Ozdoba levé části hlavičky
Horní část menu Spodní část menu
Pozadí mezi menu
Socha z chrámu Tři Grácie v Lednicko-valtickém areálu
Konec menu

Obrázek, vložený sem kvůli kreténskému Internet Exploreru Tomášův Internet

Jak se příjemně učit angličtinu - program Smart TestsI když byla na střední škole mým hlavním jazykem němčina, začal jsem tam i s angličtinou. Bohužel se mi oba jazyky neuvěřitelně pletly dohromady, neuměl jsem plynule mluvit jen jedním z nich, míchal jsem je dohromady a tak jsem se rozhodl jeden z nich zapomenout. Po třech letech, kdy jsem vesele zapomínal oba, jsem začal s překládáním písniček a to rozhodl - zatímco němčina šla u mě k ledu, věnoval jsem se angličtině. Po nepříjemných hodinách angličtiny na střední škole jsem poprvé našel způsob, jak příjemně dostat do hlavy něco angličtiny. Překládání písniček mi velmi pomohlo a za chvíli jsem uměl anglicky, jak na střední škole nikdy. Bohužel moje schopnost vyjadřování kulhala daleko za schopností porozumět anglickému psanému textu, o gramatice a porozumění rodilým mluvčím ani nemluvě. Na učení se doma nemám v sobě dost sebekázně a tak jsem se rozhodl zaplatit si kurz angličtiny. To je určitě dobrý nápad, který se dá doporučit každému - když už si jednou něco zaplatíte, nechodíte určitě nikdy "za angličtinu" - a protože na kurz obvykle nechodíte sami, nechcete být mezi svými spolužáky "za blba" a to vás přiměje se učit. Učit se? Ale jak aby i to bylo příjemné? Pomoci v tom můžou i dva počítačové programy, které mě dneska moc zaujaly.
První z nich se jmenuje Smart Tests a podrobnější informace o něm najdete na adrese http://www.vitware.cz/smarttests. Jeho autory jsou autoři skvělého webu http://www.helpforenglish.cz a je stejně promyšlený, jako zmíněná stránka. Myšlenkou programu je prostřednictvím početných testů vyzkoušet své schopnosti a prostřednictvím komentářů k jednotlivým možnostem testu se učit.

Smart Tests - okno pro výber testu


Program má dvě části a dva způsoby testování. V tomhle okně se vybírají testy, procvičující různé gramatické jevy - v demoverzi jsou tři, v plné verzi jsou jich stovky a z HelpForEnglish se dají stáhnout i nové. Můžete si vybrat buď jen jeden gramatický jev, nebo několik nebo třeba všechny. Poté kliknete na Otevřít a souboj se záludnostmi anglické gramatiky může začít.

Testování anglické gramatiky


V levé části okna se objeví modré pole, v pravé části naskočí první otázka a vy máte na výběr ze čtyř možností. Pokud vyberete správnou, po kliknutí na Pokračovat se v levé části okna objeví za odměnu kousek obrázku a vaše odpověď se zaškrtne zeleně. Tady se mi to podařilo, oblíbená písnička od Roxette mi v tom pomohla. :o)

The game is on again.... and the winner takes it all


Když se netrefíte a vaše odpověď je špatná, zaškrtne se červeně, žlutě se vyznačí správná odpověď a k oběma se objeví komentář. Tyhle komentáře jsou na programu to nejskvělejší, opravdu dovedou vysvětlovat a učit. Nikdy jsem nic takového neviděl a je to naprosto skvělý nápad. Když si chcete přečíst komentář i k ostatním možnostem, stačí kliknout na modrou ikonku s písmenem i a objeví se vám. A také jste za špatnou odpověď potrestáni tím, že zmizí dílek obrázku. Když vám to nejde, je to s programem docela souboj a ten jsem dneska prožíval tak, že jsem u toho hulákal jak u hokejového utkání. Nakonec se podařilo, obrázek se zaskvěl v celé své kráse - tím test končí, nebo máte možnost v něm pokračovat s novým obrázkem.
Je to nečekaně účinný způsob učení se chybami, přiznám se, že o přacích větách jsem nevěděl nic a po jednom testu už mi z nich v hlavě přece jen něco uvízlo. Navíc si myslím, že je to dobrý trénink na různé testy a zkoušky.

Test každodenní angličtiny


V druhé části programu si můžete vybrat testy na nejrůznější pestrá témata, rozšiřující slovní zásobu, prostě všechno možné. Tady testování probíhá víceméně formou klasického testu. Někde dostanete deset otázek, někde dvacet... a když vyberete možnosti, které se vám líbí, kliknete na tlačítko "Hodnocení".

Vyhodnocení testu


Objeví se počet správných a špatných odpovědí. A vy se divíte, jak jste toho mohli tolik zvrzat. Napoprvé se v tomhle testu u mě zaskvělo 7 správných odpovědí a 3 špatné. Když kliknete na "Vyhodnotit test", můžete si prohlédnout všechny odpovědi - správné jsou zaškrtnuté zeleně, špatné červeně a žlutě jsou zaškrtnuté správné odpovědi tam, kde jste odpověděli chybně.

Vyhodnocený test


I u tohoto testu se vám zobrazují komentáře k zaškrtnutým odpovědím, k ostatním si je můžete lehce zobrazit kliknutím na modrou ikonku i.
Tím možnosti demoverze končí, v plné verzi programu je jich však více. Můžete se do programu přihlašovat pod svým vlastním uživatelským jménem a vaše výsledky se v programu ukládají, takže můžete ve statistikách sledovat své pokroky a zjistit, co vám jde a co je vašim problémem. Program se dokáže také automaticky aktualizovat a stahovat si nové testy, které na HelpFor English neustále přibývají.
Zkrátka, program mi připadá velmi zajímavým způsobem, jak si každý den chvíli opakovat angličtinu, trénovat a upevňovat si získané vědomosti. Moc se mi líbí a chystám se koupit si plnou verzi.

Napsal Tomáš dne 27. února 2010

Zpět na Tomášovy řeči

Vaše komentáře


Diskuse byla ukončena.

Ondra
E-mail: o.ruzicka@gmail.com
Datum a čas:13. 09. 2010, 03:28:36
Zkoušel jsem demoverzi a uvažuju o koupi, ostatní výukové programy mi vůbec nesedí. Takhle mám z učení dobrý pocit.Zpět na Tomášovy řeči