Ozdoba levé části hlavičky
Horní část menu Spodní část menu
Pozadí mezi menu
Socha z chrámu Tři Grácie v Lednicko-valtickém areálu
Konec menu

Obrázek, vložený sem kvůli kreténskému Internet Exploreru Tomášův Internet

Úplné zatmění Měsíce dne 15. 6. 2011Večer dne 15. 6. 2011 si pro nás příroda připravila nádherné představení - ve svém věčném tanci se Země, Měsíc a Slunce zase jednou postavily do jedné přímky a tak se můžeme těšit na úplné zatmění Měsíce. Zatmění je to výjimečné i tím, že Měsíc bude procházet středem stínu Země a tak bude hodně dlouho v pásmu úplného zatmění - přes 100 minut. Takové zatmění nastává asi 5x za 100 let. Moc se na to těším, ale bohužel to zatím vypadá pesimisticky - nad Podkrkonoším je zatím hodně mraků. Ale ač už zatmění začalo, Měsíc je zatím pod obzorem a tak se třeba do času jeho východu ještě trochu odmračí.

Počátek zatmění Měsíce v programu Celestia

Naštěstí existují šikovní lidé, kteří vytváří úžasné programy. Jedním z nich je i astronomický program jménem Celestia, který - pokud stránka ještě nezanikla - najdete na stránce http://www.shatters.net/celestia. Ten dovede úžasně zobrazovat planety, jejich měsíce, hvězdy, různé galaxie a dokonce vzácně i některé planety v jiných hvězdných soustavách. A tak jsem ho spoustil a počátek zatmění sleduji v něm.

Fáze částečného zatmění na počátku

Mám připravený i foťáček, ale krom úzkého pruhu nad obzorem je nebe beznadějně zaplněné mraky a tak asi i nadále se budu muset spoléhat na služby programu Celestia.

Horoskop okamžiku počátku zatmění z Nebeského kalendáře

Když je zatmění Měsíce, jsou v horoskopu Slunce a Měsíc v opozici - každé těleso na jedné straně a Země v jedné přímce mezi nimi. Země stojí v cestě slunečnímu svitu a její stín dopadne na tvář měsíčního úplňku.

21:06 V této chvíli by měl Měsíc pomalu vycházet nad obzor, ale zatím bohužel není vidět a s mraky to vypadá spíš pesimisticky. Kdybychom ho viděli, vypadal by nějak takhle.

Zatmění v okamžiku východu Měsíce

22:16 Bohužel není zatím vidět vůbec, ale vůbec nic.

Blíží se úplné zatmění

21:22 Kdybychom byli na Měsíci, sledovali bychom úžasné zatmění Slunce.

Pohled na zatmění z odvrácené strany Měsíce

21:25 Z Měsíce už zbývá jen uzoulinký srpek. V Podkrkonoší je bohužel i nadále zatměno mraky a tak nemůžu přidat žádný obrázek z foťáčku.

Před úplným zatměním

21:32 Měsíc už se dostal do fáze úplného zatmění. Bohužel mi stále příroda nepřeje a není vidět skrz mraky vůbec nic. Snad máte větší štěstí.

Úplné zatmění Měsíce

21:59 Měsíc se blíží ke středu stínu Země, kterým prochází jen asi 5x za sto let - ale bohužel, v Podkrkonoší mi štěstí nepřeje, už se zatáhlo docela a z Měsíce není vidět vůbec, ale vůbec nic.

Úplné zatmění Měsíce

A tak je asi načase skončit s psaním tohoto neslavného článku, od kterého jsem si tolik sliboval a popřát vám, abyste měli větší štěstí, než já.

Zatmění Slunce z Měsíce

Dobrou noc.

Probudil jsem se okolo půl dvanácté a nedalo mi to, abych přece jen nevyhlédl z okna. Přes tvář napůl již odtmělého Měsíce se plouhaly cáry mračen, ale nakonec se jeden jediný obrázek přece jen povedl.

Konec zatmění Měsíce

Napsal Tomáš dne 15. června 2011