Ozdoba levé části hlavičky
Horní část menu Spodní část menu
Pozadí mezi menu
Socha z chrámu Tři Grácie v Lednicko-valtickém areálu
Konec menu

Obrázek, vložený sem kvůli kreténskému Internet Exploreru Tomášův Internet

Proč není na Tomášově Internetu žádná reklamaZatímco v článku Fascinující marketing 1 - reklama na webu (téměř) zdarma jsem se snažil o spíš obecnější přístup k problematice odměn za webovou reklamu, v tomhle článku bych rád vyjádřil svůj osobní pohled a názory na webovou reklamu.

Jak by vypadal Tomášův Internet s reklamou Mého kámoše Petra už dlouho z mě zcela neznámých příčin moje stránka bez reklamy neskutečně dráždí. Důvody toho zná asi jen on sám, ale už mnoho jeho přesvědčovacích proslovů jsem vyslechl, argumentů, přemlouvání... ale výsledek byl mizivý. Ke konci roku však absence reklamy začala zajímat a lákat i inzerenty a reklamní agentury a tak mi začali posílat své nabídky. Žádnou z nich jsem nepřijal, ale přimělo mě to k zamyšlení a výsledkem bylo oživení myšlenky na vytvoření seriálu Fascinující marketing, jehož první díl je díky jim internetové reklamě věnován.

Nejzajímavější nabídka, kterou jsem kdy dostal, přišla od jedné překladatelské firmy. Ta mi nabízela částku 100 Kč měsíčně za to, když v hlavním menu mé stránky bude pod odkazem na sekci Překlady ještě jeden odkaz Překlady, který povede na jejich stránku. Byla to vynikající nabídka, zaplatila by mi z větší části webhosting, ale odmítl jsem ji, protože by to bylo klamání mých návštěvníků.
Z úplně opačné strany spektra výhodnosti byly dvě nabídky, které mi krátce po sobě přišly v prosinci. Drogistická firma mi nabízela za umístění reklamy na mou stránku provizi ve výši 1% z každé objednávky, kterou uzavřou návštěvníci, jenž přišli z mé stránky. Tedy kdyby si objednali zboží za 3 000 Kč, dostal bych z toho celých 30 Kč. Možná to vidím zbytečně černě, ale připadá mi, že kdybych si sedl s kloboukem ke kostelním dveřím, vydělal bych za stejnou dobu více. Podobná nabídka přišla od internetového obchodu s různými dekoračními drobnůstkami - ti mi sice nabízeli velkorysých 10%, ale prodávali takové drobnůstky, že ani jejich nabídka dle mého neslibovala žádný velký zisk.

Možná jsem neskromný, ale připadá mi, že těch pár korun, které může reklama na mé stránce přinést, nevyváží nevýhody, které umístění reklamy má. Ono jich totiž není zrovna málo.
První a dost podstatnou je to, že webová reklama v čím dál větší míře postrádá vkus. Pěkné bannery, které jsem použil v mém ilustračním obrázku a které jsem si kdysi dávno měl ve zvyku ukládat, když se mi líbily, vystřídaly agresivní animace, vytvořené ve formátu Flash, jenž se rozbalují a překrývají obsah stránky, nebo se na ně musí kliknout, aby zmizely. Takovou agresivní reklamu já nesnáším, stejně, jako nemám rád televizní a rozhlasové reklamy. A kdyby měly hyzdit i anticko-klasicistní vzhled mé stránky, s nímž jsem si v loňském roce splnil svůj dávný sen, to by pro mě byl zlý sen.

Každý člověk má své sympatie a antipatie. Když však poskytnete prostor na své stránce reklamní agentuře, zobrazují se na vaši stránce reklamy, které si u agentury objednali její zákazníci a vy tak nemáte absolutně žádný vliv na to, co se na vaší stránce objeví. A to ani u tzv. kontextové reklamy, tedy reklamy, která se přizpůsobuje obsahu vaší stránky. Naopak, velmi lehce by se mohlo stát, že by se třeba u článku Miss ČR na pranýři (v němž pranýřuji soutěž, vychvalující a vydávající dívky s Body Mass Indexem hluboko pod hranicí podváhy za ideál krásy a zdravého vzhledu) objevila reklama, zobrazující právě tyto dívky a soutěž propagující. A to by se mi těžko rozdýchávalo.

Jako nejpodstatnější nevýhodu ale vidím to, že by se dohromady míchal výdělek a záliba. V současné době přidávám na mou stránku to, co mi připadá krásné, zajímavé - nebo třeba i znepokojující a burcující... nebo v případě písniček i to, co si přejí mí návštěvníci. A pracuji na tom, kdykoliv mám chuť a inspiraci... když ani jedno není, tak se bohužel na nějaký čas nic neděje. Ale kdybych dal na mou stránku reklamu, začal by se do záliby míchat výdělek a to by mohlo vést k tomu, že bych spíš začal preferovat témata, která by slibovala zvýšení návštěvnosti. Zajímavým zdrojem výdělku je i psaní reklamních článků a tak byste se místo cest po krásných místech nebo fotografií mohli dočkat článků, vychvalujících přednosti inteligentní plastelíny a podobných. Nic z toho nemiluju a tak by mi práce na mé stránce těžko dělala potěšení. Ale musel bych, protože bez aktualizování návštěvnost rychle klesá a s ní i příjem z reklamy. Tím by chuť do toho byla ještě menší a dlouhá historie mé stránky by tak asi rychle dospěla ke svému konci. A to nechci riskovat.

A tak i když se nedá vyloučit, že se na mé stránce jednou reklama objeví, stane se tak jen z nouze. Ale doufám, že k tomu nikdy nedojde a jediná reklama, která se na mé stránce objeví, budou ikonky mých oblíbených stránek a případně popisy krásných akcí, míst nebo recenze krásných alb - tak, jako to je dosud. Držte mé stránce palce.

Napsal Tomáš dne 21. ledna 2011

Zpět na Tomášovy řeči