Ozdoba levé části hlavičky
Horní část menu Spodní část menu
Pozadí mezi menu
Socha z chrámu Tři Grácie v Lednicko-valtickém areálu
Konec menu

Obrázek, vložený sem kvůli kreténskému Internet Exploreru Tomášův Internet

Fascinující marketing 6 - marketing firmy Zoner Software



V dnešní záplavě často nevkusných, nic neříkajících, afektovaných, vychytralých a hlavně neuvěřitelně vlezlých reklam dokáže zaujmout každý marketing, který je neotřelý, příjemný a promyšlený. Přesně takový je marketing české firmy Zoner Software a. s. a zaslouží si proto velké ocenění. Rozhodl jsem se zasvětit mu další z dílů seriálu Fascinující marketing, k němuž mě firma svým marketingem před dvěma roky inspirovala. Protože marketing Zoneru je bez přehánění fascinující. Předem však upozorňuji, že i když se tak možná bude jevit, není tento článek reklamním článkem psaným na objednávku.

O firmě Zoner Software a. s.


Logo programu Zoner Photo Studio Firma Zoner Software a. s. sídlí v Brně, má však své pobočky i v zahraničí. Založená byla v roce 1993. Jejím hlavním oborem činnosti je vývoj a prodej počítačových programů, z nichž nejproslulejší je grafický program Zoner Photo Studio (teď prodávaný ve verzi 13), vynikající vektorový grafický program Zoner Callisto nebo program pro práci s čárovými kódy Zoner Barcode Studio. Kdysi byl známý a používaný i program Zoner GIF Animator, ale ten už asi zanikl. Existuje i program pro ochranu počítače Zoner Antivirus.
Firma Zoner Software také poskytuje webové služby - registraci domén, webhosting a serverhosting, tvorbu a správu internetových stránek nebo systém pro výstavbu a spravování internetových obchodů. A také vydává knihy - převážně o fotografování a kreslení, poslední dobou však obohacuje svou nabídku i o jiné žánry.
Teď se však pojďme věnovat tomu, jak tohle všechno firma Zoner Software dokáže prodat a to na příkladu jejího nejznámějšího a nejslavnějšího programu Zoner Photo Studio.

Každému se něco dá, podle toho, na co má


Zoner Photo Studio 13 Zoner Software prodáva program Zoner Photo Studio v několika verzích. Konkrétně Zoner Photo Studio 13 ve verzi Home a v dražší verzi Pro, dříve bylo verzí ještě více - nejlevnější Express stála asi 200 Kč a nejdražší Professional byla k mání zhruba za 1900 Kč. Ať už si však koupíte jakoukoliv verzi, naistalujete si tentýž program a po třicet dnů vám bude fungovat bez jakéhokoliv omezení. Poté se však - pokud jste si koupili některou z nižších verzí - mnohé funkce zablokují. V nabídkách programu se vám však stále budou svůdně nabízet. Když však na ně kliknete, objeví se okno, že tuto funkci nemůžete použít ve verzi programu, kterou máte zakoupenou, avšak stačí jen několik kliknutí a můžete mít verzi vyšší...
Tento způsob prodeje je zvolen neobyčejně šťastně, protože nikdo nemusí platit draze za funkce, které nepotřebuje... ale kdyby v budoucnu zjistil, že by se mu přece jen některá z nich hodila, stačí jen doplatit rozdíl mezi verzemi.
Příjemné je i to, že při instalaci nového vydání programu není přepsáno vydání staré. Já mám rád Zoner Photo Studio s pořadovým číslem 10, teď jsem si však nainstaloval na vyzkoušení nové Zoner Photo Studio 13. Instaluje se do nového adresáře a vytváří si vlastní zápisy v registru, takže tím instalace staršího vydání 10 není nijak dotčena.

