Ozdoba levé části hlavičky
Horní část menu Spodní část menu
Pozadí mezi menu
Socha z Galerie antického umění v Hostinném - Řek Lysippos
Konec menu

Obrázek, vložený sem kvůli kreténskému Internet Exploreru Tomášův Internet

ŠLAPKASlyšeli jste někdy o hradu jménem Šlapka? Že ne? Ani se nedivím - ve většině knih a publikací o hradech se o něm nenajde ani zmínka. A tak se tuhle mezeru snažím zacelit svým dnešním příspěvkem.
Skalní světnička na Šlapce Pokud budete chtít najít Šlapku, budete se muset vydat do Severních Čech, do opuštěného a trochu tajemného bývalého vojenského prostoru Ralsko. A nejsnáze tam trefíte z Mukařova - vsi, ležící nad údolím Zábrdky, několik kilometrů proti jejímu proudu od Kláštera Hradiště.
Vyrazíme okolo kostela, smíšeného zboží a poloopuštěného kravína po polní cestě, která se poblíž pěkné kapličky napojuje na malou silničku. Po té zabočíme vpravo a jdeme po ní přes pole až k lesu. Zde se nám postaví do cesty zrezivělá tabulka, hlásající "Pozor, hranice vojenského prostoru. Nebezpečí ohrožení života. Vstup jen na povolení".
Její text už naštěstí můžeme ignorovat a tak pokračujeme dál pořád rovně po lesní silničce. Ta nás asi po kilometru a půl zavede k zavřené a zamčené bráně obory Židlov. Do ní je vstup povolen a k překonání plotu nám poslouží dřevěné schůdky vedle brány. Přejdeme po nich a na opačné straně zahneme doprava a dál jdeme podél plotu.
Ten nás vede nejprve mírně z kopce, poté mírně do kopce a pak zase z kopce do mělkého údolíčka. Tady se nám postaví do cesty plot lesní školky a tak chtě nechtě musíme jít cestou necestou podle něho. Cestu nám tu zpestřují obrovské prázdné nábojnice, které nám tu nechali naši sovětští "bratři".
Na dně údolíčka opustíme cestu podél plotu a další naše kroky povedou kolmo od něj dál údolíčkem mírně z kopce. Po více než kilometru cesty příjdeme na rozcestí pod větší skálou a dáme se po cestě vlevo. Po několika krocích se na skále vpravo od nás objeví skalní výklenky hradu Šlapky a po dalších několika krocích se před námi objeví trosky jakéhosi domu. A tady jsme u cíle své cesty.
O hradu Šlapka se toho mnoho neví. Jeho historie je zahalena tajemstvím a ani se neví, jak vlastně vypadal. Přesto tu pár upomínek na historii zbylo. Ve skále, na níž hrad stál jsou vytesány výklenky a jedna pěkná skalní světnička, v jejímž interiéru najdete kamenné lože a pěkné ohniště i se zvlášť vyvedeným komínem. V "podhradí" stojí trosky jakéhosi velkého kamenného domu a o kousek dál je ještě malinký rybníček se zelenavou vodou.


FotogalerieSkalní výklenky hradu Šlapka    Interiér hradu Šlapka
Trosky kamenného domu pod hradem    Trosky domu


Zpět do rubriky Vandrování