Fascinující marketing 4 - Kdy to nejde po dobrým...
I kdy v reklamě a marketingu mají své místo předevím pozitivní emoce, i emoce negativní v něm můou prokázat velmi dobrou slubu. Lehce jsme se na ně podívali u v minulém dílu Jediný krok k dokonalosti. V něm bylo naim cílem vzbudit v lidech pochybnosti o sobě a své dokonalosti, které můou zahnat pouze nae výrobky. Ale dobrým sluhou můe být i zlý pán... opak lásky... strach.
Útok hrubou silou
Sídlem strachu je v naem mozku jeho vývojově nejstarí část, zvaná plazí mozek. Strach je vlastně reakcí na nebezpečí, připravující nás k boji nebo útěku a je to emoce velmi nepříjemná. Pro toho, kdo ho cíleně vyvolal, vak můou být jeho účinky velmi příjemné.
Kdy se u pralidí přiblíil jeden samec k druhému chtěje se zmocnit některé - případně vech - z jeho harému samic, dávali jeden druhému najevo svou sílu řvaním, buením se do hrudi a předváděním svých svalů. Často pak k ádnému souboji nedolo, protoe jeden z nich znejistěl, dostal strach a dal se raději na ústup. Od těch dob lidé vytvořili velké civilizace, zaloili říe, státy, města... ale princip zůstal stejný. Jen řvaní a předvádění svalů nahradily zákony, předpisy, nařízení, vyhláky, důtky, pokuty, vězení, popravy. Strach ze sankcí a trestu dovede lidi přimět k čemukoliv nepříjemnému a to lze velmi dobře vyuít ku prospěchu toho, kdo strach vyvolává. Ani on vak není vemocný, protoe nemůe být vude a kdy lidé nabudou přesvědčení, e se dokáí vyhnout represáliím, přestanou dělat to, co se po nich ádá. Proto musel nastoupit strach jiného druhu...
Blesky z nebes
Přichází děs!
Budou hledat pokoj - zbytečně!
Valí se pohroma za pohromou,
zlá zpráva jedna za druhou.
Od proroka se budou doadovat vidění
a skončí vyučování od kněí
i rady od starích.
Králi nezbude ne truchlení,
kníe zahalí se zděením
a ruce prostých lidí hrůza ochromí.
Podle jejich cest s nimi naloím;
odsoudím je tak, jak sami soudili,
a poznají, e já jsem Hospodin.
Běda vám, běda vám! Ne mně, ale Bohu jste odmítli přináet beránky, bochánky, část vekeré své úrody a ekely zlata a stříbra - Bohu, jeho já jsem prostředníkem a který teď mým prostřednictvím vzkazuje tobě, lide nehodný, e se na tebe velice rozhněval a brzy sele stralivý trest. Kajte se, kajte, dokud je čas, bojte se Boha... a koukejte zaplatit!
Takhle nějak laděná poselství najdeme u mnoha a mnoha proroků v Bibli (vere z úvodu kapitoly najdete v knize proroka Ezechiela), ale nejenom v ní, stejného principu vyuívali dychtiví následovníci Mojiovi a Áronovi napříč celými dějinami lidstva. Současnost není jiná - zrovna minulý týden jsem nael v e-mailové schránce Třetí Fatimské proroctví. Malý úryvek postačí:
Začnite sa modli a kona pokánie, lebo len krok nás delí od katastrofy. Keď sa bude veža hovori o pokoji, katastrofa príde. Istý človek, ktorý zaujíma vo svete vysoký post, bude zabitý a to vyvolá atómovú vojnu, ktorá zapríčiní strané zničenia vo svete. Temnota zasiahne zem počas troch dní 72 hodín. Pred katastrofou bude vežmi studená noc a budú via vežmi silné vetry. źudí zasiahne nepokoj a začne zemetrasenie, ktoré bude trva niekožko hodín. Vietor prinesie plyn a rozveje ho po svete. Slnko nebude viditežné. Tí, ktorí si uctievajú Najsvätejiu Matku a rozírili Jej manifest, nemusia sa bá ničoho. Ona ich uchráni od katastrofy.
