vyplývá? Jednoduše to, že Nastarýkolena neskládají a nezpívají pro peníze, ale pro radost svou a svých fanoušků - a věřte, že na jejich hudbě je to znát - jde rovnou od srdce a postrádá dnes běžnou komerčnost.

Zpět na Tomášovy řeči
Tomáš
7. 4. 2005 + 18. 4. 2005Tomáš 2006
Naposledy změněno: