Ozdoba levé části hlavičky
Horní část menu Spodní část menu
Pozadí mezi menu
Socha z chrámu Tři Grácie v Lednicko-valtickém areálu
Konec menu

Obrázek, vložený sem kvůli kreténskému Internet Exploreru Tomášův Internet

Volební program ODS očima průměrného voliče



Přicházím k vám s dalším pokračováním mého zamýšleného seriálu názorů na volební programy a materiály, které nám příjdou do schránky. Rád bych hned na začátku upozornil, že mé názory nejsou nijak odborné, ani je tu nechci prezentovat jako jedinou nezměnitelnou pravdu. Mým cílem není ani jen všechno kritizovat, i když se asi nevyhnu ovlivnění mými sympatiemi a antipatiemi. Mým hlavním cílem je poskytnou politikům a kandidátům zpětnou vazbu, protože mi připadá, že vyhazují často peníze za zbytečnosti, které ani jim samým nepropějí. Dost povídání, jdeme otevřít volební program.

Zpracování letáku

Úvodní stránka volebního programu ODS Zpracování několikastránkového letáku je opravdu profesionální a na pohled velmi příjemné. Je na něm vidět, že ODS nemusela šetřit a najala si profesionální grafiky. Taková profesionalita je však u mě spíš záporem, protože je jasné, že profesionálové si za svou práci nechají zaplatit a ODS si nechá tyhle promrhané peníze zaplatit ze státního rozpočtu. Aby na to bylo, bude se šetřit na maminkách a invalidech. Na závěr této sekce přidám větu už z minulého dílu: Až někdo napíše do svého volebního programu a bude to myslet vážně, že napříště všechny strany budou hradit své opulentní volební kampaně pouze ze svých členských příspěvků a ze státního rozpočtu nepůjde na činnost stran ani koruna, má velkou pravděpodobnost, že ho budu volit.

Není lepší investice než do vlastního zdraví

Volební program je zpracováván tak, že jednotlivé oblasti uvádí několik prvních kandidátů z kandidátky ODS pro Královéhradecký kraj. První stránka je věnována zdravotnictví a seznamuje nás s ní MUDr. Jozef Kochan, který je na kandidátce první.
Financování zdravotnictví musí projít ozdravnou kúrou, aby bylo efektivní. ODS ve svém programu přichází s novými produkty, jako jsou připojištění, osobní účty či zdravotní spoření. Je to náš cíl a také způsob jak systém ufinancovat, nechceme-li zvýšit zdravotní pojištění.
Když to trochu zjednoduším, nezvýší se zdravotní pojištění, ale uzákonní se povinnost, aby si lidé zřídili nějaký účet jinde a na ten si spořili určité finanční částky. Možná tomu jen nerozumím, ale mně osobně připadá, že v tom není žádný rozdíl. Možná jen ten, že pokud se pro to nevyužije současný systém zdravotních pojišťoven, bude se muset zřídit nějaká nová organizace a tak se zase zvýší počet lidí, které budeme svými penězi na zdraví živit. Bohužel asi žádné schůdnější řešení není, protože jsme moc malí na to, abychom přinutili nadnárodní farmaceutické koncerny snížit ceny svých produktů a regulovat nějak počet zdravotních pojišťoven a jejich rozvětveného aparátu by asi moc nešlo, protože z tohoto rozjetého vlaku jen tak vyskočit asi nelze. Přesto ale s tímhle bodem moc nesouhlasím.
Jinak pan doktor navrhuje, aby bylo jasné, co se bude financovat z veřejného zdravotního pojištění a co ne, synchronizovat lékařskou pohotovost a lékárenskou službu a zjednodušit pravidla pro financování a úhradu léků z veřejného zdravotního pojištění. K tomu nemám co dodat, už jen proto, že se tu nepíše o ničem konkrétnějším.

Dálnice nebo dál nic?

Mgr. Petr Štěpánek využívá svou stránku k nejmenovité kritice lidí, kteří už před třemi lety shodili dohodu, umožňující dostavbu dálnice D11 do Hradce Králové a "teď se tváří jako spasitelé."
Dálnice D11 až na hranice s Polskem, rychlostní komunikace R35 a splavnění Labe až k Pardubicím jsou pro východní Čechy naprostou prioritou. Usnadní život, přitáhnou investice, dají lidem práci, přivedou turisty."
Zvláštní program... kritika, konstatování, že až něco bude, bude dobře... a nic víc. I když je pan magistr podle povídání o něm spisovatel, jeho odstavec je nicneříkající a jemu samotnému spíš škodí, než prospívá.
Jeho stránka však obsahuje ještě jeden bod a to...

