Ozdoba levé části hlavičky
Horní část menu Spodní část menu
Pozadí mezi menu
Socha z chrámu Tři Grácie v Lednicko-valtickém areálu
Konec menu

Obrázek, vložený sem kvůli kreténskému Internet Exploreru Tomášův Internet

PŘÍRUČKA NESLUŠNÉHO CHOVÁNÍ



Vítám vás u dnešní lekce neslušného chování. Tentokrát se zaměříme na neslušné chování na hostinách, banketech a nejrůznějších akcích, jejichž součástí je i podávání a konzumace pokrmů.

1 - Příprava před akcí

1.1 - Svačina
Pokud do akce ještě zbývá několik hodin, je vhodné pozřít malou svačinu. Nejlepší volbou jsou olomoucké tvarůžky, neměla by chybět cibule nebo česnek. Dbejte, aby svačina nebyla moc velká, aby vám stačila do akce řádně vytrávit. Pokud chcete, dejte si na kuráž pár sklenek něčeho ostřejšího pro posílení společenských schopností.

1.2 - Volba oděvu
Pokud chcete ušetřit své duševní kapacity, jděte prostě na akci v tom, co máte na sobě. V závislosti na společenské výši akce je vhodné zvolit např. monterky, cvičební úbor nebo propocený cyklistický dres. Pokud je však vyžadován společenský úbor nebo lze vzhledem k povaze akce očekávat, že by vyžadován být mohl, zvolte oblek nebo sváteční kalhoty s bílou košilí, jinak riskujete, že nebudete vpuštěni.

2 - Příchod na akci

2.1 - V šatně
Pokud se akce odehrává v lepším hotelu nebo ve společenském domě, je pravděpodobné, že tu bude šatna, ve které hosté odkládají své kabáty, svrchníky, deštníky a jiné součásti oděvu, jež nebudou uvnitř potřebovat. Rozhodně odmítněte tam cokoliv nechat a je-li to možné, vemte si vše ke stolu, kde si to přehodíte přes opěradlo židle, případně položíte kolem sebe na zem. Pokud personál nekompromisně vyžaduje zanechání vnějších vrstev oblečení a objemnějších zavazadel, je vhodné se alespoň do šatny několikrát vrátit a po uklizení si své oblečení opět vyžádat - například abyste si vzali zapomenutou peněženku nebo k oblečení ještě přidali šálu, rukavice nebo jednu ponožku.

2.2 - U stolu
Pokud nejsou místa nijak označena, vyberte si prostě to, které se vám zamlouvá nejvíce. Rozhodně se vyhýbejte místům u otevřených oken nebo blízko reproduktorů. Rovněž nejsou dobrá místa, kolem kterých chodí mnoho lidí.
Pokud je pevně stanoven zasedací pořádek a místa jsou označena cedulkami se jmény, co nejvíce se dohadujte s obsluhujícím personálem, že máte být usazeni na úplně jiné místo, než na jakém je cedulka s vašim jménem a ostentativně usedejte na jiná místa. Pokud v místnosti na chvíli zůstanete sami, je vhodné zasedací pořádek pozměnit přehozením příslušných cedulek se jmény. Kolem sebe rozestavit např. cedulky se jmény jako Tereza nebo Karolína, pokud někerého z prozatím nepřítomných mužů znáte a nemáte rádi, umístěte do jeho sousedství cedulky se jmény jako Laura, Elvíra nebo Matylda.
Při čekání na zahájení akce a přinesení jídla netrpělivě klepte nohou a hlasitě bubnujte prsty o stůl. Vhodné je rovněž hlasitě zívat a podpírat si hlavu. Když se místnost zaplní ostatními hosty, nenápadně se pod stolem zujte.

3 - V průběhu akce

3.1 - Co je na stole
Podíváte-li se před sebe na stůl, uvidíte možná větší množství příborů, větší látkový ubrousek a menší papírový. Látkový ubrousek vám poslouží k zabalení jídla, které se rozhodnete odnést si s sebou domů. Menší papírový ubrousek má různé využití - můžete si s ním hrát, psát na něj nebo do něj smrkat. Příbory slouží při konzumaci různých chodů. Podle pořadí chodů se užívají vždy příbory, nejvzdálenější od vašeho talíře. Proto je vhodné ještě před akcí některým neoblíbeným návštěvníkům příbory lehce přeorganizovat. Pokud se chcete pobavit vy sami, jezte vždy malé věci velkým příborem, velké malým. Na stole je také ubrus, který slouží v případě, že si potřebujete utřít ruce nebo ústa. Součástí výbavy stolu bývají i nejrůznější vázičky, kořenky nebo popelníky. Pokud se vám něco z toho líbí, klidně si to vezměte, budete mít tak na akci pěknou památku.