Diktátor se dá svrhnou nebo alespoň obelstít, ale Bůh vidí vechno a můe vechno. Kadé proroctví vak obsahuje také prohláení ve smyslu, e sice příjde stralivý trest, kterému mnozí podlehnou, ale někteří budou zachráněni a pak je čeká ivot v novém, mnohem krásnějím světě. Ale aby se stali těmi vyvolenými, tak musí... (za tečky lze doplnit cokoliv, co se samozvanému prorokovi nejlépe hodí).
Strach z Boího trestu je mocný pomocník. S jeho pomocí jdou mezi lidmi na dračku i různá nepopulární přikázání - třeba Nesesmilní - o placení nejrůznějích desátků a obětí ani nemluvě.
Přijídí rytíř na bílém koni
Napoleon prohlásil, e Kuliovy činy bude třeba plně proetřit. V doprovodu svých psů provedl důkladnou inspekci vech budov farmy; ostatní zvířata ho sledovala z uctivé vzdálenosti. Kadých pár kroků se Napoleon zastavil a pročichal zem, zda nenese stopy po Kuliovi. Pročenichal vechny kouty, stodolu, stáje, kurníky, zelinářskou zahradu. Kuliovy stopy zjistil téměř vude. Vdy zaryl rypák do země, několikrát zafuněl a pak ze sebe vyrazil: Kuli! Byl tady! Zřetelně ho cítím! Při slově Kuli vichni psi krveíznivě zavrčeli a vycenili pičáky.
Zvířata byla k smrti vyděena. Kuli se jim zdál být něčím neviditelným, co prostupuje vzduch kolem nich a znamená pro ně nedefinovatelnou hrozbu. Večer je Pitík svolal a se vzrueným výrazem ve tváři prohlásil, e jim musí oznámit závanou zprávu. Soudruzi! kvičel a nervózně poskakoval, vyla najevo hrozná věc. Kuli se zaprodal Frederickovi ze Stračína, který se na nás chystá zaútočit a nai farmu zabrat! Kuli ho při tom má vést!
Vyhnaný vůdce revoluce Kuli v knize Farma zvířat George Orwella poslouil jako vechno schopný nepřítel, který můe za vechny nepravosti a před ním můe lidi ochránit jediný zachránce - vůdce Napoleon. Vechny diktatury i ti, kdo se o to snaili, takového nepřítele potřebovali... a tak se na lidstvo sápali tu čerti a ďáblové, tu se chystali zničit svět idi, samozřejmě i imperialisté si brousili zuby na nae kvetoucí domovy... v dnení době to je nepolapitelný Usáma bin Ládin a jeho vemocná Al-Kajdá.
Ale stejný strach se dá s úspěchem vyuít i v obchodě. el by lék - třeba antivirotikum Tamiflu - tak dobře na odbyt, kdyby mu nepředcházela masivní informační kampaň o tom, jak si na nás brouzí zuby naprosto stralivé viry, které se jenjen klepou na to, aby vyhubily lidstvo? Zachránit ho můe pochopitelně jen jediný vzácný lék, jeho je ovem na trhu stralivý nedostatek... a tak honem pospěte do lékárny.
Přebývá-li nám něco, co lidé potřebují, příli na skladě, také je jednoduché řeení. Stačí halasně rozířit zprávu, e daného zboí je straně málo a nebude a navíc e se očekává jeho veliké zdraení. Do pár dní máte sklad prázdný.
Důleité ale je spolupracovat při tomto marketingu s médii, poskytujícími zpravodajství. Ta vak dokáí být hybnou silou sama o sobě...
Hrůza x radost
Dobrá zpráva je patná zpráva. Za patnou zprávu se platí víc!
Tyto citáty jsem si nevymyslel, oba jsem je slyel z úst urnalistů, kterým u dlouholetou praxí dávno přela do krve.
Zatímco za doby socialismu byl ná svět očima televizního zpravodajství oázou klidu a radosti - spřátelení politici se spolu objímali, dělníci s písní na rtech kráčeli k radostným zítřkům... dnes máme demokracii a tak je vechno jinak...