Zoner nabízí, radí, doporučuje


Už několik let jsou oblíbeným nástrojem marketingu informační e-maily. Nemyslím teď ty, které vám nabízejí nejlevnější Viagru nebo zaručeně originální švýcarské hodinky. Mám na mysli informační e-maily, které vám zasílají seriozní firmy - například když si zaregistrujete jejich program a necháte zaškrtnuté políčko, že si jejich zasílání přejete nebo zadáte svou e-mailovou adresu do příslušného políčka na jejich stránce. Málokdo však sílu těchto e-mailů umí využít tak, jako firma Zoner Software.
program Zoner Callisto 5 Nejčastější chybu dělají firmy v tom, že posílají informační e-maily příliš často. Pokud budete každý druhý den dostávat extra super nejskvělejší nabídku, brzy vás to otráví tak, že si e-maily přestanete číst a pak se z jejich odběru odhlásíte. Zoner Software posílá informační e-mail zhruba jednou měsíčně. Jen když je vydána nová verze programu, informuje vás o tom mimořádná zpráva. A někdy příjde zcela mimořádná nabídka, to je však vzácně.
Informační e-mail Zoner Softwaru však není obyčejnou reklamou. Obsahuje samozřejmě nabídku programu Zoner Photo Studio, obvykle za o něco nižší cenu, případně doplněnou o nějaký dáreček - třeba knihu o programu zdarma. Ale obsahuje také krátká povídání o různých fotografických problémech a odkazy na průvodce, které vám pomohou v programu Zoner Photo Studio uvedený problém vyřešit několika kliknutími.
Z informačního e-mailu se dozvíte také o různých knihách, které vydává vydavatelství Zoneru nebo vás zaujme nabídka různých zajímavých fotografických kurzů a zájezdů. A bývají součástí e-mailů i vyhlášení a vyhodnocení různých fotografických soutěží.
Díky tomu je informační e-mail Zoner Softwaru pestrý, zajímavý a vždycky si ho rád přečtu. Někdy však příjde e-mailem ještě zajímavější věc - upozornění na nějakou zvláštní, mimořádnou nabídku nebo prodejní akci. To pak máte příležitost získat program třeba za polovinu ceny nebo je možné zakoupit si starší verzi programu za pár stokorun. Takové nabídky jsou vzácné a moc se vyplatí je využít.
Nově založila firma Zoner software na adrese www.milujemefotografii.cz i weblog, kde si lidé můžou vyměňovat zajímavé informace o digitální fotografii.

Spolupráce s médii


Zoner Software si moc nepotrpí na klasické reklamy, o to účinněji však využívá různé jiné způsoby propagace. Jednou z nejúčinnějších je spolupráce s různými počítačovými časopisy. Přílohou počítačových časopisů totiž obvykle bývají nejrůznější DVD s výběrem zajímavých programů a časopisy rády lákají čtenáře na nejrůznější plné verze komerčních programů. Zoner Sofware toho využívá měrou vrchovatou a tak je možné občas získat verzi Express nebo Home jen za cenu časopisu a bezplatné registrace.

Účinnost fascinujícího marketingu


Neznám všechny finesy marketingu Zoner Softwaru, ale i ty mnou výše popsané úplně stačí. Jejich účinnost si dovolím popsat sám na sobě.
Poprvé jsem se s programem firmy Zoner Software setkal na CD počítačového časopisu, prostřednictvím kterého jsem si zdarma zaregistroval program Zoner GIF Animator. Podstatnější však bylo, když jsem stejným způsobem získal grafický program Zoner Callisto 3. Práce s ním se mi tak líbila, že jsem v něm navrhl celý vzhled Tomášova Internetu, který pak má stránka měla až do loňského května. Když mi pak přišla e-mailem nabídka pořízení programu Zoner Callisto 5 s neuvěřitelnou slevou, bez váhání jsem ji využil. Společně s ním jsem dostal i program Zoner Photo Studio 7 a ten se mi moc líbil a rychle jsem si zvykl v něm upravovat své fotografie. Verze Zoner Photo Studio 8 byla o tolik lepší, že jsem využil další mimořádné nabídky Zoner Softwaru a s velkou slevou jsem si koupil verzi Professional. Po ní následovaly i verze 9 a 10, které byly každá o tolik lepší, že jsem si zakoupil i ty.

Varování na závěr


I když nebylo rozhodně mým úmyslem v tomto článku kritizovat, přece jen kromě mnoha věcí, jenž se mi líbí, je i pár věcí, které se mi nelíbí a tak je tu také zmíním. Vždyť kam bychom došli, kdyby nás každý jen chválil?
Zoner Photo Studio 11 přinesl velkou změnu vzhledu programu, nový vzhled byl patrně inspirován konkurenčním programem Adobe Photoshop Elements. Bohužel, v mých očích to byla změna k horšímu, rozhraní programu je zaplněné ikonkami a program je tak méně přehledný. Verze 12 pak přišla velmi brzo po verzi 11 a měl jsem z ní pocit, že byla nová verze jen aby byla. Verze 13 už asi přinesla víc novinek, obzvlášť excelentní skládání multiexpozic (dokáže složit od ruky vyfotografované obrázky stejného místa tak, aby na sebe sedly a prostřednictvím nich pak lze vymazat pohybující se objekty, např. pomalu se procházející prostorově výraznou paní v červeném tričku :o). Přesto váhám, zda za ni dát 1 900 Kč, protože pro jiné její pokročilé funkce, jako je třeba práce s formátem RAW, nemám využití.
A tak bych rád varoval Zoner Software před příliš častým vydáváním nových verzí, protože bych byl nerad, kdyby se program Zoner Photo Studio proměnil v přeplácané a nepřehledné monstrum, jako se to stalo třeba vypalovacímu programu Nero nebo i kdysi proslavenému grafickému programu ACDSee. Místo toho by mě potěšilo nějaké to vylepšeníčko už dlouho zapomenutého programu Zoner Callisto.
Každopádně přeju firmě s nejsympatičtějším marketingem hodně úspěchů.

Napsal Tomáš 8. a 9. června 2011

Zpět na Tomášovy řeči