Ozdoba levé části hlavičky
Horní část menu Spodní část menu
Pozadí mezi menu
Socha z Galerie antického umění v Hostinném
Konec menu

Obrázek, vložený sem kvůli kreténskému Internet Exploreru Tomášův Internet

PRŮHONICKÝ PARK V NEJKRÁSNĚJŠÍM JARU


Krajina na východ od Prahy kolem dálnice D1 není z nejzajímavějších - jen skladiště, satelitní městečka a nekonečné lány řepky olejky. O to více duše pookřeje, když v téhle poušti narazí na nádhernou oázu. Tou oázou je Průhonický park, tak unikátní a krásný park, že je zapsaný na seznam památek UNESCO. Pojďme se spolu do něj vydat. Naše cesta začíná před zámkem.

Mezi budovami, tvořícími areál zámku Průhonice stojí nádherný románský kostel Narození Panny Marie postavený ve 12. století.

Kostel v Průhonicích

Na místě zámku byla ve stejné době postavená tvrz, která se postupně stala hradem a nakonce zámkem. Až do druhé poloviny 19. století byl zámek budovou spíš takovou nijak zvlášť zdobenou, architektonicky zajímavou, ale Arnošt Emanuel hrabě Silva-Tarouca ho nechal přestavět v romantickém stylu, napodobujícím historické slohy a tím vznikla nádherná stavba.

Zámek v Průhonicích

Průjezd do nádvoří průhonického zámku

Tyhle schody a dveře a velké okno... a taky ta zeď s romantickým cimbuřím... to by možná mohlo připadat povědomé i těm, kteří v Průhonicích nikdy nebyli.

Nádvoří zámku v Průhonicích

Jo jo, uhádli jste - ze zdi padala omítka a na nádvoří před schodiště si pěkně honosně kočárem přijel sám kníže pekel pro Angelínu, aby si ji odvezl do pekla v pohádce S čerty nejsou žerty.

Zámek v Průhonicích

Teď možná budete čekat nějaké ne moc povedené líčení toho, jak to vypadá uvnitř, jaké skvostné síně a nábytek tam jsou - ne moc povedené proto, že mně se obvykle hodně rychle vykouří z hlavy, jak to na zámku vypadalo a zůstane jen pár vzpomínek na to nejneobyčejnější - ale v Průhonicích to líčení bude ještě nepovedenější. Z celého zámku je totiž přístupná jen jedna jediná místnost v přízemí, kde jsou na stěnách vystavené historické fotografie.

Nádvoří zámku není uzavřené budovami ze všech stran, ale jen ze tří - na čtvrté je nádhernou terasou otevřené skvostnému výhledu do velkolepého parku. Ten založil na obrovské rozloze v roce 1885 Arnošt Emanuel Silva-Tarouca a po celoživotním úsilí zanechal po sobě dílo, které budí obdiv dodnes.

Výhled z nádvoří zámku na Zámecký rybník

Ještě jednou obdivně pohlédneme na krásné architektonické ozdoby zámku - zdobené okno...

Zdobené okno

...a nádhernou spodní část arkýře...

Zdobené ukončení arkýře

...a vydáváme se z nádvoří po schodišti dolů, do té kouzelné zahrady.

Schody z nádvoří do parku

Cesta naše vede skrze zdobenou branku...

Branka na schodech do zahrady

...až k patě schodiště, odkud je nádherný pohled zpátky na zámek.

Pohled ze zahrady na zámek

Romantický průhonický zámek

Cestička nás vede pod zámkem až tam, kde se zdvíhá prudce nahoru příkrá stráň. Hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca si vybral místo pro zahradu dobře - rozkládá se v krásném údolí potoka Botiče, do kterého přitéká několikero postranních přítoků - získal tak neuvěřitelně pestré prostředí pro pěstování rostlin - rybníky a jejich močálovité konce, úrodné údolní nivy a mírné stráně porostlé lesem a také prudké skalnaté stráně, kam se opírá sluníčko. Ty jsou pravým rájem skalniček a nejrůznějších stepních a slunce milujících rostlin.