Stop televizním poplatkům

Původní smysl koncesionářských poplatků se už dávno vytratil a je z nich jen další podivná daň. Financování České televize a Českého rozhlasu ze státního rozpočtu by bylo nejen racionální, ale především sociální. Proč má babička na penzi platit za stařičkou teslu stejnou částku jako bohatá domácnost za několik plazmových televizí v každém pokoji?
S tímhle bodem nesouhlasím. Tím, že platíme koncesionářské poplatky, si přispíváme na kvalitní televizi, bez přemíry reklam a laciného balastu na "zaplácnutí" vysílacího času, vysílaného po většinu dne. Tím, že platíme poplatky, si zároveň platíme právo na kvalitu a ani politici do toho nezasahují. Bude-li jen na libovůli politiků, kolik ze státního rozpočtu Česká televize dostane, bude konec s její nezávislostí a bude jen zpívat píseň toho, který ji ze společného bochníku bude přidělovat krajíce chleba. Navíc se dá čekat, že by se v rámci úspor televize motivovala k tomu, aby dosáhla větších příjmů reklamou, uvolnily by se limity a výsledkem by byla televize ničím se nelišící od komerčních televizních stanic. A pak už by zbývalo jen odnést televizor do sběrného dvora.

Za správnou věc budu vždy bojovat

Zdeněk Lhota se jako nováček mezi politickými "mazáky" v Poslanecké sněmovně velice rychle rozkoukal a dokáže si to již "rozdat" s politickými odpůrci typu Davida Ratha.
Nešťastný začátek, skoro se mi ani nechtělo číst dál. Jestli totiž jsem něčeho syt, tak to jsou mnohdy naprosto znechucující hádky v Poslanecké sněmovně, ve kterých zúčastnění často ukazují to, jak dokáží být urážlivě vtipní na adresu vůči svým politickým oponentům na úkor snahy se dohodnout a najít řešení. Naštěstí z dalšího povídání vyplývá, že takhle nekompromisně bojuje jen za správné věci.
V dalších odstavcích se stručně shrnují úspěchy, jichž hospodářský výbor, jehož je Bc. Zdeněk Lhota členem, dosáhl. Úspěchy ve snižování administrativní zátěže podnikatelů - zamezení registračních pokladen nebo zrušení povinnosti malých a středních podnikatelů vést knihu jízd. Takovéhle snaze velmi tleskám a volám jen houšť. Úředních šimlíků hýká pořád dost a příval úředních povinností, výkazů a nařízení odrazuje běžné lidi od toho, aby si pořídili živnostenský list a snažili se přivydělávat si podnikáním. Tento bod hodnotím jednoznačně pozitivně.
Jinak slibuje pan Lhota popohnat výstavbu dálnice D11 a rychlostní silnice R35. Dostavět dálnici D11 do Hradce Králové určitě ano, s rychlostní silnicí bych si tak jistý nebyl a rozhodně jsem proti variantě jejího vedení středem Českého ráje. O tom však program není a tak to nebudu víc rozvádět.

Volby - právo nebo povinnost?

JUDr. Pavel Staněk pojal svou stránku jinak. Nebilancuje ani neslibuje, spíše se ve svém zamyšlení snaží přimět lidi, aby šli k volbám. Přijít jednou za čtyři roky do volební místnosti a spolurozhodovat o budoucnosti je přeci to nejmenší, co pro sebe můžeme udělat. To říká a já s ním souhlasím. I když v posledních letech je různých voleb tolik, že jsou nějaké skoro každý rok, někdy i dvoje, volby do Poslanecké sněmovny jsou z nich nejdůležitější, protože Sněmovna je náš zákonodárný orgán a výsledky voleb mají vliv na složení Sněmovny... a bohužel i vlády. Úřednická vláda by mi byla milejší, než ministři z řad Vůdců stran, kteří o daném resortu občas také nevědí vůbec nic. Bohužel je to také tím, že lidé zdaleka nejsou přesvědčení o tom, že volby něco změní a názor, že "Kdyby volby mohly cokoliv ovlivnit, už by je politici dávno zakázali." není rozhodně ojedinělý. Možná by nebylo od věci změnit volební systém tak, aby bylo kroužkování preferovaných kandidátů jediným způsobem volby... protože současně panující model, že bez kroužkování dostanou hlas první čtyři na kandidátce znamená při tom, když lidé volí jen stranu to, že se politici vlastně zvolí sami. To už však zabíhám do vlastních názorů a tak pojďme dál.

