Ozdoba levé části hlavičky
Horní část menu Spodní část menu
Pozadí mezi menu
Socha z chrámu Tři Grácie v Lednicko-valtickém areálu
Konec menu

Obrázek, vložený sem kvůli kreténskému Internet Exploreru Tomášův Internet

Fascinující marketing - úvod k seriálu
Reklama!
Umění... zdroj peněz... dobrý zdroj informací o nových výrobcích... neocenitelná pomoc při cestě výrobku od výrobce k zákazníkovi... kýč jak bič... plevel, který parazituje a zapleveluje téměř vše v našem bytí... tím vším dokáže být reklama. Záleží na úhlu pohledu. Transparenty, bannery, prapory, inzeráty, reklamní spoty, telefonáty, reklamní články... forem reklam je nepočítaně. Některé reklamy jsou vkusné a příjemné, bohužel mnohem víc je takových, které jsou otravné, vlezlé, obtěžující, takových, které propagovanému výrobku více škodí než prospívají.
Příliš časté opakování reklamy v televizi nebo rozhlase, flashová reklamní okénka, roztahující se na plochu stránky, vyskakovací okna, příliš agresivní, hlasitá nebo afektovaná reklama, ceny již od..., výhody až... a podobné vychytralé reklamštiny... to jsou některé z nectností, které nás v reklamě provázejí dnes a denně. O to víc si zaslouží ocenění reklamní nápady, které jsou neotřelé, nevlezlé, neklamavé a promyšlené. A to je jedním z účelů mého zamýšleného seriálu jménem Fascinující marketing.

K myšlence na jeho napsání mě před dvěma roky přivedla firma Zoner Software a jejich marketing, který je snad nejlepším marketingem jaký znám. A také firma Neckermann se svým nápadem posílat svým zákazníkům přání k narozeninám společně s dárkem - 300korunovou slevou na výrobky z jejich katalogu. Pak však myšlenka zapadla a k jejímu obnovení přispělo až několik nabídek, které mi přišly letos v prosinci a týkaly se případného umístění reklamy na Tomášův Internet. Ty mě přivedly až k přemýšlení nad zajímavým vývojem odměn za reklamu na internetové stránce a k nápadu zahrnout do seriálu Fascinující marketing i úvahy a informace o marketingu, který je fascinující spíš v tom horším slova smyslu.

Prozatím mám v úmyslu napsat díly na tato témata:
  1. Reklama na webu (téměř) zdarma - o vývoji ve formě hodnocení a vyplácení odměn za internetovou reklamu, který vede k tomu, že už se nijak zvlášť nevyplatí umísťovat na své stránky reklamu a také k naprostému přeplnění stránek reklamou.
  2. Kult značky - budování obrazu značek výrobků a jejich vnímání u lidí patří k nejvíc fascinujícím věcem v marketingu vůbec.
  3. Jediný krok k dokonalosti - vyrobíte-li něco, co lidé potřebují a vy jste jedinou cestou ke kýženému výrobku, máte úspěch zaručen. Nemáte-li takový potřebný výrobek, pak musíte lidi o potřebnosti přesvědčit...
  4. Když to nejde po dobrým... - jaká je největší síla, která lidi dovede přimět dělat něco co nechtějí? Není to láska, je to strach... a o ten není v našem životě rozhodně nouze.
  5. Kouzlo drobných písmenek - i v dokumentech, prospektech nebo spotech, jejichž účelem je informovat, je někdy třeba určité informace ukrýt. K tomuto účelu dokáží v mnoha ohledech ideálně posloužit drobná písmenka.
  6. Marketing firmy Zoner Software - firma Zoner Software si nijak zvlášť nepotrpí na bombastickou reklamu, ale o to promyšleněji, jemněji a účinněji využívá různé jiné formy své propagace. Pojďme spolu poznat část marketingu, který mne přivedl na myšlenku tohoto seriálu a dal mu také jméno.
V dalších dílech bych se rád věnoval i konkrétním zajímavým i odpudivým reklamním kampaním, například fascinujícímu a úžasnému marketingu firmy Zoner Software.

Teď však nechme planých úvodů a vydejme se vstříc prvnímu dílu seriálu.

Napsal Tomáš dne 18. ledna 2010

Zpět na Tomášovy řeči