Skalka v jednom květu

Srdce každé milovnice a každého milovníka kvítků barevných tady zaplesá.

Modré hořce, fialová floxička a žlutá tařice

Přes Podzámecký rybník je nádherný pohled na celý zámek.

Pohled přes Podzámecký rybník na zámek

„V té zahradě je náhodou i studna s černou mříží a stará vrba nad vodou, co v hladině se zhlíží.“ To tahle nádherná smuteční vrba je důvodem, proč si tady vždycky vzpomenu na tuhle písničku z pohádky Šíleně smutná princezna, i když ta je zpívaná v krásné staré zahradě u zámku Blatná.

Stará vrba nad vodou co v hladině se zhlíží

Květen je v Průhonicích určitě měsícem, kdy sem chodí nejvíc návštěvníků, protože je celý park v jednom květu. Nejkrásnější tu jsou kvetoucí keře.

Krása u Podzámeckého rybníka

Každý kousek je tu jiný, každý kousek je tu krásný.

Průhled skrz kvetoucí keře na zámek

Když pana hraběte unavovala práce, vladařské povinnosti, politika... nebo to, čím on se zabýval... zabouchnul za tím vším dveře či vrata zámku a utekl do své milované zahrady, do prostého dřevěného domečku na vrcholu skal, kde měl ode všeho a ode všech svatý pokoj. Tam mu bylo nejlíp.

Domeček pana hraběte

Kdysi snad návštěvníci parku směli chodit skalkou po kamenných cestičkách až k domečku, ale nechovali se tam jak měli, proto už se tam dneska nechodí. Na skále pod domečkem hned u cesty je pamětní deska, věnovaná zakladateli parku vděčným ČS zahradnictvem.

Pamětní deska

Naštěstí po smrti zakladatele nesdílelo jeho životní dílo osud se starověkými Visutými zahradami babylonské královny Semiramis, Průhonický park je pečlivě udržovanou chloubou naší země a pan Arnošt Emanuel Silva-Tarouca tak ve svém díle žije dál.

Pokračujeme dál v cestě údolím. Po pravé straně nám teče uprostřed krásných zelený luk potok Botič...

Botič kousek od Podzámeckého rybníka

...po levé ruce máme skalnaté stráně, plné těch nejkrásnějších kvítků barevných.

Kvítky barevný v alpinu

Stráně plné květů

Krásné kvetoucí byliny a keře

Detail květů na azalce

Jiné květy na azalce

Každý kousek je tu krásný, oči váhají kam dříve pohlédnout a z čeho se radovat víc.

Cesta kolem temných skal

I tam, kde vládne ruka přírody více než ruka zahradníkova, je na co pohlédnout, i tam je příroda v jednom květu a co nekvete, září nádhernými svěžími barvami svých nově zrozených listů.

Záplavové údolí u Botiče

Opouštíme údolí Botiče a cesta nás teď vede postranním údolím do lesa. Ale ani tady to není jen tak obyčejný les, skrývá se tu malý rybníček...

Rybníček v postranním údolí

...a v něm oranžoví koi kapříci. Ti se ale moc neskrývají - proplouvají se u hladiny a zvědavě se dívají, jestli jim nejdeme házet nějaké drobečky.

Oranžové rybičky

Když vystoupáme na hranu údolí, čeká nás tam další zajímavé místo - Botanická zahrada.

Kvetoucí keře v botanické zahradě

Zatímco Průhonický park byl navržen tak, aby připomínal přírodu a zároveň byl co nejkrásnější, Botanická zahrada je také krásná, ale pojatá jinak. Jsou tu záhonky s různobarevnými kvetoucími azalkami a rododendrony, v tomhle období zářící nádhernými barvami.

