Ozdoba levé části hlavičky
Horní část menu Spodní část menu
Pozadí mezi menu
Horní část menu Spodní část menu
Pozadí mezi menu
Socha z chrámu Tři Grácie v Lednicko-valtickém areálu
Konec menu

Obrázek, vložený sem kvůli kreténskému Internet Exploreru Tomášův Internet

TESCO na pranýři


Včera jsem se po delší době potkal s mým dobrým známým. Měl jsem ze setkání radost, ale zároveň mě i docela nepěkně překvapilo, jak vypadal a choval se. Člověk dříve veselý, činorodý a plný energie náhle byl skleslý a vypadal jako svůj stín. Měl jsem strach, jestli neonemocněl nějakou těžkou nemocí, ale příčina byla úplně jiná... práce pro jednu z poboček řetězce supermarketů TESCO!
Jeho vypravování mě naprosto šokovalo a konsternovalo. V době, kdy se firmy snaží vytvářet zaměstnancům na pracovišti příjemné prostředí a atmosféru, protože moc dobře vědí, že jen spokojení zaměstnanci jsou nejvýkonnější a firmě nejoddanější... zvolilo TESCO úplně opačný přístup.

Motivace strachem, stresem a tresty


Pro zamezení rozkrádání zboží zaměstnanci si musí každý zaměstnanec po příchodu nechat veškeré své soukromé věci označit samolepkou. I neoznačené zboží mizivé hodnoty stačí k okamžité ztrátě zaměstnání. Výjimkou nejsou časté kontroly osobních věcí (na Internetu jsem narazil i na to, že na jedné pobočce doprovázené i svlékáním do spodního prádla, ale o ničem takovém můj známý naštěstí nemluvil).

Bezchybná práce je vyžadovanou samozřejmostí, zato každá sebemenší chyba je příčinou přísných trestů. Ředitel pobočky, manažeři i časté kontrolní komise z ústředí TESCA mají ze cíl jediné - hledat i ty sebemenší chyby a zaměstnance za ně přísně kárat. Běžnou praxí jsou tzv. vytýkací dopisy. Nikdo asi přesně neví, za co se dostávají, jisté je jen to, že tři vytýkací dopisy znamenají propuštění. Proto jen zmínka o nich dokáže nahnat obavy. Vyhrožování tresty a propuštěním, strach a stres, to jsou motivační nástroje manažerů TESCA. Není proto divu, že se někteří zaměstnanci se strachem a nervozitou probouzejí uprostřed noci z děsivých snů o práci...

Bezplatné obětování života pro TESCO


Oficiální pracovní doba v TESCU je stejně jako jinde 7,5 hodiny. Pracovní povinnosti zaměstnanců jsou však natolik početné, že je velmi obtížné, ne-li absolutně nemožné, je v této době zvládnout. Velmi často se tak skutečná pracovní doba protahuje třeba i na 12 hodin. To není nic výjimečného v žádné firmě, výjimečný je jen velký rozsah přesčasové práce a také fakt, že za práci přesčas TESCO zaměstnancům nic neplatí. Denně tedy odpracují několik hodin zdarma. Výsledkem je velké vyčerpání zaměstnanců a pocit, že obětují firmě TESCO svůj rodinný i osobní život. Výsledkem je i více chyb, což však asi manažeři TESCA jen vítají...

Co říkají internetové stránky


Tohle vypravování ve mně probudilo stejný smutek a pocit beznaděje jako čtení depresivního románu George Orwella 1984. Bylo by nespravedlností srovnávat TESCO s říší Velkého Bratra, ale opravdu jsem se cítil podobně a proto mi to knihu připomnělo. A stejně tak vypravování vyvolalo mnoho myšlenek a nezodpovězených otázek.

Nejpodstatnější z nich jsem se pokusil zodpovědět prostřednictvím Internetu. Je to problém jediné pobočky nebo jde o ucelenou firemní politiku?

Článek z Deníku referendum Práce v Tescu? Neplacené přesčasy, šacování, vytýkačky je sice už přes dva roky starý, ale bohužel dokazuje, že vzdor tehdejší stávkové pohotovosti a snaze odborů se v TESCU mnoho nezměnilo. Pár zajímavých článků je i na stránce Nezávislých odborů TESCO, ale její autoři se zabývají spíše celostátní politikou, než radostmi a strastmi zaměstnanců TESCA. Více se jimi zabývá Diskusní fórum Nezávislých odborů, nejvíce vypovídající je jeho část Poradna, Vaše otázky a odpovědi.