3.2 - V průběhu jídla
Pokud je to možné, započněte vždy zákuskem, kompotem nebo ovocem. Když přinesou předkrm, halasně se divte, jaké to je chudé pohoštění, když je toho tak málo. Polévku si ihned bez ochutnání osolte, opepřete nebo si do ní přidejte ocet a pak prohlaste, že je moc slaná, ostrá nebo kyselá a že ji nebudete jíst. Pokud jsou součástí dalších chodů mořské plody, kvitujte jejich přinesení výkřikem: "Ježiš, vždyť je to ještě živý."
Pokud je občerstvení řešeno formou švédského stolu, naberte si vždy ode všeho plný talíř, i když na to nemáte chuť. Myslete rovněž na dnešní večeři nebo zítřejší oběd - naberte si, co vaše aktovka, kufřík či kapsy unesou.

3.3 - Chování během jídla
Během jídla se nedejte nijak omezovat. Při jídle jezte zásadně s lokty na stole, vaši sousedé se jistě milerádi uskromní. Pokud vám pokrm chutná, hojně mlaskejte, pokud ne, vyplivněte ho hlasitě zpátky na talíř. Pokud berete pokrm do ruky - například drůbež nebo dary moře - bez zábran si olizujte prsty a poté si je utřete do ubrusu. Rovněž nůž je třeba olízat a pokud součástí pokrmu byla dobrá omáčka nebo masový sos, na závěr vylízejte talíř. Nerozpakujte se něco vybryndat nebo rozlít, na místě by vždy mělo být vidět, že se tu jedlo.

3.4 - Společenská konverzace
Předem si rozmyslete vhodná témata na společenskou konverzaci během jídla. Vzhodným tématem jsou poutavé vzpomínky - na zažívací obtíže, jak vám bylo naposledy špatně po tom co jste vypili, atraktivní je rovněž vzpomínka na rybník, v němž jste se učili plavat a mrtvého, kterého našli v témže čase v přítoku. Vhodným tématem jsou rovněž autentické příběhy o kuchařských mistrech, kteří kořenili své speciality tajnými přísadami z brouků a červíků. Spolustolovníky jistě zaujme i informace, že právě servírovaný živočich se živí výhradně mršinami a kvůli lepší chuti se vaří zásadně zaživa. Vaše fantazie jistě dokáže vymyslet další poutavá témata pro zpestření jídla.

4 - Po jídle

4.1 - Po posledním chodu
Po posledním chodu s hlasitým funěním sdělte spolustolovníkům, jak jste se přejedli až vám je špatně a potvrďte to vzápětí hlasitým říhnutím. Natočte si židli do pohodlné polohy, natáhněte nohy před sebe, povolte si opasek, kravatu, rozepněte sako a případně i knoflíčky u košile. Pokud vám uvízla mezi zuby vlákna z masa, nejlépe je vyrýpete nehtem.
Pokud jsou ve vaší blízkosti štíhlé ženy křehké konstituce, začněte se ostentativně ovívat ubrouskem, jídelním lístkem, kloboukem nebo tácem, vykřikujte jaké je tu horko a neodbytně se dožadujte otevření oken.

4.2 - Volná konzumace alkoholických nápojů
Pokud se na akci podávají i alkoholické nápoje zdarma, rozhodně se jich nelekejte a na množství nehleďte.

5 - Po akci

5.1 - Po návratu domů
Po návratu domů nezapomeňte vybalit všechno jídlo, které jste si na akci vzali a uložit ho do ledničky nebo spíže. Ostatní věci přidejte do vaší sbírky suvenýrů.

5.2 - Reference o akci
Pokud budete o proběhlé akci s někým hovořit, zásadně hovořte pouze o věcech, které se vám na ní nelíbily. Především zkritizujte společnost vašich spolustolovníků, protože byla neuvěřitelně nudná, ale především se nikdo z ní neuměl vybraně chovat u stolu.

ZÁVĚR

Pokud dodržíte všechna výše popsaná pravidla, máte jistotu, že vás na podobnou akci dlouho nikdo nepozve.

Napsal Tomáš dne 20. listopadu 2013

Zpět na Tomášovy řeči