Kvetoucí keře v botanické zahradě

Botanická zahrada plná barev

Od malých až po velké, všechno v jednom květu

Oslnivá krása květů

Detail květů azalky

Kdybychom sem přišli zhruba o měsíc později - mé následující obrázky jsou z počátku června roku 2014 - čekaly by nás na velkém jezírku třeba kvetoucí lekníny...

Kvetoucí lekníny

...obrovský záhon s neuvěřitelným množstvím barev a tvarů květů pivoněk...

Záhon pivoněk v Botanické zahradě

Jedna z mnoha nádherných pivoněk

...podobně neuvěřitelný záhon úžasných kosatců...

Záhon kosatců v Botanické zahradě

Jeden z mnoha úžasných kosatců

Krásný kosatec jako sametový

Barevný kosatec

...záhon denivek a v létě jsou tu k obdivování podobně pestré záhony růžiček.

Jedna z mnoha růžiček

Ta pravá šlechtitelská kouzla a botanika té nejvyšší úrovně se asi dějí tady, v tom bílém domečku a velkých foliovnících u něj.

Vědecké pracoviště

Ale tam už my návštěvníci přístup nemáme. V klidu a míru se tu na sluníčku na příjemných lehátkách naobědváme a pak pokračujeme v cestě za dalšími divy Průhonického parku. Cesta nás vede lesem vysoko nad údolím.

Cesta do údolí Dobřejovického potoka

Po všech těch divech to tu může na první pohled působit obyčejně, ale i les dokáže být krásný. Obzvlášť, když v něm můžeme obdivovat takovéhle nádherné staré stromy.

Krásný prastarý strom

Scházíme po cestě z mírného kopečka a příjemná cesta nás přivede až do údolí Dobřejovického potoka.

Údolí Dobřejovického potoka

Cesta jím je krásná - má docela spád, proto tu je Dobřejovický potok bystrý a připomíná svým spádem horský potůček. Horský potůček však bohužel nepřipomíná kvalitou vody - v Praze sice o ekologii ohromně rádi mluví a možná ji tam i vyučují, ale každý potok v Praze a širokém okolí připomíná spíš stoku. Za to by se naše slovutné hlavní město mohlo stydět.

Cesta údolím Dobřejovického potoka

V téhle části parku se asi seče tráva a hrabe stařina, ale jinak si tu Dobřejovický potok může dělat meandry a téct si, jak se mu zrovna líbí.

Meandry Dobřejovického potoka

Ve spodní části údolí jsou nádherné skály, kde na počátku léta rostou spousty nádherných náprstníků.

Stráň porostlá náprstníky

Dole v údolí se Dobřejovický potok vlévá do Botiče.

Soutok Dobřejovického potoka a Botiče

Botič je klidnější, jeho údolí je jen málo svažité, proto se víc hodil k vytváření různých tůní, jezírek a rybníčků i míst, kde malý splávek zvýší hladinu a Botič pak vypadá větší a hlubší, než by jinak doopravdy byl.

Zajímavý záliv u Botiče

Jeden z mnoha malých rybníčků

Přecházíme silnici, která dělí park na dvě nestejně velké poloviny, stoupáme do mírného kopečka a brzy stojíme na hrázi velkého rybníka, který nese příjemně znějící jméno Labeška. Jeho hráz zpevňují nádherné staré stromy.

Hráz rybníka Labešky

Rybník Labeška

Cesta nás však nevede po hrázi, vede nás přes můstek, do stráně a do lesa.

Cesta úbočím nad Labeškou

Po všech těch krásných zákoutích se nám může tahle cesta zdát trochu jednotvárná, i tady však jsou krásné staré stromy a na dvou místech poutavý výhled na bažinatý a divoký konec rybníka Labešky, který už teď v časném odpoledni zní halasným koncertem žabích námluv.

Divoký konec rybníka Labešky

A tak si jdete lesem, jdete, jdete, nevypadá to, že by vás čekalo něco nějak obzvlášť zajímavého... a najednou se před vámi rozjasní a vy stojíte před takovýmhle výhledem.