Velmi zajímavý je článek Práce v Tescu je prý chaotická a vyčerpávající, který pojednává o podmínkách práce v Tescu naprosto otevřeně a bez obalu, zajímavé je však i vyjádření ředitele, jaké by podmínky ve skutečnosti být měly.

Že neplacení přesčasů a tvrdé jednání se zaměstnanci není jen problémem českého TESCA naznačuje článek Odbory: Tesco nedbá na dodržování práv, kde se píše o protestech odborů v Thajsku a Spojených státech.

Všechny tyto stránky, příspěvky a komentáře naznačují, že by mohlo jít o ucelenou firemní politiku, aplikovanou ve všech obchodních domech TESCO. Za pádný důkaz je ale brát přece jen nelze - není vyloučeno, že někde mohou být podmínky úplně jiné a zaměstnanci tam mohou být spokojení. Ze spokojenosti se však bohužel na Internetu nikdo nezpovídá.

Zkoušel jsem hledat i podobně laděné stránky, články a komentáře v angličtině. Ale žádné jsem nenašel. Možná, že jsem jen špatně hledal, pravděpodobnější ale je, že doma ve Velké Británii se TESCO chová k zaměstnancům podstatně lidštěji. Proč je to u nás jiné?

Komu TESCO škodí nejvíc?


Jiní to možná vidí jinak, ale já mám pocit, že tímto přístupem k zaměstnancům firma TESCO škodí nejvíce sama sobě. Lidé, kteří zažívají v práci jen stres a strach, nemají ani nejmenší důvod mít firmu rádi a být k ní loajální. Můžou dokonce firmě nevědomky nebo zcela vědomě skrytě škodit. Hlavně ale firma ze všeho nejvíce motivuje své zaměstnance k hledání jiného pracovního místa... které první pochopitelně najdou ti nejlepší a nejschopnější zaměstnanci. Takoví TESCO opouštějí s gustem nejdříve.
Stal se dokonce i případ, že se zaměstnanci nejexponovanějšího oddělení obchodního domu spolu domluvili a všichni v jeden den naráz ukončili pracovní poměr, což jistě firmě způsobilo nemalé problémy a ztráty, za něž však může její vedení poděkovat jen samo sobě.

Každý člověk má však také svou "sociální síť" - rodinné příslušníky, příbuzné, přátele, kamarády, známé. Před nimi samozřejmě své zážitky nesmlčí a může tak negativně ovlivnit smýšlení spousty lidí. Takoví pak těžko půjdou do supermarketu TESCO s radostí nakupovat... firma tak svým tvrdým přístupem přichází nejen o zaměstnance, ale i o zákazníky!

Kvalita od firmy TESCO


Tady měl původně článek končit, mé rozhodnutí však změnila zpráva, která proběhla v minulých dnech médii i Internetem - Tesco a Globus prodávaly víno s vodou a glycerolem.

Je to vina především výrobce, který chtěl pravděpodobně prodávat za na pohled nízkou cenu, přesto však s velkým ziskem a proto své výrobky ošidil. Supermarket TESCO však takové výrobky s povděkem nakupuje. Potřebuje je totiž nakoupit co nejlaciněji, aby při velkých maržích mohl výrobky prodávat za na pohled relativně levné ceny. Kvalita je při tom zřejmě celkem nedůležitým kritériem a při pohledu na stránku Potraviny na pranýři je to znát.

Tuto stránku totiž spravuje Česká zemědělská a potravinářská inspekce a uvěřejňuje na ní všechny nejakostní, falšované a nebezpečné potraviny, na které při svých kontrolách narazila. Od června 2012 k dnešnímu dni při zadání klíčového slova TESCO stránka eviduje 83 potravin - z toho 49 nebezpečných, 25 falšovaných a 9 nejakostních. Křiklavým případem kvality s logem Tesco je například TESCO value Plum Paste Švestková pomazánka, kde Tesco uvádí na etiketě, že při výrobě 100 gramů výrobku bylo použito 160 gramů švestek, ve skutečnosti jich bylo jen 67,3 g.