Volební ohlédnutí a nové cíle

Ing. David Kafka se s hrdostí ohlíží za úspěchy i za tím, kolik se ušetřilo na sociálních dávkách:
Životní úroveň rodin s dětmi vzrostla o 3,9 % nad inflaci.
Velmi by mne zajímalo, jak se na tohle číslo přišlo. Každopádně ODS pilně pracovala na tom, aby se podobná čísla stala minulostí a jen populistickou předvolební snahou levice nedošlo ke snížení peněžité pomoci v mateřství.
Pracovní neschopnost klesla o 24,4% a nemocenská ušetřila 2,8 mld. Kč.
To věřím. Neplacení prvních tří dnů nemocenské zapřičinilo to, že místo nemocenské si radši vybírám dovolenou. Je to však dvojsečná zbraň - hodně lidí kvůli tomu nemoci přechází a viry se pak mezi lidmi lépe šíří. Ale budiž.
Počet dávek SSP (státní sociální podpory) poklesl o 36,5 %, tj. celkově o 6,6 mld. Kč.
Dobře. Bohužel mám obavy, že se tohle číslo ruku v ruce s důsledky ekonomické krize a zvyšující se nezaměstnaností rychle pohorší. Tučné roky vysoké zaměstnanosti a prosperity jsou bohužel asi za námi.
Dávek v hmotné nouzi ubylo o 8,5%, celkově šetříme 0,5 mld. Kč.
Na Internetu jsem četl, kolik zhruba čerpají politické strany ze státního rozpočtu na svou volební kampaň. Nepamatuji si přesná čísla a nevím, nakolik byla reálná, ale bylo to tak, že ODS 300 milionů, ČSSD podobnou částku, ani KSČM se neuskromňovala, i TOP 09 a Věci veřejné si ukously svůj díl... a tak by se na závěr úspěchů uplynulého období slušelo napsat:
Na volební kampaň jsme zbytečně vyhodili oknem 1 mld. Kč. A další volby budou na podzim...
Na příští volební období si Ing. David Kafka vytyčil několik cílů:
Úprava Zákoníku práce tak, aby vyhovoval ekonomické dynamice 21. století.
Těžko soudit, co tím pan inženýr přesně myslí, víc k tomu bohužel psáno není, jen mám obavy aby nebyly realizovány návrhy některých podnikatelů jako možnost sepisování smluv na dobu určitou donekonečna, možnost vyhození zaměstnanců kdykoliv bez důvodů a výpovědní lhůty nebo dokonce úplné zrušení Zákoníku práce. Chápu podnikatele, že by rádi přesunuli své podnikatelské riziko na zaměstnance a má to i svou logiku... ale při tom, jak i tak hodně podnikatelů dnešní Zákoník práce dodržuje nebo spíš nedodržuje... mám obavu, že bychom se vrátili do dob počátků průmyslové revoluce. Ale snad nic takového pan inženýr na mysli nemá.
Pokročit v problematice zaměstnávání zdravotně postižených. To je velmi potřebné, teď třeba televizí proběhla zpráva o výslecích kontroly, z níž vyplynulo, jak něteří podnikatelé okrádají stát i postižené zaměstnance. Tomu je třeba zamezit.
Postoupit v důchodové reformě
I to je potřebná věc, na tom se shodují všichni politici.
Větší podpora rodinám
Bohužel k tomu není nic víc psáno, tak nevím, co tím autor myslel, každopádně mu za jeho snahu rád zatleskám, setká-li se s úspěchem.
Ještě dále proti "černým pasažérům" sociálního systému.
Výborně.

Kvalita bydlení jako ukazatel životní úrovně společnosti

Na začátku tohoto odstavce se musím přiznat, že zatímco u předchozích kandidátů jsem se snažil objektivně hodnotit jejich stránku v programu, u paní Mgr. Zdeňky Horníkové možná moc objektivní nebudu. Narozdíl od ostatních - s výjimkou Mgr. Petra Štěpánka (který si twitterováním na své webové stránce u mě udělal medvědí službu) - jsem totiž byl na její webové stránce a tam na mě působila moc milým a sympatickým dojmem. Navíc se mi na ni líbí i to s jakou vervou se pustila do boje se snahou Vůdců ODS odstavit ji na slepou kolej tím, že je na nevolitelném místě č. 6 a mám sto chutí ji v tomto boji podpořit. Líbí se mi i to, že má - podobně jako Bc. Zdeněk Lhota - svůj nadační fond, z něhož podporuje různé sportovní a vzdělávací aktivity dětí a mladistvých. Přesto se budu snažit o co nejobjektivnější hodnocení jejího programu.
Mgr. Zdeňka Horníková se chce zaměřit na bydlení. Ráda by, aby stát byl solidární s obcemi a ohroženými, handicapovanými a sociálně slabými lidmi. Stejně jako Ing. David Kafka chce zabránit zneužívání sociálních dávek. Ráda by zařídila dostupné bydlení pro každého, snížení nákladů na bydlení a první bydlení pro mladé. Také by si přála výstavbu sociálního bydlení, denních stacionářů, domovů důchodců pro seniory a chráněného bydlení. Dokončit opravy panelových a činžovních domů.
Mám obavu, že většina z těchto věcí je jen zbožným přáním a snem. V současné době, kdy stát potřebuje šetřit kde se dá a sílí tendence, aby stát co nejvíc bral a co nejméně dával je dost nepravděpodobné, že by se tenhle program podařilo prosadit. Bylo by však krásné věřit...
Překvapením byl však pro mě poslední bod programu:
CO NAVRHUJI NOVÉHO?
Opravy školských a sportovních zařízení v majetku obcí zničených za vlády komunistů by měly být financovány z nově vytvořeného programu Ministerstva financí.

