Ozdoba levé části hlavičky
Horní část menu Spodní část menu
Pozadí mezi menu
Nádherná socha z letohrádku Tři Grácie, která symbolizuje malířství
Konec menu

Obrázek, vložený sem kvůli kreténskému Internet Exploreru Cesta ke Královně Podkrkonoší
zpet.jpg, 1 kBgalerie.jpg, 1 kBvpred.jpg, 1 kB

29.jpg, 125kB

V krajině luk a polí, tu oku lahodí, nádherný strom prastarý, co kraji vévodí. Kdyby uprostřed lesa ten strom mohutný stál, nebyl by možná nikdo, kdo blíže by ho znal. Však jediná tu stojí, nad polí pustinou, ta borovice krásná je kraje královnou.

Připadáme-li si nezajímaví, šediví a průměrní a chceme-li to změnit, můžeme k tomu hledat inspiraci u nádherné borovice, stojící na nejvyšším místě pohoří, táhnoucího se od Nových Zámků u Hostinného až po Dolní Brannou, blízko samoty jménem Příčnice, která patří ke vsi Horní Kalné. Ta totiž stojí osaměle nad poli a zdálky přitahuje pozornost svou krásou. A tak i my, chceme-li vyniknout, si musíme najít místo, kde naše krása a vyjímečnost vyniknout dokáže...
Cesta, která kolem ní vede, je dnes jen silničkou, po níž jezdí zemědělci na pole a sem tam po ní přejde nějaký chodec či přejede cyklista. V minulosti tomu ale tak nebývalo - kdysi se cestě říkalo Trhovice (nebo německy Hochstrass) a lidé po ní rádi chodili. Po pohoří totiž cesta ubíhá mnohem rychleji, než v údolí Labe nebo okolních potoků a jsou tu navíc krásné výhledy na Krkonoše. Z dob, kdy tu poutníci putovali, se tu zachovalo i množství křížků a kapliček.