Ozdoba levé části hlavičky
Horní část menu Spodní část menu
Pozadí mezi menu
Socha z chrámu Tři Grácie v Lednicko-valtickém areálu
Konec menu

Obrázek, vložený sem kvůli kreténskému Internet Exploreru Tomášův Internet

Fascinující marketing 1 - reklama na webu (téměř) zdarma



Televize, rozhlas, časopisy, Internet... to vše jsou informační média, v nichž je rozsáhlý prostor věnován reklamě. A zatímco televize a rozhlas mají tu nevýhodu, že reklama v nich je finančně velmi nákladná a reklama v časopisech má tu nevýhodu, že osloví jen velmi omezenou skupinu lidí, reklama na Internetu má jen samé výhody. Může mít formu statickou, animovanou, může to být video, teoreticky i zvukový soubor, může mít i podobu reklamního článku, tvářícího se jako běžný článek na weblogu. Výhodou je i to, že dokáže oslovit za velmi příznivých finančních podmínek velké množství lidí.
Cenu reklamy na Internetu v drtivé míře určují velké specializované reklamní firmy a agentury, které často oslovují svými nabídkami majitele internetových stránek, na nichž by se reklama jejich zákazníků mohla objevovat. Jako odměnu za poskytnutý prostor dostávají majitelé stránek od reklamní agentury určitou část peněz, které vybrala za reklamu od svých zákazníků. Se zvyšujícím se množstvím stránek, na nichž reklama je, jsou to však částky stále menší a to díky promyšlenému systému hodnocení odměn za reklamu, který je pro majitele stránek stále nevýhodnější. Marketing reklamních agentur je opravdu fascinující.

Platba za umístění reklamy na stránku


Pro majitele stránek by bylo nejvýhodnější, kdyby dostávali pevně smluvenou částku za to, že reklamu na svou stránku umístí. Takový model odměn je ale pro reklamní agenturu velmi nevýhodný, protože vůbec nezohledňuje to, jak je stránka navštěvovaná. Proto je využíván spíš v tom smyslu, že reklama je určitým druhem morální odměny inzerentovi za to, že stránku sponzoruje, že jí přispívá na provoz. Takto si můžete umístit svou ikonku např. na server Zpovědnice.

Platba za zobrazení


Proto byl zaveden systém odměn za zobrazení - když si návštěvník načte stránku, zobrazí se s ní i reklama a za toto zobrazení majitel stránky dostane několik haléřů. Tenhle systém odměn je asi nejspravedlivější, protože je majitel stránek motivován k tomu, aby návštěvnost byla co nejvyšší a reklamní agentura ví, že její reklamu návštěvníci vidí.
Tento systém odměn byl nejvíce využíván v dobách, kdy nejčastější formou reklamy byly reklamní proužky - bannery. Bohužel si na ně časem lidé, toulající se po internetových stránkách zvykli tak, že se u nich objevilo něco, co bylo nazváno bannerová slepota. Už si zvykli na reklamní proužky tak, že je úplně přestali vnímat - alespoň vědomě. Proto reklamní agentury vymyslely další model odměňování, který je pro ně mnohem výhodnější - platbu za proklik. Systém odměn za zobrazení však úplně nezmizel, používá se dodnes u agresivnějších druhů reklamy, jako jsou např. flashové animace, roztahující se při načtení na celou plochu stránky.

Platba za proklik


Platba za proklik je pro reklamní agentury a inzerenty mnohem výhodnější než platba za zobrazení. Majitel stránky v tomto systému odměňování totiž dostane svou odměnu jen v případě, že návštěvník stránky na reklamu klikne a zobrazí stránku inzerenta. Pro majitele stránek je to však velká nevýhoda, protože v případě, že reklama (kterou vytváří reklamní agentura) návštěvníky nezaujme, nedostane za umístění reklamy na stránce vůbec nic.
Někteří majitelé stránek se snaží zvýšit svou odměnu tím, že na reklamu klikají sami nebo k tomu navádějí své přátele, ale systémy reklamních agentur tyhle snahy dokáží odhalit a citelně je postihují.
Tento model odměňování je v současnosti hodně používaný. Nejznámějším reklamním systémem, v němž se platí za prokliky je Google AdSense.

Platba za uskutečněnou objednávku


Někteří inzerenti však ve snaze přenést riziko případného neúspěchu při reklamní kampani na majitele stránek zašli ještě dále a nabízejí odměnu pouze za to, když návštěvník stránky klikne na reklamu, vstoupí na stránku inzerenta a tam si něco objedná. Když se tak stane, majitel stránky dostane za odměnu určité procento z uskutečněné objednávky. Na první pohled sice tento systém vypadá pro majitele stránek zajímavě, ale nabízené procento je obvykle tak nízké, že neslibuje pro majitele stránek žádný velký příjem. Oproti tomu pro inzerenty je systém velmi výhodný, protože v případě neúspěchu reklamní kampaně nemusí platit vůbec nic a mají tak reklamu na webu doslova a do písmene zdarma.

Úspěchy fascinujícího marketingu


Když vstoupila na trh s internetovou reklamou firma Google se svým reklamním systémem Google AdSense (jeho podstatou je textová reklama, která se zobrazuje v reakci na obsah stránky - např. u mého obrázku historického záchodu na Fotíme se někdy zobrazí reklamy na ekologická přenosná WC), díky snadné registraci a aplikaci na stránky se stal tento reklamní systém mezi majiteli stránek velmi oblíbený a dnes jeho reklamy najdeme na drtivé většině stránek. To bohužel vedlo k tomu, že nabídka reklamního prostoru převládla nad poptávkou a odměny se snížily. Majitelé stránek proti snižujícím se příjmům bojují zvýšením množství reklamy na svých stránkách, takže je někdy obtížné najít na stránce mezi reklamami hledaný obsah. A bohužel také vznikají ryze plevelné stránky, jejichž obsahem je kromě reklamy třeba jen výpis výsledků hledání nějaké často hledané fráze ze serveru Google.com. Snížení odměn majitelům stránek však také vedlo k určitému snížení cen, které účtují reklamní agentury inzerentům a pro ně je internetová reklamní kampaň stále velmi zajímavým způsobem propagace.

Napsal Tomáš dne 21. ledna 2010

Zpět na Tomášovy řeči