Ozdoba levé části hlavičky
Horní část menu Spodní část menu
Pozadí mezi menu
Socha z chrámu Tři Grácie v Lednicko-valtickém areálu
Konec menu

Obrázek, vložený sem kvůli kreténskému Internet Exploreru Tomášův Internet

Jste značkoví nebo beze jména?Nejoblíbenější vietnamecká značka Značkové věci. Značka byla dříve symbolem výrobce nebo označením výrobku, ale s rozvojem médií, propagace a budování vztahu s veřejností (kterýžto obor se anglicky nazývá public relations, zkráceně PR) se stala symbolem, pro některé i vášní a posedlostí. Budování značky je činnost natolik zajímavá, že jsem si jí rozhodl věnovat druhý díl seriálu Fascinující marketing Kult značky. A stejně, jako k prvnímu dílu Reklama na webu (téměř) zdarma chci napsat svůj osobní pohled na věc v samostatném článku.

Kdyby se mě někdo zeptal: "Jste značkový nebo beze jména?", pokud by se to týkalo užívání značkových věcí, odpověděl bych asi, že spíše beze jména. Vzhledem k tomu, že nekoukám moc na televizi a rozhodně nečtu různé módní časopisy, pokoušející se nám určit jak máme žít, co se nám má líbit a co máme mít rádi, nepůsobí na mě moc reklama a nejrůznější způsoby propagace značek. Tím pádem s nimi nemám spojené naprosto žádné pocity... a tak když příjdu do obchodu a vidím vcelku obyčejné džíny s jedním propagovaným logem za 4 500 Kč, jdu radši do obchodu, kde prodávají téměř stejné džíny bez loga za 450 Kč. Značkové oblečení vesměs ignoruju, protože mi větší radost než neznačkové neudělá a navíc ze zkušeností mých i mých blízkých vím, že ani kvalita není nijak propastně rozdílná. Pokud se tedy nenakupuje to nejlevnější zboží u našich šikmookých spoluobčanů.
A obzvlášť bych na sebe nevzal značkové oblečení, na kterém je značka příliš viditelná. Jakou je třeba bunda s logem přes celá záda. Takové oblečení bych bral, kdyby ho výrobce nabízel se slevou nebo zdarma. Ale draze platit za to, že budu někomu dělat reklamu... to bych si připadal jako hlupák.

Přesto mám jedny kalhoty značky Hi-tech, které mám moc oblíbené. Jsou totiž z nepromokavého materiálu, takže jsou ideální na podzimní, zimní a jarní chození přírodou a déšť člověka v nich nepřekvapí.
Mám také jednu oblíbenou značku bot. Je to značka Raichle a nesou ji ryze turistické boty. Nemají na sobě sice žádné barevné vinglíky a loga, zato ale do nich nenateče ani když jejich nešikovný uživatel ťápne do potoka. Jejich podrážka se nesmeká ani na skalách a štěrku. Mám je už od roku 2004, chodím v nich od jara do podzimu skoro pořád a dosud jsou téměř jako nové, i když mnohá sta kilometrů, které jsem v nich už ušel, začínají být znát na podrážce. Nemůžu si tyhle boty vynachválit a až jednou doslouží, hned půjdu shánět nové.

O oblíbenosti značky však může rozhodnout i náhoda. V článku Kult značky je zmínka o brambůrkách a u těch mám jednu značku obzvlášť oblíbenou. Ne kvůli reklamě, ani kvůli tomu, že by byly na chuť o tolik lepší, ale kvůli příjemné vzpomínce...
V jižních Čechách je na lesnatém vrchu nádherná zřícenina hradu jménem Choustník. Z jeho zpřístupněné čtverhranné věže je krásný rozhled po okolí a vaší pozornosti rozhodně neunikne čistě a příjemně vypadající továrna, stojící u okraje lesa hned pod hradním vrchem. Vane-li vítr od ní k vám, nebude však váš zrak tím smyslem, který k ní upoutá vaši pozornost. Vznáší se totiž nad ní tak ukrutánská vůně pečených brambůrků, že hned jak ji ucítíte, dostanete chuť si jedny dát.
V té továrně se pečou a balí brambůrky Bohemia chips... a tak od té doby hledám na pytlíku, jestli to jsou brambůrky, vyrobené v Choustníku... a kupuju si je pro vzpomínku na pěkný výlet, pěkný hrad a pěknou vůni.

A co vy? Máte své oblíbené značky? Nebo vám je kult značek protivný a snažíte se jakýchkoliv značek naprosto vyvarovat? Jste značkoví nebo beze jména?

Napsal Tomáš dne 15. února 2011

Zpět na Tomášovy řeči

Vaše komentáře


Diskuse byla ukončena, protože mi sem psali už jen spameři.

Tomáš -> Vít Filipenský
E-mail: Internetman@seznam.cz
Webová stránka: http://www.pohodar.com
Datum a čas:8. 06. 2011, 15:47:49
Zdravím Vás, Víte, a jsem moc rád, že Vás můj článek zaujal natolik, že jste se tolik rozepsal, je to zajímavé. Je z Vašeho příspěvku vidět, že značka pro Vás není ani tak symbolem společenského postavení, ani si prostřednictvím ní nekupujete radost a sebevědomí, ale prostě za ní hledáte kvalitu a to je ten nejpůvodnější a nejlogičtější přístup, který se kupodivu v záplavě reklam a syboliky nějak ztratil. Moje Kniha hostů má bohužel k dokonalosti daleko, ale já, neznalec PHP jsem se zatím nezmohl na lepší. Co se dá dělat, snad až budu (snad brzo) mít konečně přístup na Internet, budu moct i na tom zapracovat. Mějte se nádherně. Tomáš

Vít Filipenský
E-mail: @
Datum a čas:26. 05. 2011, 02:19:41
Chtělo by to zformátovat, ale nevím jak editovat již odeslaný příspěvek ...

Vít Filipenský
E-mail: filipenskyzavináčeurogrant.cz
Webová stránka: http://www.eurogrant.cz, www.cestujemesvelvyslanci.cz,
Datum a čas:26. 05. 2011, 02:17:58
Zdravím Vás Tome, i když Vás neznám. Mám rád lidi co přemýšlí :-)

Značka/neznačka tomu kdo nejde středním proudem povrchní pohled nestačí a většinou vítězí pragmatismus. Takže pro mě spíše neznačka.

Vlastně jedna by byla - Volvo konkrétně moje oblíbená V70 T5. Ale je to zas pragmatismus, který má více dimenzí.
1. auto, které vypadá dobře pro podnikatele (v téhle skupině si prostě deklas nemůžete dovolit i když Vám na tom vnitřně příliš nezáleží)
2. ojeté se dá pořídit za desetinu a pak už dlouho cenu drží
3. staré auto nevypadá staře pokud je konzervativní jako volvo a má výraznější facelift v periodě 6 a více let
4. spolehlivé, bezpečné, výkonné, odolné ze severských podmínek Prostě spokojenost.
P.s.: Nemít kamaráda ve značkovém servisu, tak by to asi tak snadné nebylo ...

Jo a ještě jedna značka SLAM:
Že ji neznáte, no já ji taky neznal.
Ale když jsem koupil naprostou haluzí úžasnou trekovou bundu v sekáči úplně novou za celých 95 Kč, tak jsem si tu značku oblíbil. Až pak jsem si říkal a dumal proč je vevnitř stylový štítek s nadpisem "NAME ..., YACHT ..."

Někdy mě má prostě život rád, někdy zas méně :-)

www.filipensky.euZpět na Tomášovy řeči