Transmigrace úspěšnosti
K tradičním hostům atletického klání Zlatá tretra v Ostravě patří obdivovaný světový rekordman a vítěz, jamajský sprinter Usain Bolt. Letos měl na sobě černé tričko a na něm bílou šelmu ve skoku přes celou hruď - logo značky Puma. A to mě přimělo k přemýšlení a úvahám, o které jsem se rozhodl s vámi podělit. Upozorňuji však, že jde čistě o mé vlastní, možná bludné názory, se kterými rozhodně nemusíte souhlasit a budu rád, když mi svůj názor na celou věc napíšete v komentáři pod článkem.
Nejslavnější billboard
Usain Bolt je veselý, neustále dělá nějaké vtípky, ale hlavně vždy příjde, běží a vítězí. Lidé ho mají rádi, jásají a šílí při jeho spatření a bezmezně ho obdivují. Ne nadarmo má i jeden prazvláštní titul - marketingově nejvyužitelnější sportovec světa.Jak už jsem psal v článku Fascinující marketing 2 - kult značky, firmy, obzvlášť ty, které vyrábí značkové oblečení, rády využívají sportu a emocí při něm planoucích ke své propagaci. Prostřednictvím toho, že se jejich logo pravidelně objevuje velmi výrazně při příležitostech, kdy lidé prožívají radost a příjemné vzrušení, v nás vlastně vytvářejí podmíněný reflex. Existenci podmíněných reflexů prokázal svými známými pokusy se psy ruský vědec I. P. Pavlov. Když několikrát zazvonil a poté dal svým psům jídlo, stačilo pak už jen zazvonit a psi začali slintat i bez jídla. U lidí to funguje stejně - stačí několikrát zahlédnout známé logo ve chvíli, kdy se radujete... a pak se budete radovat při zahlédnutí loga, i když k tomu nebude žádný důvod.
Usain Bolt vzbuzuje radost mezi lidmi, kamkoliv jen vstoupí a toho se zjevně rozhodla využít firma Puma. Zlatá tretra nebyla prvním, ani posledním atletickým kláním, kde se Usain Bolt objevil v tričku s logem Puma a tak je zjevné, že tato firma uzavřela s Usainem Boltem oboustranně výhodnou smlouvu. Pro něho je asi finančně velmi zajímavá - za podobnou propagaci se populárním sportovcům vyplácejí odměny v řádu statisíců. Např. v knize Kdo vládne tomuto světu jsem četl, že firma Nike vyplatila nejmenovanému známému sportovci za účinkování v 20 sekund dlouhé reklamě na boty více, než vyplácí ročně 200 000 asijských dělníků, kteří pro ně pracují. Firmě Puma se to však vyplatí, protože tak Usain Bolt obohatí jejich logo o svou slávu a úspěšnost i o radost, kterou vyvolává.
Úspěch je na prodej, tak kupte si pár kousků
Každým rokem se sestavuje žebříček nejhodnotnějších značek. Jak si stojí Puma, to bohužel nevím, ale divil bych se, kdyby mezi prvními 100 značkami chyběla. Ale to není v našich úvahách podstatné. Hodnotu značky určuje úspěšnost a neúspěšnost v budování kultu značky a platí jednoduchá úměrnost - čím hodnotnější značka, tím větší ceny výrobků pod touto značkou prodávaných.
Usain Bolt je velmi úspěšný a tak dostává zaplaceno za to, že nosí tričko značky Puma. My nejsme ani nejlepší, ani úspěšní, ani známí... a tak pokud chceme stejné tričko nosit, musíme si za to setsakramentsky připlatit. Oproti černému tričku bez potisku stojí černé tričko s velkým logem Puma několikanásobně více. A je to právě kvůli logu - logu, které díky sportovcům jako je Usain Bolt, na nás přenáší pocit úspěchu, radosti a bohatství.
Chcete nám dělat reklamu? Tak plaťte!
Vypadá to, že v tomhle přenášení úspěchu, radosti a bohatství mezi slavnými a neslavnými se levá strana rovnice rovná pravé - firma platí známým sportovcům za povznesení svého loga a vy platíte firmě za povznesení své. Ale rovnice je ve skutečnosti nerovnicí.
Tím, že si oblečení s výrazným logem koupíte, se totiž hodnota dané značky nesníží, ale naopak zvýší. Tím, že oblečení nosíte, navozujete v ostatních pocity, které by se daly vyjádřit: "No, dokonce i tenhle už to má, nejen ti v televizi. A já nic. Měl bych rozbít prasátko a zajít do obchodu." Zkrátka i vy se tím stáváte živým billboardem dané firmy a děláte jí vynikající reklamu. Ale zatímco slavní i méně slavní sportovci za to dostávají odměnu, vy musíte platit. Když to vezmeme do důsledků, tak je tím velmi zřetelně vyjádřeno:
Jste taková bezvýznamná nula, že musíte draze platit za čest, aby vám bylo dovoleno dělat nám reklamu!
A přesně to mě napadne vždy, když vidím nějaké oblečení s enormní velikostí loga nějaké značky, jako je třeba bunda s logem přes celá záda, na které si potrpí nejen zmíněná Puma, ale také Adidas nebo Nike.
Napadlo vás, podívat se někdy na kult značky i z tohoto úhlu pohledu?
Napsal Tomáš dne 14. června 2011
Zpět na Tomášovy řeči