ÚDOLÍ KAMENICE
Máte rádi divoká údolí, plná skal, stromů a peřejí? Tak v tom případě je údolí Kamenice to pravé pro vás.
Řeka Kamenice pramení v Jizerských horách, protéká Josefodolskou přehradou, Josefovým dolem, Tanvaldem a u Spálova (to je ves blízko Železného Brodu) se vlévá do Jizery.
Údolím Kamenice mezi Tanvaldem a Spálovem vede železniční trať, takže pro případný výlet lze využít vlakového spojení. Údolím vede i červená turistická značka, ale zabloudit se tu nedá, protože nejspolehlivějším ukazatelem směru je samotná řeka Kamenice.
Nejlepší je tuto cestu podniknout na jaře, kdy na horách taje sníh a v Kamenici je hodně vody. Ale při nejvyšším stavu vody je nebezpečí, že budou níže položené části cesty zaplavené.
Ideální výchozím bodem pro cestu údolím Kamenice je železniční stanice Plavy. Odtud vede červená značka, nejprve mezi domy a továrnami Plavů, pak lesem a po úbočích, aby nakonec sešla až ke Kamenici a mezi skalami a Kamenicí vede dál. Skal je v tomto údolí opravdu hodně a jsou vysoké, ale horolezce tu nejspíš neuvidíte, protože skály jsou hodně rozeklané a tak by "pravověrným" horolezcům připadlo lezení po nich asi příliš lehké.
Celým údolím vede po opačném břehu železniční trať, která však většinou není příliš vidět, tak se nenechte překvapit občasným duněním projiždějícího vlaku.
Po asi dvoukilometrové chůzi se stává údolí čím dál víc divočejším a voda Kamenice se začíná pěnit v prvních peřejích.
Další cesta nás zavede k ústí postranní rokle, kterou protéká Zlatý potok a tady se vlévá do Kamenice. Zde nás rozcestníky upozorní na další zajímavost...
Na vysokém skalnatém ostrohu nad Kamenicí a Zlatým potokem totiž stojí zřícenina hradu Navarova. Cesta k němu vede po červené značce klikatou cestou vzhůru do kopce. Nahoře na vás čekají trosky hradeb a válcové bašty a vysoké zdi hradního paláce se zbytky kleneb dvou hradních místností. Také je odtud výhled na lesnaté údolí Kamenice. Koho by zajímala (poměrně zajímavá) historie hradu, může si z nakladatelství Beatris za 25 Kč objednat pěkně udělanou brožurku s podrobnou historií, včetně obrázků z hradu.
Z hradu Navarova vede sice turistická značka dál, ale my se vrátíme stejnou cestou, protože značka obchází jednu z nejkrásnějších částí údolí Kamenice. A tam se nyní vydáme.
Další cesta podél Kamenice nás totiž vede snad nejdivočejší částí tohoto údolí. Oba břehy řeky obklopují vysoké skály a proud řeky tu uhání velkou rychlostí přes balvany a skrz skalní "vrata".
Na nejneobvyklejších místech tu můžete také nalézt zajímavou květenu - například podléšky. Také tu uvidíte spoustu motýlů, hlavně žluťásků, ale vidět tu můžete i stále vzácnější babočku osikovou.
Po delší cestě vám silnici zkřiží silnice, u které stojí penzion Rusalka. Z jeho terasy nebo z vedle stojícího mostu si můžete všimnout starého pilíře, tyčícího se uprostřed řeky. Je to poslední zbytek středověkého gotického mostu, který se zřítil v roce 1955.
Cesta nás ale vede dál podél příjemně žbluňkající Kamenice. Zajímavé je místo, kde se přímo uprostřed koryta řeky tyčí obrovský balvan a řeka ho obtéká. Zajímavější je o to, že po Kamenici rádi jezdí vodáci a tohle místo je pro ně fakt lahůdka. Ale je pěkně zrádné - proto jich většina radši přetahuje a ti, co se jím odváží projet většinou končí kýlem vzhůru.
Blízko vsi Jesenný končí asi nejkrásnější část tohoto údolí. Za Jesenným cesta vede jen tak lesem vysoko nad úbočím a teprve v poslední části se vrací ke Kamenici. Poslední zhruba kilometr cesty vede po silnici. Konec je ve Spálově, kde se Kamenice vlévá do Jizery. Kdo má chuť a sílu, může ještě vyrazit Riegrovou stezkou údolím Jizery do Semil - my ostatní nasedneme na vlak a můžeme jet zpět do Plavů či do Tanvaldu nebo na druhou stranu do Železného Brodu.
Celá cesta údolím Kamenice z Plavů do Spálova má asi 13 km, ale počítejte s tím, že se nedá jít moc rychle. Do údolí je povolen vjezd cyklistům, ale jet tu na kole mi připadá, jako obzvlášť efektivní forma sebevraždy - takže cyklistům bych doporučil radši jiné cesty. Tak šťastnou cestu a pěkné počasí.
Fotogalerie
Zpět do rubriky Vandrování