Ozdoba levé části hlavičky
Horní část menu Spodní část menu
Pozadí mezi menu
Socha z chrámu Tři Grácie v Lednicko-valtickém areálu
Konec menu

Obrázek, vložený sem kvůli kreténskému Internet Exploreru Tomášův Internet

Omluva za nespravedlivé pranýřováníPřed necelými dvěma měsíci jsem napsal článek Městský úřad Vrchlabí na pranýři. Vedení našeho města se v něm dostalo na pranýř, protože jsem ho vinil z vandalského ořezání jednoho z nejkrásnějších stromů v zámeckém parku ve Vrchlabí. Bohužel článek psaly spíš emoce a nakonec se ukázalo, že jsem se v něm dopustil velké křivdy. Pod stromem se totiž objevila následující tabulka.

Tabulka Správy KRNAP

Z ní vyplývá jednak to, že strom nedal ořezat Městský úřad Vrchlabí, ale dala ho ořezat Správa Krkonošského národního parku... a jednak to, že to nebyl žádný svévolný a neodborný akt, ale ořezání předcházelo odborné vyšetření zdravotního stavu stromu, který bohužel není tak dobrý, jak se mně jako laikovi zdálo. Bohužel je mohutný kmen stromu hodně dutý a shnilý a roste na něm devět druhů dřevokazných hub. Díky tomu by už brzy neunesl tíhu svých relativně zdravých větví, ty by se začaly lámat a ze stromu by brzy zbylo jen torzo. Bohužel i to patří k životu stromů - stejně jako stáří a nemoci patří k životu lidí.

Provedený ořez tento proces urychlil a vzal stromu jeho majestát a krásu dříve, než by k tomu došlo z přirozených příčin. Předešlo se tím však hrozbě poranění kolemjdoucích a pro strom to bylo asi šetrnější, než kdyby se mu větve samy postupně ulamovaly. Nemrzí mě to o nic méně, ale pod tíhou důkazů musím přiznat, že to bylo asi potřebné a bylo to rozhodně lepší řešení, než kdyby strom přišel pokácet.

Každopádně se chci Městskému úřadu Vrchlabí tímto článkem omluvit za nespravedlivé nařčení a pranýřování. Bylo to celé jen nedopatření, zapřičiněné mou nevědomostí.

Napsal Tomáš dne 02. května 2011

Zpět na Tomášovy řeči

Vaše komentáře


Diskuse ukončena bez jakýchkoliv komentářů.