Budování značky v praxi - Česká pojišťovna
Když jsem začal přemýšlet o článku Fascinující marketing 2 - Kult značky, hledal jsem různé články, postřehy a názory na Internetu a ze všech těch střípků a svých názorů jsem slepil článek, který se značně lišil od toho, jejž bych napsal "z voleje", bez předchozího hledání a studování. Psaní článku... a vůbec celého seriálu Fascinující marketing... ve mně vzbudilo zájem o tuto problematiku a tak jsem si začal víc všímat reklam a vůbec všech forem propagačního působení na naše vědomí a podvědomí. Ono je to zajímavější, než se na první pohled zdá.
Působit na naše vědomí prostřednictvím reklam, letáků a různých veleextrasupervýhodných nabídek je důležité, ale neméně důležité je působit na naše podvědomí. Nejvychytralejším způsobem je tzv. podprahová reklama - mezi okénka filmu se vloží jedno okénko s výrazným logem - lidé si to ani neuvědomí, ale zato naše nevědomí ano a to může znamenat pro propagaci zmíněného loga velmi mnoho. Tento způsob propagace je však natolik neférový, že byl v mnoha zemích včetně naší zakázán zákonem. Zbývá ale mnoho jemnějších a zákonných způsobů, jak dosáhnout podobného efektu.
Úplným rájem takovéto reklamy je sport. Ten zajímá mnoho a mnoho lidí a spojují se s ním silné emoce... jeho reklamní potenciál je natolik obrovský, že je v něm zamořeno reklamnou doslova úplně všechno. Soutěže se jmenují podle firem (např. fotbalová Gambrinus liga nebo hokejová Tipsport extraliga), stadiony se jmenují podle firem, sportovní kluby se jmenují podle firem, závodiště, sportoviště i samotní sportovci jsou pokrytí logy a reklamami, dokonce i rozhovory se sportovci se neobejdou bez cedule s množstvím log.
Reklam je však moc, ve skrumáži dohromady jednotlivé logo nijak moc nevynikne a tak se média i reklamní agentury snaží hledat nové cesty.
Nejvychytralejší můžeme sledovat v těchto dnech v přenosech z hokejové extraligy. V průběhu přenosu se v pravidelných intervalech v pravém dolním rohu objevují loga firem, které si tuto reklamu zaplatily - např. Kajot, Budějovický Budvar, Tipsport... velmi však záleží na chvíli, v níž se logo objevuje a objevuje se zjevně podle toho, kolik která firma zaplatila.
Více než zmíněné firmy zřejmě zaplatila Česká pojišťovna a tak se její logo objevuje ve chvíli, kdy je to nejúčinnější... když padne gól! Hráči se objímají, tribuny jásají, autor gólu objíždí podél střídačky... pak přichází zpomalený záběr a v tu chvíli se objevuje logo České pojišťovny. Jeden hráč přihrává, druhý se napřahuje, puk letí... a ve chvíli, kdy se přiblíží k bráně, logo zmizí.
Účel tohoto konání je naprosto jasný. Člověk u televize jásá, raduje se z gólu, kdo by v tu chvíli vnímal nějaké logo? Ale naše podvědomí ho vnímá zcela jasně a v podvědomí tak vzniká velmi jasné spojení - logo Česká pojišťovna = radost. A z takového spojení se jen zlato sype, když se pak takový sportovní fanoušek rozhoduje, u které firmy si uzavře pojištění.
Všechny firmy, zabývající se reklamou, si dělají výzkumy, jak jejich služby působí na potenciální zákazníky a snaží se zajistit si od nich zpětnou vazbu. Tady tedy je reakce od jednoho průměrného diváka sportovních přenosů na ČT4 Sport.
Zatímco ostatní loga mi většinou nevadí a v některých chvílích - obzvlášť pokud se zobrazují moc často - mi příjdou stejně jako všechny reklamy otravná a obtěžující - mazanost v zobrazování loga České pojišťovny mi příjde vychytralá až příliš. Skoro se mi díky ní vnucuje na mysl otázka, není-li Česká pojišťovna stejně mazaná a vychytralá i ve svém podnikání.
Abych však nebyl na Českou pojišťovnu úplně tak zlý, zaslouží si jednu pochvalu. V komerčních přestávkách běží standardní reklama na Českou pojišťovnu a ta je jednou z nejlepších, jaká teď běží. V jednom spotu uklízečka brání muži ve vstupu na záchod, v jiném starý muž mladému ve vstupu do tramvaje. V obou případech se objeví hokejový rozhodčí, odpíská nedovolený zákrok a uklízečka i starý muž si naštvaně sedají a chovají se přesně tak, jak se někdy chovají vyloučení hokejisté. Reklama končí sloganem Vždycky hrajeme fér.
Tahle reklama se mi líbí, mám ji docela mi rád a i když možná není tak účinná, připadá mi férovější a působí na mě líp, než vychytralé a odpudivé reklamní "vychytávky" s logem ve chvílích radosti z gólu.
Napsal Tomáš dne 13. března 2011
Zpět na Tomášovy řeči
Vaše komentáře
Nikdo tu neměl zájem diskutovat, proto byla diskuse ukončena.
Zpět na Tomášovy řeči