Ozdoba levé části hlavičky
Horní část menu Spodní část menu
Pozadí mezi menu
Socha z chrámu Tři Grácie v Lednicko-valtickém areálu
Konec menu

Obrázek, vložený sem kvůli kreténskému Internet Exploreru Tomášův Internet

Rychlé volební rozhodování pro nerozhodné


Hodiny pádí jako zběsilé, odtikávají poslední minuty do otevření volebních místností, na vašem stole leží obálka s hlasovacími lístky jako nevybuchlá bomba a vy váháte a nevíte si rady. Nikdo se vám nelíbí, všichni vám připadají jako jedna sebranka... nebo se vám naopak všichni líbí a nevíte, kterému nejlepšímu z nejlepších dát hlas. Čas ubíhá a cíl je v nedohlednu. Snadná pomoc - nechte to osudu.
Najděte si na Internetu virtuální kasino, kde se dá hrát ruleta jen pro zábavu nebo vytáhněte odkudsi dětskou ruletu... a hurá na rychlé a efektivní volební rozhodování.

Pokus o určení politické strany č. 1

Nejprve určíme, která strana bude tou vyvolenou. Ruleta se roztáčí... rrrrr... cvak. Sedí. Vyhrává strana č. 36.
Koukneme na volební lístky a číslo 36 je... číslo 36 není! Nevadí. Ruleta se bude roztáčet znovu.

Pokus o určení strany losem č. 2

Cvak! Jóo, tentokrát budeme úspěšní. Číslo 6 si vylosovala strana... Komunistická strana Čech a Moravy. Zajímavé, černé číslo vybralo rudou stranu.
Lidé, kteří volí jen stranu mohou v této fázi skončit, ale my budeme pokračovat dál... ruleta se bude roztáčet znovu, protože potřebujeme ještě vybrat čtyři kandidáty. Proto vsadíme další 25dolarový žeton a ruleta se znovu roztáčí.

Určení prvního z kandidátů

Kulička si rozverně poskakuje, párkrát se v ruletě zatočí a nakonec vybírá prvního adepta na poslance... č. 11 Václav Barica. Gratulujeme. Pečlivě ho na hlasovacím lístku zakroužkujeme.
Tak nám to pěkně šlo a najednou bác ho... program udělal bác! Musíme ho tedy násilně ukončit a spustit znovu. Teď už je ale všechno v pořádku a tak se můžeme s chutí vrhnout na volbu dalšího kandidáta.
Ruleta znovu zavíří v osudovém víru a kulička se vydává znovu na cestu...

Výběr druhého kandidáta

...a činí šťastným kandidáta č. 8 PaedDr. Josefa Lukáška. I toho zakroužkujeme.

Los vybral třetího kandidáta

Třetím vyvoleným se stal kandidát č. 18 Petr Šimša.
Napětí mezi zbývajícími kandidáty vrcholí. Kdo bude tím zbývajícím čtvrtým, který dostane důvěru pracujícího lidu? Ruleta se znovu roztáčí...

Vyvolený čtvrtý kandidát

...a tou šťastnou je tentokrát kadidátka č. 14 Lenka Trkalová, DiS. Když i tu zakroužkujeme, máme hlasovací lístek připravený k řádné volbě a můžeme šťastně vyrazit do volební místnosti splnit svou občanskou povinnost.
Z průběhu losování se dá i předpovědět budoucnost. Celou dobu je totiž nutno sázet, bez toho se ruleta neroztočí... a tak jsme sázeli, vyhrávali, prohrávali... a výsledek byl, že nula od nuly pošla. Zdá se tedy, že naše volba České republice ani neuškodí, ani neprospěje... Asi společně vytvoří vládu pravicové strany a KSČM bude mimo rozhodování... nebo některou ze stran kromě ODS zvítězivší ČSSD utvoří koalici. Rovněž nám padla tři červená čísla a tři černá, to znamená, že se budou politici hádat a přetahovat stejně jako v letech minulých.
Možná jste si teď položili - pohoršeně či zvědavě - otázku, jak by asi volby dopadly, kdyby to tak udělali všichni. I to se dá lehce zjistit...
Po reprezentativním vzorku sta pokusů vypadají volební výsledky v Královéhradeckém kraji takto:

Výsledky losovacích voleb

Tak vám přeju šťastné losování a příjemnou cestu k volbám.

PS: Nakonec mám špatnou zprávu pro KSČM... já jsem sice dlouho rozmýšlel, ale nakonec jsem vybral i bez losování, takže pro tyto volby bude moje vyvolená strana úplně jiná - Věci veřejné.

Napsal Tomáš dne 27. května 2010