Ozdoba levé části hlavičky
Horní část menu Spodní část menu
Pozadí mezi menu
Socha z Galerie antického umění v Hostinném - Řek Lysippos
Konec menu

Obrázek, vložený sem kvůli kreténskému Internet Exploreru Tomášův Internet

RALSKO



Když se objeví ve výpisu IP adres návštěvníků mé stránky jméno Ralsko, vím hned, že návštěva na mou stránku přišla odněkud z České Lípy nebo jejího okolí. Ralsko je totiž mohutný a zdálky viditelný vrch, tyčící se co by kamenem dohodil (a zbývajících 10 nebo 15 kilometrů doběhl) od České Lípy.
Vrch Ralsko Ralsko je vrch vulkanického původu. Velký tlak žhavého magmatu prorazil pískovcovou tabuli a tak zatímco na úpatí hory naleznete pískovcové skály, výše k vrcholu jsou již skály tvořené čedičem.
Ralsko však není jen kopec - na jeho vrcholu totiž stojí zachovalá zřícenina stejnojmenného hradu. To už stojí za to, se tam vydat, ne?
Ale v době ještě takřka nedávno minulé byste si mohli nechat zajít chuť. Hrad totiž měla zabraný sovětská armáda, neboť z něho je dobře vidět na vojenské letiště v Hradčanech. Avšak po revoluci Rusové odešli a tak je cesta na hrad už volná.
Vrchol se dá zdolat ze dvou míst - ze vsi Noviny pod Ralskem - to je ale dost daleko - a nebo ze vsi Vranova, což je o hodně blíž. Z obou míst vede na vrchol červená značka.
Přímo na pokraji Vranova se tyčí mohutná, výrazná pískovcová skála, zvaná Džbán. Přímo pod ní najdete rozcestníky červené značky, která vás povede až na vrchol.
Cesta vede zpočátku krásným starým bukovým lesem. Po zhruba kilometru cesty narazíte na další rozcestníky - a krátká odbočka vás dovede na Juliinu vyhlídku, zvanou též Julinka. Z ní je pěkný výhled, například na Bezděz, ale je to jen malá ochutnávka z výhledu, jaký vás čeká nahoře.
Skála Džbán Za odbočkou k vyhlídce na vás čeká krátký úsek opravdu prudkého stoupání, ale pak budete odměněni krátkou odpočinkovou "rovinkou". Za ní na vás čeká další větší stoupání.
Okolí cesty se tu začíná dost měnit. Zatímco blíže k úpatí byl vzrostlý bukový les, zde jsou stromy nižší a rozmanitější. Může za to změna podloží, tady totiž začíná část vrchu, tvořená čedičem.
Po chvíli stoupání narazíte na další odbočku - červená značka totiž schází zase dolů a vede do vsi Noviny pod Ralskem. Odbočka, kterou se vydáme, stoupá až na vrchol. Okolo cesty si můžete všímat scenérií, známých i z jiných vrchů vulkanického původu - suťových polí a vyvřelých skal se sloupkovou odlučností. Těch je v okolí vrcholu Ralska hodně a některé jsou i docela vysoké. Také můžete obdivovat výhled, který se vám tu a tam otevře a těšít se na ten, který vás čeká nahoře.
Když tam po dalších náročných chvílích dorazíme, první, co upoutá naši pozornost je hranolová hradní věž, která je nejzachovalejší částí hradu a zároveň měla i funkci hradního paláce. Dostaneme se k ní po projití hradním příkopem a soustavou zachovalých bran.
Hrad Ralsko Hrad si postavili členové mocného rodu Markvarticů. Za husitských válek hrad zažil obléhání, neboť jeho majitelé Vartemberkové byli spojenci husitů. Po husitských válkách byl hrad připojen k jinému panství a postupně zpustl.
Zřícenina je to ale malebná a zachovalo se toho hodně - konkrétně brány, hradby, zdi menšího stavení a obvodové zdi velké obytné věže - uvnitř dokonce i s krbem. Zajímavý je z vnější strany věže i zachovalý zářez pro padací můstek.
Památek je tu dost i na časy ne tak dávné... po ruských vojácích tu zbyly nápisy psané azbukou a kovové traverzy, které nesly nějaké zařízení.
Od hradu vybíhá úzký skalní ostroh, ze kterého je fantastický výhled po celém okolí - na Českou Lípu, Bezděz, bývalé vojenské letiště v Hradčanech, Polomené hory... a mnoho dalších míst.
Cesta na Ralsko z Vranova není nijak dlouhá, ale je poměrně náročná - místy je docela prudké stoupání a cesta je někdy dost kamenitá.
Pokud vás zaujaly obrázky z Ralska, zavítejte na server Hrady.cz a tam jich najdete ještě mnohem více.

Fotogalerie



Cesta k vyhlídce Julince    Čedičové skály na úbočí Ralska    Úbočí Ralska    Divočina na Ralsku    Dveře hradní věže    Hradní brány    Výhled z okna hradu


Zpět do rubriky Vandrování