Za socialismu se toho zničilo dost, pravda, obzvlášť kulturní památky, ale školství a sport byly dle mého názoru spíš podporovány. Spíš mám obavu, že více toho zničila doba po listopadu 1989, ať už s lakonickým zdůvodněním "Neodpovídá normám Evropské unie", prostým nezájmem nebo různými převody a vlastnickými čachry machry. Nápad to však rozhodně není špatný, jen mám strach, aby jako už tolikrát v minulosti, nevyústila dobře míněná snaha ve zřízení programu pro něčí bezpracné obohacení.

Řešení pro... Řešení proti...

Volební program ODS Na posledních dvou stránkách najdeme volební program za ODS jako celek. Je vidět, že na něm strana hodně zapracovala a hodně se snažila při tom vycházet z podnětů a názorů lidí. Mně konkrétně připadá vynikající a až na pár věcí s ním zcela souhlasím.
Podpora pro nezaměstnané, kteří začnou podnikat
Nezaměstnaný, který začne podnikat, může zároveň pobírat i podporu v nezaměstnanosti s možností uplatnit jednou za deset let.

Tady mi trochu jedna věc chybí. Kdybych si chtěl například přivydělávat reklamou na mé stránce - což by mi mohlo vynést zhruba tak něco okolo tisícovky měsíčně - musel bych mít živnostenský list, aby to nebylo nelegální podnikání. Jenže tím pádem by ze mě byl v očích státu podnikatel a kdybych přišel o práci, mohl bych jít po žebrotě, protože podpora se podnikatelům nedává. Tohle si myslím, že by bylo potřeba také vyřešit, aby se lidé nebáli přivydělávat si k zaměstnání.
Uvolnění smluv na dobu určitou
Úplně uvolníme opakované uzavírání a délku smluv na dobu určitou u nově vzniklých pracovních míst na období 5 let do úplného odeznění krize.

I když nechybí tomuto bodu logika, nesouhlasím s ním, protože podnikatelé toho v minulosti až příliš zneužívali.
Dokončíme důchodovou reformu
Navrhovaná opatření zajistí vyšší penze. Podpoříme penzijní připojištění a spoření, konkurenci penzijních plánů a dobrovolný převod důchodového pojištění do důchodových fondů. Jeden z nich bude státní.

Tento bod ve mně nebudí dobrý pocit. Reforma je potřeba, že si bude muset každý šetřit na důchod, to je jasné... ale myšlenka důchodových fondů se mi nelíbí. Jeden státní, ostatní soukromé, jejichž majitelé budou mít jediný cíl - co největší zisk. Možná je to myšlené jinak, ale mám strach, že z toho bude podobný systém, jako jsou zdravotní pojišťovny. Těch je celá spousta, mají spoustu poboček, zaměstnanců... to znamená náklady na vytápení, údržbu, mzdy... které se hradí z peněz z našeho zdravotního pojištění a ty pak chybí v našem zdravotnictví. Nerad bych, aby vzniklo něco podobného i ve sféře sociálního pojištění a mně ve stáří důležitě vysvětlovali pánové v oblecích, že tohle penzijní fond nehradí, neboť přece nemůžeme dostávat peníze zadarmo...
Jinak se mi volební program ODS moc líbí, neobsahuje populistické a nereálné sliby, jen věci, které jsou opravdu potřeba udělat. Chybí mi v něm však ještě jedna část, nazvaná Řešení proti korupci s podsekcemi Povinné uveřejňování parametrů a způsobu rozhodování o každé státní zakázce, finančních auditech majetku politiků, zamezení lobbování a šití zákonů podle potřeb firem.

Budu volit ODS?

ODS jsem ještě nikdy nevolil a neměl jsem to v úmyslu ani v těchto volbách. Volební program ODS je však dobrou vizí pro budoucnost, je však otázkou, nakolik ho hodlají členové strany splnit. V této chvíli však není ODS u mě ze hry venku a nevylučuju možnost, že dám některým jejím členům svůj hlas.

Napsal Tomáš dne 21. května 2010

Zpět na Tomášovy řeči