S podobně nekvalitními potravinami mají problémy i konkurenční supermarkety i drobné obchody, ale dle mého letmého hledání i článku na serveru IHNED.cz TESCO v počtu těchto potravin jasně vede. Vedení firmy bych doporučoval přečíst si komentáře k článku, aby poznali, jak tento přístup poškozuje jméno firmy.

S kvalitou firmy TESCO se můžete setkat i na stránce http://www.chemievjidle.cz/dodavatele/tesco-stores-cr-a-s. Až na Anglickou slaninu se dvěma výrazně škodlivými "éčky" a dalšími třemi o něco méně však z tohoto srovnání nevychází TESCO nejhůř a nemyslím si, že by kvalitou svých výrobků bylo pod - žel Bohu bídným - průměrem ostatních našich obchodních řetězců.

Jinou řečí hovoří série filmečků Peklo na talíři na serveru Stream.cz a vedení společnosti Tesco by se mělo vážně zamyslet třeba nad tím, co říká šéfkuchař z dílu o vepřových konzervách...

Tradičně největší legraci si z vás pochopitelně dělá společnost Tesco se svým Tesco Value, která nabízí 20% vepřového masa v této konzervě.

Value je anglické slovo, které česky zní hodnota. O tom, jaké "hodnoty" nakupují zákazníci Tesca, pojednává speciální díl Pekla na talíři, nazvaný Grónská pomazánka. Zajímavé je na něm i to, že tuto ukázku kvality firmy Tesco do Pekla na talíři zaslali její zaměstnanci. Pročpak to asi udělali???

Záleží jen na jediném


Ve světle zde popsaných skutečností působí reklamní slogan TESCA "Na všem záleží" přinejmenším neupřímně. Když TESCU nezáleží na zaměstnancích, kvalitě zboží nebo zdraví zákazníků, na čemu mu tedy vlastně záleží?
Záleží na jediném a tím je zisk. Ten se dle Encyklopedie Wikipedia v loňském roce vyšplhal na 42,1 miliard korun...

Bojkot firmy TESCO


Pokud vás popsané skutečnosti pobouřily stejně jako mě, vyjádřete svůj nesouhlas podpisem pod protestní petici. Autor jí dal název Za bojkot řetězce TESCO. Nemyslím si, že by bylo nutné přistupovat hned k tak radikálním krokům, nicméně by petice s mnoha podpisy mohla vedení firmy přimět k vážnému zamyšlení nad prioritami, což by měl rád za cíl i tento můj skromný článek.

Napsal Tomáš dne 27. listopadu 2012

Zpět na Tomášovy řeči

Vaše komentáře
Jméno:
E-mail:
Web (i s http://):
Text zprávy:
jsou povoleny tagy <b>, <u>, <i> a <br> , můžete psát i odkazy ve tvaru www.neco.cz nebo http://neco.neco.cz
 
   
Zobrazit příspěvky:

1-20   

1
E-mail: @
Datum a čas:4. 11. 2018, 17:53:31
1

1
E-mail: @
Datum a čas:4. 11. 2018, 17:53:31
1)

1
E-mail: @
Webová stránka: http://"'`--
Datum a čas:4. 11. 2018, 17:53:31
1

1
E-mail: @
Datum a čas:4. 11. 2018, 17:53:31
1

1
E-mail: @"'`--
Datum a čas:4. 11. 2018, 17:53:31
1

1
E-mail: @
Datum a čas:4. 11. 2018, 17:53:31
1"'`--

1"'`--
E-mail: @
Datum a čas:4. 11. 2018, 17:53:31
1

mys
E-mail: @
Datum a čas:22. 05. 2016, 19:14:21
Obávám se, že to bude asi ve všech supermarketech podobné. Kamarádka dělá v Lidlu, taky ji to psychicky i fyzicky zničilo. Ani na záchod mimo oficiální pauzu jít nemůžou, přitom je protizákonné zakazovat pracovníkům WC. Ta pauza je podle zákona na jídlo, na WC může člověk jít kdykoliv, kdy potřebuje. Firmy spoléhají na to, že zaměstnanci nemají právnické znalosti.