Kadý večer můeme v televizním zpravodajství sledovat, jak se politici hádají, schvalují patné zákony nebo mrhají státními financemi. Také se dozvíme podrobné údaje o tom, o kolik stoupl státní dluh a kolik to činí na jednoho obyvatele včetně miminek. Poté jsme informováni, co se bude zdraovat a jaké nás čekají reformy - například sníení sociálních dávek, zvýení daní a různých příplatků, připojitění a různých povinností - které jsou často jen úvahou některého z politků. Důleité jsou rovně výsledky výzkumů různých statistických agentur, z nich vyplývá, v čem pozitivním jsme zase jednou na posledním místě v Evropě nebo na světě a v čem negativním na prvním. Nezbytné jsou rovně informace o kolik se zvýila nezaměstnanost, výskyt rakoviny, počet dopravních nehod a násilných trestných činů. Rovně je nutné poinformovat o tom, jak mráz/teplo, sucho/mokro poničilo úrodu a pochopitelně e se vinou toho bude výrazně zdraovat.
Po dalích důleitých zprává o vzrůstu cen ropy na světových trzích, hrozících válkách, vleklém mírovém procesu, záplavách, zemětřeseních, hladomorech, bouračkách a vradách je načase honem, honem se rozloučit, pustit znělku... a pak příjde na řadu reklama!
V reklamě se astná rodinka u stolu směje a mae si chleba margarínem, kluci s tatínkem myjí auto, astný výherce v pokeru si k sobě stahuje komínky etonů, zamilovaní se líbají v kabrioletu na břehu moře, astní mladí lidé si zadarmo telefonují s přáteli, dívka si pohazuje krásnými umytými vlásky... vechno je rozesmáté, astné, barevné, pozitivní a do toho zní neustále kupujte... kupujte... kupujte...
Vichni jsme závislí!
Výsledek této bezprostřední konfrontace frustrujících zpráv a zářivých reklamních scén je bez přehánění fascinující. Pro televizi je to zlatý důl - za reklamu, následující po televizním zpravodajství, platí inzerenti pravděpodobně nejdrá. Jiný výsledek velmi výmluvně shrnula ČT2 loni v prosinci v jednom z dílů cyklu Ta nae povaha česká, nazvaném Vichni jsme oniomaniaci.
Ten se odehrával v supermarketu, v něm reportéři pořadu nahráli rozhovory s různými lidmi a z nich vyplynula překvapivá skutečnost - e lidé často nenakupují proto, e by kupované věci potřebovali, ale čistě pro dobrý pocit z nakupování. Někteří házejí do koíku bezmylenkovitě věci, které ani nepotřebují, ani o nich moc nepřemýlí... doma se jim hromadí... ale pro tu chvíli je potřebují, aby se zbavili strachu, úzkosti, frustrace... aby se cítili dobře. Není to ádná vzácnost, naopak, závěr pořadu byl stejný jako jeho název... vichni jsme oniomaniaci, lidé, závislí na nakupování.
Vechno je na hovno!
Ale jetě jeden výsledek zaměření televize na ve negativní má - televize je součástí kadodenního ivota drtivé větiny lidí a velmi významně ovlivňuje jejich názory a pohled na svět. A tak se po vzoru televize na ve negativní zaměřují i samotní lidé - vechno jen kritizují a stěují si, internetové stránky, které se nevybíravě naváejí do veho kolem jsou ty nejpopulárnějí, lidé se vzájemně pomlouvají, posmívají se... ale pochválit neumějí.
Dokumentovat to můe můj záitek z vrchlabského historického jarmarku. U jednoho ze stánků prodávali různá vtipná desatera, sepsaná na hliněných vypálených destičkách a také tam měli ciferník s jednou ručičkou, připomínající hodiny. Ručičku jste vak nenastavili na čas, ale na náladu, jakou dnes máte - měli jste monost od nejlepí po nejhorí. Několikrát jsem ji při cestě kolem stánku nastavil na Mám báječný den, ale kdy jsem ji viděl přítě, ukazovala zase jen jedno jediné... Dneska mě vechno sere!
Také si necháváte ztrpčovat ivot něčím snem o báječných ziscích?
Napsal Tomá dne 12. dubna 2011