Červené písmenko W
Modré písmenko W Modré písmenko W
Nápis Tomášův Internet
Červené písmenko W
Modré písmenko W Modré písmenko W

Tomášovy řeči

Koho budeme volit?
11. a 12. června 2004 proběhnou volby do Europarlamentu, kde bude Česká republika zastoupena 24mi poslanci. Už jste se zamysleli, koho budete volit?

Reformační hnutí v roce 1968 chtělo nastolit "socialismus s lidskou tváří". Nepodařilo se to a změna přišla až po roce 1989. Dnes už sice socialismus nemáme, ale lidskou tvář naše politika postrádá pořád.
Všude z rádia, novin, televize, i z úst samotných politiků se v dnešní době ozývá slovo reforma. Ano, reformy zajisté potřeba jsou, systém se musí vyvíjet, ale tam, kde by reforma byla potřeba nejvíce, tam se nereformuje. Ano, tím myslím samotnou politickou scénu. Někteří z našich politiků, a to zejména z těch nejvyšších kruhů jsou již v politice tak dlouho, že už snad ani nedokáží uvažovat jako běžní lidé. A své myšlení už na stará kolena určitě měnit nebudou.
A proto myslím, že je zde potřeba rázná reforma. Ale protože nikdo nebude reformovat sám sebe, zůstává břímě odpovědnosti na nás, lidech. Tím samozřejmě nemyslím začít organizovat revoluci, ale provést reformu jediným mocenským nástrojem, který máme ve své moci a to hlasováním ve volbách.
Ve volbách do Evropského parlamentu se o naše hlasy utká 31 politických stran a hnutí. Jejich přehled najdete na serveru Novinky. Pokud vám není lhostejné, kdo nás bude reprezentovat v Evropském parlamentu, doporučuji neomezovat své rozhodování na "budu volit ODS, ČSSD nebo KSČM", ale prostudovat si i kandidátní listiny, volební programy, internetové stránky a jiné materiály také ostatních politických stran. Stávající parlamentní strany nám dokázali, co dokáží. Tak proč nedat šanci i někomu novému?
Někteří z vás se asi diví, proč jsem tento článek napsal. Tak pro ty přidám vysvětlení... před volbami v roce 2002 jsem se rozhodoval, zda volit ČSSD nebo Humanistickou alianci. Humanistická aliance se mi zamlouvala více, ale nakonec jsem si řekl, že stejně nemá šanci a volil jsem ČSSD. Ale poté, co se ČSSD svou politikou tak zdárně zpronevěřila svému volebnímu programu i svému jménu jsem se musel řádně zamyslet... nad svým myšlením. Proč neměla Humanistická aliance šanci? Přesně kvůli takovému myšlení, jaké jsem předvedl já. Příště už takovou chybu neudělám... a zároveň se chci o tuto zkušenost podělit i s vámi ostatními.
Tak hodně štěstí, ať už zvolíme kohokoliv.
Zpět na hlavní stránku
Tomáš
15. 4. 2004


Vytvořil Tomáš v roce 2004
Naposledy změněno: