Ozdoba levé části hlavičky
Horní část menu Spodní část menu
Pozadí mezi menu
Socha z chrámu Tři Grácie v Lednicko-valtickém areálu
Konec menu

Obrázek, vložený sem kvůli kreténskému Internet Exploreru Tomášův Internet

Srp a kladivo na náměstí v Semilech



Dvacet let zakrýval na náměstí v Semilech reklamní billboard historickou mozaiku se srpem, kladivem a rudou hvězdou. Byla vytvořena v 70. letech 20. století. Poté však firma přestala za reklamu platit, billboard byl odstraněn a semilská radnice rozhodla, že mozaiku nebude ničit - ba právě naopak, přidala k ní moudrý citát G. Santayany: Kdo nezná svou minulost, je odsouzen ji opakovat.
Někteří lidé proti mozaice vehementně protestují a berou ji jako propagaci socialismu. Jenže dle mého by bylo propagací, kdyby tam bylo něco ve smyslu, jaký byl socialismus skvělý - ale v té větě je slovo ODSOUZEN - a odsuzuje se jedině k něčemu ošklivému.
Podobný názor jako já měli i kriminalisté a proto podané trestní oznámení zamítli a případ odložili. Podrobný článek i s obrázky mozaiky je k přečtení na stránce České televize na adrese http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/165584-srp-a-kladivo-v-semilech-komunismus-nepropaguje/
Jeden z protestujících byl i novinář Ivan Brezina, který na protest proti mozaice rozvinul v Semilech velkou plachtu s hákovým křížem. Byl zatčen pro podezření z propagace nacismu a po třech hodinách naštěstí propuštěn. Doufám, že ho z ničeho neobžalují, jeho prostest byl jasně namířený proti něčemu jinému. Článek najdete na webu Mladé Fronty - http://zpravy.idnes.cz/novinar-na-protest-proti-srpu-a-kladivu-rozvinul-v-semilech-hakovy-kriz-141-/domaci.aspx?c=A120224_140413_liberec-zpravy_alh.
Připadá mi špatné bezhlavě ničit symboly minulosti - někteří udatní bojovníci proti socialismu dvacet let poté, co skončil by nejraději nad ním vyhlásili "damnatio memoriae" - prokletí památky a úplně nechali vymazat a zbourat všechny památky na něj - všechny sochy, plastiky, mozaiky, dokonce i domy.

Tenhle krásný dům ve Varšavě navrhují někteří zbourat jen proto, že pochází z doby socialismu a je jejím symbolem

Podle mého je ale mnohem lepší nechat takové věci kde jsou a využít je - právě tak, jak to udělali v Semilech - k tomu, aby se lidé z minulosti poučili. Tak se může například dítě zeptat, kdo to byl tenhle pán...

socha V. I. Lenina z parčíku za bývalým klášterem minoritů v Chebu

...a dozví se, že to byl vůdce revoluce v Rusku, která měla za cíl vytvořit nový krásný svět, ale jen nahradila jednu diktaturu druhou, ještě tvrdší, která vražila lidi jen kvůli tomu, kde se narodili nebo třeba proto, že se znelíbili Vůdci Stalinovi.

Veškerá moc v ČSSR patří pracujícímu lidu

Jiná může ve stanici metra Hradčanská vysvětlit, že tenhle nápis je mnohem pravdivější dnes, než byl za časů ČSSR... a co to ta ČSSR vlastně byla.

Znak SVAZARMU

Takovéto zachované stavby, symboly nebo sochy jsou živoucími svědky doby, která pominula a pevnými, hmatatelnými důkazy toho, že tu kdysi byla. Připomínají ji nám i našim dětem při cestách do práce i za zábavou a ona tak nezůstává zakletá jen v nezáživných stránkách dějepisných učebnic, v jednostranně laděných televizních programech a ve skrytých osudech starých lidí. Tyto staré symboly umožňují vznítit zájem, klást ty správné otázky... a díky tomu třeba dosáhnout poznání.

PS: Rovnou tu odpovím na otázku vás mnohých - ano, kdyby byl na náměstí v Semilech hákový kříž, viděl bych to stejně. Zrovna tak, jako jsem ani trochu neodsuzoval toho člověka, co vydal český překlad knihy Adolfa Hitlera Mein Kampf a dostal podmínečný trest vězení za propagaci nacismu. Většinu té knihy jsem dokonce četl a musím říct, že jsem se z ní o nacismu dozvěděl mnohem víc a mnohem výmluvněji, než z většiny jiných knih. Ale raději ho kvůli tomu rozhodně nemám, ba právě naopak. A tak by se mělo k podobným svědkům minulosti přistupovat - bezhlavě je neničit, ale využít jako symbol toho, že ta doba nebyla nic pěkného.

Napsal Tomáš dne 26. února 2012

Zpět na Tomášovy řeči