Výhled na rybník Bořín

V údolí pod námi se klikatí rybník Bořín, obklopený těmi nejkrásnějšími stromy s listy všech možných barev. Krásná je však i cesta, která nás těmito úchvatnými místy vede.

Cesta nad rybníkem Bořínem

Krásná cesta, stavěná jako alpská silnice, se klikatí po vrcholech skal. Od hloubky pod námi nás odděluje široká zídka, kterou kdysi postavili tak, aby držela, ale aby mezi kameny zůstaly co největší možné spáry. Díky tomu teď zídky připomínají kvetoucí zahrádku.

Rozkvetlé zídky

Pohled na Bořín přes kvetoucí tařici

Na zídkách a okolních skalách rostou obrovské bochance nádherné žluté tařice skalní, s ní tam však roste spousta dalších rostlin, z nichž už neznám bohužel ani jednu. Tahle cesta je doopravdy nádherná, bez přehánění je to jedno z nejkrásnějších míst celého parku.

Alpská cesta nad Bořínem

Alpská cesta nad rybníkem Bořínem

Mírně nás krásná cesta vede pořád dolů, až nás zavede znovu do údolí Botiče, do jedné z nejzazších částí parku.

Konec Průhonického parku

Vyznačený okruh parkem nás chce vést lesem po opačné straně rybníka Bořína, ale my radši zvolíme vlastní cestu, zůstaneme na téhle a vydáme se cestou, vedoucí pod skalami, po nichž jsme sem přišli. Brzy přicházíme k romantickému bažinatému konci rybníka Bořína.

Bažinatý konec Bořína

Konec Bořína

Břeh Bořína je lemován krásnými stromy.

Na břehu Bořína

Pak se nad námi začnou tyčit stále mohutnější skály.

Skalní průchod

A teď už se díváme na skály, z nichž jsme se před nějakou půlhodinkou dívali dolů.

Rybník Bořín a skály nad ním

Stojí zato se tudy vydat, cesta je to krásná.

Cesta pod skalami

Skály porostlé tařicí

Krásné barvy kolem Bořína

Na břehu Bořína

I s místní faunou se tu můžeme seznámit.

Ještěrka zelená

Hezký můstek nad vodou...

Můstek nad vodopádem

...nás přivádí na hráz Bořína.

Hráz rybníka Bořínu

Pokud jste si tak říkali, že tomuhle krásnému parku při vší té vodě tady chybí k dokonalosti už jen jediné, dočkali jste se tady. Nechybí mu nic...

Vodopád u Bořína

Vodopád Botiče

Od vodopádu se už vracíme zpátky k zámku, tentokrát však ne cestami nad údolím, zpátky jdeme po proudu Botiče, s jehož tokem si tady lidé věru vyhráli. Vytvořili tady různé zajímavé zátočiny a zákruty, prostřednictvím malých splávků je tu víc vody a Botič vypadá větší a tady dokonce jeho vody obklopují docela velký ostrůvek.

Ostrůvek obklopený vodou Botiče

Ostrůvek od splavu

Jsou tu však i místa, kde Botič má dodnes svou přirozenou tvář.

Přirozená část toku Botiče

Vcházíme do krásných zelených luk, kde od levé strany z mělkého údolí přitéká Zdiměřický potok.

Blízko soutoku Zdiměřického potoka a Botiče

Jeho údolí a část parku severně od něj patří k méně známým a navštěvovaným částem - vycházkové okruhy tudy nevedou, rybníky tam nejsou... pěkná místa jsou určitě i tam a snad nás tam osud také jednou zavede. Dneska to však nebude - k zámku je to ještě kusanec cesty a sluníčko se pomalu začíná kutálet k obzoru.

Když se přiblížíme k rybníku Labešce, tok Botiče se zklidní a rozšíří.

