Ozdoba levé části hlavičky
Horní část menu Spodní část menu
Pozadí mezi menu
Socha z Galerie antického umění v Hostinném - Řek Lysippos
Konec menu

Obrázek, vložený sem kvůli kreténskému Internet Exploreru Tomášův Internet

POLOMENÉ HORYV popisu výhledu z vrcholu Ralska jsem napsal, že jsou odtamtud vidět Polomené hory. A soudě podle počtu lidí, kterým vyhledávač slovní spojení Polomené hory v tom článku našel a přivedl je až tam, zdá se, že je o toto malé, ale malebné pohoří v Severních Čechách docela velký zájem. Proto se dnes vypravíme právě tam.
Výhled z Borného Mnohý návštěvník pláží Máchova jezera v okolí Starých Splavů ani netuší, jak zajímavý kraj se rozkládá jen kousek cesty odtud. Polomené hory sice nenabízejí žádné ohromující výhledy, ale je to kraj ticha, starých bukových lesů a stinných skalnatých roklí. V době "budování socialismu" byl součástí vojenského prostoru Ralsko a nesmělo se tam - ale naštěstí to všechno padlo a tak už nám teď v návštěvě tohoto krásného místa nic nebrání.
Nad Máchovým jezerem se vypíná několik výrazných vrchů. Jedním z nich je i Borný - stoupání na něj je sice prudké, ale nahoře čeká odměna v podobě pěkného výhledu na Máchovo jezero. Když se za Borným vydáte směrem pryč od Máchova jezera a přejdete hlavní silnici, octnete se v krásném smrkovo-bukovém lese na úpatí Polomených hor. Širokou cestou zvanou Nová cesta stoupáme do mírného kopce. Je ale potřeba vzít s sebou dobrou mapu - jednak můj popis cesty není zdaleka dokonalý, jednak je tu cest hodně a bez mapy je problém najít tu pravou. Okolo cesty se již začínají místy objevovat skály, ale ty nejkrásnější to prozatím zdaleka nejsou.
Po nepřiliš únavných chvílých staneme na silničce, která vede napříč po pohoří Polomených hor, která se jmenuje Dělová cesta. Na ni zabočíme doprava a vydáme se po ni. Její okolí není vůbec nezajímavé - po obou stranách se čas od času otevírá pohled do hlubokých skalnatých roklí a navíc je tu krásný - převážně bukový les. Dělová cesta Nejvyšším vrchem Polomených hor je Pec - ale je to kulatý vrch, porostlý lesem, na kterém není nic zajímavého. Proto budeme dál pokračova po Dělové cestě, která začíná klesat z kopce v půvabných serpentinách, až skončí na silnici do Hradčan. Po ní se vydáme vlevo, až dojdeme k osamělému stavení jménem hájovna Trojzubec. Kousek za ní odbočuje vlevo malá silnička a po ní se vydáme hlubokým, stinným údolím jménem Uhelná rokle. Tady už jsou místy k vidění pěkné pískovcové skály. Po asi kilometru se našemu pohledu zjeví na levé straně pěkná skála, okolo níž vede cesta. Tou se vydáme a ta nás přivede do nádherné rokle Kloctilky. Tady nás obklopí krásné vysoké skály, plné děr a voštin. Za nejkrásnější částí rokle musíme odbočit na širokou cestu doprava postranním údolím, které nás dovede cestou do mírného kopce na hřeben, vybíhající z hlavního hřebene Polomených hor, který se jmenuje Popelový hřeben. Po něm půjdeme až zpět na Dělovou cestu. Po ní se vydáme vpravo a půjdeme po ní tak dlouho, až dorazíme téměř k plotu obory. Kousek před ním odbočuje vlevo pěkná cesta, která se svažuje z kopce a dovede nás do dalšího hlubokého údolí jménem Velká Kraví rokle. Ta končí u silnice, po které se již lehce dojde do Starých Splavů.

FotogalerieScenérie z okolí Dělové cesty    Vstup do rokle Kloctilky    Rokle Kloctilka
Úbočí Popelového hřebene    Moje mapka Polomených hor


Zpět do rubriky Vandrování