Lůca
E-mail: Lucik.001515@seznam.cz
Datum a čas:1. 03. 2016, 15:27:43
Tak jsem plná zoufalství ze své situace googlila a narazila na tento 4 roky starý článek o Tescu a musím s politováním konstatovat, že se nic nezměnilo. Přístup vedení k nám zaměstancům je příšerný. Za všechno bych dala příklad - zákaznická reklamace na špatnou cenu u zboží. Vedoucí přiběhla po třetím zazvonění, sjela mě na tři doby, že teď opravdu nemá čas na blbosti a zákazníkům vrátila peníze s vražedným výrazem, o omluvě nemohla být řeč a zase neodběhla. Jako jo, nepříjemná situace, ale člověk to po chvilce rozdýchá a jede se dál. Co mě ale opravdu dohaní kolikrát až k slzám je příšerné nerovnoměrné rozvržení směn a představa "vrchnosti", že "obyčejný lid" nemá jiný život než pracovní a jen sedí doma a čeká, že se opět "vyjímečně" změní situace a naběhne do práce... Za začátku jsem si říkala, že se tim nenechám semlet a budu se hádat o volno na svoje důležité dny, ale už nemám jaksi sílu... A vlastně ani nevím, jestli si tohle někdo přečte :-)

Pohodář Tom
E-mail: Internetman@seznam.cz
Webová stránka: http://www.pohodar.com
Datum a čas:15. 06. 2013, 15:17:44
Další díl, o kterém se mluví o "kvalitě" firmy Tesco jen v superlativech - http://www.stream.cz/peklonataliri/815857-peklo-na-taliri-levna-piva - tentokrát si firma Tesco přisadila pivem "Lager", kterýžto název v překladu znamená "ležák" a žádný ležák to není.

Pohodář Tom
E-mail: Internetman@seznam.cz
Webová stránka: http://www.pohodar.com
Datum a čas:12. 03. 2013, 21:40:20
I já si myslím, že vyložený bojkot TESCA by byl až příliš radikálním a nejkrajnějším řešením, které by možná nic pozitivního nepřineslo. Jak tak čtu reakce na můj článek, možná by se dal přepsat titulek na Supermakety na pranýři. Ale mě pobouřilo vypravování člověka, kterého mám rád a který tam dělá - a byl velmi nespokojený. Proto jsem napsal článek, který měl TESCO upozornit na to, že jeho chování je dvojsečnou zbraní a škodí nejen jeho zaměstnancům, ale i samotnému TESCU. Článek, který má za cíl spíš přimět k zamyšlení a dát najevo nesouhlas, než škodit.

MK
E-mail: @
Datum a čas:5. 02. 2013, 16:29:27
Bohužel stejné praktiky jsou i v Globusu. Market jako market. Jen tesek je víc a víc zaměstnanců víc křičí.

Jana
E-mail: @
Datum a čas:2. 02. 2013, 17:22:55
Bohužel, je to smutné, ale tak to chodí - ale nejen v Tesco. Kdysi se u nás otevíralo nové Tesco, všichni si na internetu přečetli, jak nepříjemné je tam pracovat a přesto se tam všichni nezaměstnaní hlásili, protože dnes není kam jít. Asi před pěti lety jsem měla to štěstí pracovat asi 4 týdny v Hypernově (nyní Albert) a je to tam ve všem podobné. Prohlídky tašek, čistý plat 6.000 Kč. Úklid, čekání na zaměstnance bezpečnosti, fronta u hlavní pokladní, počítání pokladny a předávka tržby a další úkony se v žádném případě nazahrnovaly do pracovní doby. Šikana čišela ze všech stran, všichni se drali nahoru, aby získali manažerskou praxi a mohli s touto praxí co nejdříve odejít, získat místo někde jinde. Nedávno v Tesco propustili chudáky pokladní, dali tam automatickou kasu, na kterou zákazníci nechtějí chodit a tak jediná pokladní, která tam v poledne sedí je stresována šestimetrovou frontou. Ale když tam nakupovat nebudeme, tím nešťastným zaměstnancům vůbec nepomůžeme, spíš naopak - budou je ještě více propouštět a snižovat platy.

propouštět a snižovat platy.

Zobrazit příspěvky:

1-20   


Zpět na Tomášovy řeči