Klidný tok Botiče nad rybníkem Labeškou

Okolí rybníka je pravým rájem kvetoucích keřů.

Kvetoucí keře u rybníka Labešky

Ráj kvetoucích keřů u Labešky

Kvetoucí keře u Labešky

Detail květu

V parcích doby klasicismu a romantismu si šlechta ráda nechávala stavět romantické stavby - nejrůznější chrámky, pavilony, gloriety nebo obelisky. Park v Průhonicích je mladší, ale ani on není úplně bez těchle pěkných stavbiček. Nejpůvabnější z nich je Česká chaloupka, stojící blízko hráze rybníka Labešky.

Česká chaloupka

Tahle maličká chaloupka je vzpomínkou na úžasnou akci, která se jmenovala Národopisná výstava českoslovanská a lidé ji mohli navštívit v Praze v roce 1895. Musel to být určitě zážitek. Když skončila, chaloupky z výstavní vesnice skončily asi spíš špatně než dobře, jen Česká chaloupka měla šťastnější osud - pan hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca si ji koupil a díky němu ji tu máme dodnes.

Česká chaloupka

Jdeme se ještě jednou podívat na hráz Labešky...

Hráz rybníka Labešky

...na níž rostou nádherné staré stromy.

Na hrázi Labešky

Pak se vracíme k České chaloupce a nedaleko od ní padnou naše oči na místo, které vzbudí veliký smutek.

Pomníček, kde přišla o život Helenka

Smutný pomníček jako památka na krásnou pětadvacetiletou dívku, jejíž mladý život tady skončil pod starým dubem, který tu padl k zemi, když ho neudržely kořeny v půdě, rozmáčené dlouhými dešti na jaře roku 2013. Na věčnost ji doprovodil i její čtyřnohý psí kamarád, s nímž tu byla na procházce. Pokoj jejich duším a čest jejich památce.

Cesta nás vede dál skrz lesnatou část parku a poté lučinami kolem klidného toku Botiče.

Cesta kolem Botiče

Další romantickou stavbou Průhonického parku je na nevelkém kopci stojící nízká vyhlídková věž jménem Gloriet.

Romantický Gloriet

Cesta k němu je obklopená těmi nejkrásnějšími starými rododendrony.

Cesta mezi rododendrony

Květy rododendronu zblízka

Po chvíli cesty jsme nahoře. Vystoupáme po schodech po vnější straně Glorietu na vyhlídkovou plošinu. Odměněni jsme výhledem na okolní stromy.

Výhled z Glorietu

Výhled z Glorietu

Nedaleko Glorietu je však mezi stromy a rododendrony vidět hezky zámek.

Pohled na zámek mezi stromy nedaleko Glorietu

Sluníčko se kloní k západu a mezi prastaré stromy v parku se začínají plížit podvečerní stíny.

Jeden z mnoha krásných starých stromů

Davy lidí od Podzámeckého rybníka zmizely, jen kačenky čeří jeho hladinu a jejich něžné hlasy se doplňují se zpěvem ptáčků v korunách okolních stromů.

Podzámecký rybník v paprscích zapadajícího slunce

Loučíme se pohledem s romantickou částí Botiče pod hrází Podzámeckého rybníka...

Botič pod Podzámeckým rybníkem

...a povlovnou cestou stoupáme až k zámku.

Průhonický park je obrovský, odhaduju, že jsme dneska spolu nachodili dobrých 12 kilometrů. Ale bylo to krásných 12 kilometrů, plných radosti z té vší krásy, co v Průhonickém parku je. Každému můžu vřele doporučit se do něj vydat, protože je to společně s Terčiným údolím u Nových Hradů, parkem v Krásném Dvoře, Podzámeckou zahradou v Kroměříži nebo Lednickým parkem park z nejkrásnějších.

Napsal Tomáš dne 27., 29. a 30. prosince 2015



Zpět do rubriky Vandrování