Ozdoba levé části hlavičky
Horní část menu Spodní část menu
Pozadí mezi menu
Socha z chrámu Tři Grácie v Lednicko-valtickém areálu
Konec menu

Obrázek, vložený sem kvůli kreténskému Internet Exploreru Tomášův Internet

Zrušme Všeobecnou zdravotní pojišťovnu


Právě v této chvíli možná spolu jednají členové Asociace českých a moravských nemocnic a odbory o záměru Všeobecné zdravotní pojišťovny neuzavřít smlouvy s menšími nemocnicemi a redukovat tak počet lůžek likvidací menších nemocnic. VZP tak hodlá ušetřit náklady. Dle mého by se ale mělo šetřit někde úplně jinde.

Než se ale začneme věnovat tématu, rád bych upozornil, že o zdravotnictví vlastně mnoho nevím a navíc píšu článek pod vlivem emocí ze zpravodajství posledních dní a tak možná bude velkou demagogií. Ale můj názor mě pálí v srdci a tak se chci o něj podělit s vámi všemi.

Šetření rušením a cílenou likvidací


Trend šetřit náklady na zdravotnictví prostě tak, že se bude všechno redukovat a rušit, už panuje u zdravotních pojišťoven s VZP v čele delší dobu. Začalo se pohotovostmi a lékárnami, pokračuje se nemocnicemi, redukuje se i počet praktických lékařů. Přes všechna vzletná slova je cíl jasný - aby nemocní lidé, kteří stojí zbytečné peníze, prostě umřeli a pojišťovna tak ušetřila a jen inkasovala tučné zdravotní pojištění od zdravých lidí. Lidí je na světě dost, ale byznys musí běžet.
Ve skutečnosti jsou všechna zařízení, která se snaží zdravotní pojišťovny likvidovat, rušit a omezovat potřebná a důležitá. Nemocnice, lékaři, sanitky... na všem se má šetřit, omezovat, rušit... ale v jedné oblasti se neomezuje a neruší vůbec!

Co se financuje z peněz na zdraví?


Podle seznamu z adresy http://www.pojistovny.com/zdravotni-pojistovny působí v České republice 8 zdravotních pojišťoven. To znamená 8 obrovských firem, jejichž náklady na stavbu a chod nákladných budov, platy zaměnstnanců a manažerů, náklady na reklamu a na nejrůznější předražené projekty - například korupcí prolezlý a vysoce předražený projekt elektronických zdravotních knížek IZIP (Elektronické zdravotní knížky IZIP nefungují a přitom už stály stalmiliony, IZIP spolkne další miliony, europoslanci jeho akcie prodali do Švýcarska) se bez nejmenšího omezení hradí z našeho zdravotního pojištění.

Aby na to bylo a nejrůznější europoslanci a zlodějští podnikatelé si mohli dál mastit kapsy, mají se rušit nemocnice a praktičtí lékaři se vás bojí poslat na sebemenší vyšetření, aby nepřekročili nereálné kvóty, kterými je zdravotní pojišťovny omezují.

Zdravotní pojišťovny si nekonkurují


Velký počet zdravotních pojišťoven měl původně svou logiku - je jasné, že více firem na trhu znamená větší konkurenční boj a větší konkurenční boj znamená kvalitnější služby za méně peněz pro zákazníky.
Ale mezi našimi zdravotními pojišťovnami - podobně jako mezi benzinovými pumpami nebo mobilními operátory - ve skutečnosti žádný opravdový konkurenční boj neexistuje! A tak podobně jako platíme díky této neexistenci konkurence služby mobilních operátorů mnohem dráž, než v celé ostatní Evropě při mnohem nižší kvalitě, stejně tak i zdravotní pojišťovny se chovají všechny stejně. Až tak, že se u zástupce svého lékaře třeba dozvíte, že by si opravdu rád otevřel vlastní ordinaci, ale nemůže, protože zdravotní pojišťovna to nedovolí! Ač by měl pacientů dost, musí čekat, až některý ze stávajících lékařů odejde do důchodu. Kdyby fungovalo konkurenční prostředí, je jasné, že by každá pojišťovna měla vlastní pravidla a většina by jich třeba smlouvu s lékařem uzavřela. Ale neuzavře ji ŽÁDNÁ, protože se všech osm pojišťoven chová naprosto stejně. A tak by měl jasnou logiku následující krok.

Redukce počtu zdravotních pojišťoven


Když nefunguje mezi zdravotními pojišťovnami konkurenční boj, ztrácí tak jejich velký počet zcela smysl. Znamená pak jen zbytečnou spotřebu peněz ze zdravotního pojištění nadbytečnými zdravotními pojišťovnami a tyto peníze pak schází ve zdravotnictví samotném.
Proto je nejlogičtějším a potřebným krokem podstatná redukce počtu zdravotních pojišťoven. A začít by se mělo u Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Zrušme VZP


Všeobecná zdravotní pojišťovna už v minulosti proslula mnoha případy plýtvání s penězi, naprosto neprůhledným hospodařením nebo vysokými náklady na reprezentaci, například nákupem předražených značkových automobilů. Její jednání v minulosti vedlo i k uvalení nucené správy. Její současný projekt IZIP a snaha ušetřit rušením nemocnic dokazuje, že nehodlá plnit funkci, pro kterou byla zřízena - chránit zdraví svých pojištěnců - a bližší je jí prospěch manažerů a nejrůznějších na její podnikání navázaných soukromníků a firem. Proto by měla být v prvé řadě zrušena ona.

Napsal Tomáš dne 3. dubna 2012

Zpět na Tomášovy řeči