Ozdoba levé části hlavičky
Horní část menu Spodní část menu
Pozadí mezi menu
Socha z chrámu Tři Grácie v Lednicko-valtickém areálu
Konec menu

Obrázek, vložený sem kvůli kreténskému Internet Exploreru Tomášův Internet

Je to všechno PAKÁRNA



Je to všechno PAKÁRNA Velcí duchové se často setkávají se silným odporem ze strany průměrně smýšlejících jedinců. (Albert Einstein)

Kdo mě zná trochu blíž, ten už se skoro ani nenamáhá se mě ptát: "Viděl jsi... (následuje jméno filmu)". Ať už je místo teček cokoliv, moje odpověď je totiž stereotypně stejná. Neviděl! U mě totiž místo, které v životě většiny lidí zabírá televize, zabírají knihy. Přesto však občas vím, o čem je řeč, protože znám knihu. To je i případ knihy, kterou jsem si přečetl jako zatím poslední.
Autoři Jakub Horák a David Šimák dali knize neobvyklý ale přiléhavý název - Je to všechno PAKÁRNA. Komu připadá, že by se tohle jméno hodilo na většinu situací v životě, prožívá ho asi podobně, jako všední hrdinové knihy - Bohouš Mekota a jeho kamarádi Drsan, Intoš a Synáček. Společně studují gymnázium a my se s nimi seznamujeme ve stejné době, jako jejich nový - americkou Nadací pro podporu primitivních národů ve střední Evropě vyslaný ředitel John Hnízdo, jehož svérázné metody výuky studenti velmi rychle pocítí na vlastní kůži.
Kniha je zajímavá hlavně tím, jak vtipně a břitce paroduje dnešní dobu:

Sedmnáct let po sametové revoluci vypadala realita Česka značně jinak, ež jak si v roce 1989 klíči cinkající studenti malovali. Pryč byla euforie a představy, že jme na prahu nějaké nové, dosud nevídané ideální společnosti. Teprve zpětně se ukázalo, že většina národa si tuto ideální společnost představovala v první řadě jako místo, kde je dostatek západoněmeckých satelitů, italských myček a jihoamerických telenovel. Po vymizení socialistické ideologie žádná nová nepřišla a Česko se ocitlo v režimu, kde základním světovým názorem je zásada, že větší pes jebe.

I když by to možná viděli jiní jinak, mně se nejvíc líbí to, jak zesměšňuje honbu za penězi přes mrtvoly, kult značkových věcí nebo jediného správného velkého bratra USA...

"Vážení studenti. Od americké Nadace pro podporu primitivních národů ve střední Evropě, která mě do Česka vyslala, jsem obdržel důležitý úkol - zjistit, jak se se Česko bylo schopno bránit v případě nenadálého útoku nepřítele."
"A jako koho mají na mysli?", zeptal se Bohouš Mekota.
"Jak jsem právě řekl, Mekoto, - nepřítele," odvětil Hnízdo.
"Naše země má nějaký nepřátele?"
"Pokud vím, tak zatím ne. Ale s americkou podporou určitě nějaké získáte," ukončil Hnízdo zbytečné přerušení své přednášky.

Pokud máte chuť se zasmát vtipně podaným absurditám dnešní doby, můžu vám knihu vřele doporučit. Možná však neradi čtete a v tom případě stačí přečíst si zadní část obálky - Česká televize podle knihy vytvořila animovaný seriál Pakárna a ten je k mání na DVD.

Napsal Tomáš dne 29. března 2010

Zpět na Tomášovy řeči

Vaše komentáře


Diskuse ukončena bez diskusí.

Zpět na Tomášovy řeči