Ozdoba levé části hlavičky
Horní část menu Spodní část menu
Pozadí mezi menu
Socha z chrámu Tři Grácie v Lednicko-valtickém areálu
Konec menu

Obrázek, vložený sem kvůli kreténskému Internet Exploreru Tomášův Internet

Den kvítků barevných - Kopidlenský Kvítek 2013Kvítky barevný vítr rozhoupal, jak jsem Tvý ruce k sobě vzal... - i tahle nádherná písnička jménem Oblázky od Marcely Voborské by se dala v sobotu 12. října zpívat... ale zpívám si dneska písničku úplně jinou, písničku Kvítek od mé nejmilovanější skupiny Kantoři. Na jeden Kvítek spolu totiž právě jedeme - na Kopidlenský Kvítek, krásnou slavnost Zahradnické školy, která má své sídlo ve starobylém zčásti opravdově renesančním a zčásti novorenesančním zámku v Kopidlně.

Parkujeme přímo na náměstí, které dnes kypí čilým ruchem - Kopidlenského Kvítku využili čilí trhovci a udělali si tu z toho neoficiální, ale docela pěkný jarmark - já se na něm obdaroval novým pyžamem. To hlavní se však dnes děje jinde.

Program Kopidlenského Kvítku

Program toho nabízí docela dost, zaplaťme tedy rychle rozumné vstupné a vydejme se pěkně vyzdobenou branou vstříc tomu, co Kvítek nabízí.

Vyzdobená brána do parku kopidlenského zámku

Kolem zámku v Kopidlně je docela velký park, plný krásných starých stromů, keřů, nejrůznějších cest a pěšinek. A také nejrůznějších váz, soch a zbytků dávno zřícených romantických staveb.

Socha služky

Dnes je však park jedním obrovským tržištěm, cesty jsou lemovány mnohými desítkami stánků. Nenajdeme tu však Vietnamce, prodejce "vše za 69" a podobného nekvalitního šuntu. Místo toho tu zemědělci a sadaři prodávají své znamenité výpěstky, šikovní lidé tu prodávají nejrůznější věnce, košíky a ozdobně naaranžované větvičky, řemeslníci tu prodávají nespočetné zahradní náčiní od drobné lopatky přes násady k lopatám a krumpáčům až po samotné lopaty nebo hrábě. Na tu svou zahrádku si tu můžete koupit i nejrůznější sošky, pítka pro ptáčky nebo krásné čínské lampičky. Na své si tu však přijdou i milovníci bylinkových, zelených a černých čajů, mýdel, malovaného skla a stovek dalších věcí.

Zámecký park ve víru Kvítku

Ani hlady na Kvítku nikdo nemusí trpět - pomyslné stoly se tu prohýbají pod tíhou langošů, buřtíků, opékaných prasátek nebo třeba koláčů a zapít se to dá několika různými pivy. Milovníci zdravějšího jídla si tu můžou nakoupit bezpočet zeleniny a ovoce a zapít to třeba šťávnou z aronie nebo bezovým vínem.

Teď už však vejděme krásnou renesanční branou do samotného kopidlenského zámku.

Brána kopidlenského zámku

Vcházíme spěšně, protože se ze zámeckého nádvoří nese náramně zajímavá hudba. Náramně zajímavě však vypadají i ti, co nás s ní sem přišli potěšit.

The first Czech pipes and drums

Vypadají opravdově skotsky, ale jsou to Češi - úžasná kapela The 1st Czech pipes and drums (První české dudy a bubny). Povídat o hudbě není nic moc, lepší je si ji poslechnout a skupina každému z nás ráda zahraje v jejich profilu na serveru Bandzone na adrese http://bandzone.cz/the1stczechpipesanddrums.
Skupina hraje asi dvě písničky a poté se dává na pochod za hraní snad nejslavnější a nejznámější skotské dudácké písničky Scotland the brave. Kromě dudáků jsou však úžasné i dvě bubenice - s paličkami totiž kromě bubnování točí tak, že by jim to ledasjaká mažoretka mohla jen tiše závidět, ani jednou jim palička nevypadne z ruky a každý úder do bubnu přesto zazní přesně v té chvíli co má.

Početné místnosti zámku jsou ve všedních dnech učebnami, třídami a kabinety, dnes se však staly jednou velkou výstavní síní, kde nám studentky, studenti, profesoři a profesorky ukazují, co umí.

Krásný košíček květů

Ne, že bych byl povolán něco hodnotit, můžu jen říct, jestli se mi to líbí nebo ne a říkám, že se mi to líbí. Můžeme tu obdivovat nejrůznější květinová aranžmá nebo nazdobené lahve, které by neudělaly ostudu ani na té nejopulentnější hostině.

Nazdobené lahve vína

Sliny se nám sbíhají nad stolem, plným těch nejkrásnějších jablek a hrušek.

Jablka a hrušky

Seznámíme se tu i nejrůznějšími lidovými zvyky.

Povídání o dožínkách

Nejkrásnější výtvory, kytice a nejrůznější nápadité konstrukce najdeme v těch nejkrásnějších místnostech zámku, kde se dochovalo i ledacos historického - třeba úchvatná kachlová kamna.

Kachlová kamna

Nejkrásnější je nádherná místnost se stěnami, obloženými vyřezávaným táflováním, dveřmi se zdobenými sloupky, nádherně vyřezávaným stropem i několika obrazy.

Krásná místnost s dřevořezbami

A také nádherným starodávným lustrem.

Lustr v dřevěné místnosti

Bohužel je tu poměrně tmavo a pořád spousta lidí, fotografuje se tu špatně.

Průhled místnostmi

Sousední místnost je věnována svatební výzdobě a kromě krásných svatebních šatů tu obdivujeme i obrovská květinová aranžmá.

Svatební šaty a květy

Obrovitánské svatební kytice

A najdeme tu dokonce i skvostně ozdobený stůl na svatební hostinu.

Stůl na pořádně slavnostní svatební hostinu

Najdeme tu však také tenhle krásný věnec, udělaný ze zaječích oušek.

Věnec ze zaječích oušek

Místnosti vévodí hladce bílá kachlová kamna se štítem jako z antického chrámu.

Detail kachlových kamen

Co svatba slibuje a kvůli čemu se i někdy pořádá, to naznačuje krásně nazdobený starodávný kočárek.

Nazdobený kočárek

Takovéhle kytice by nezanikly ani na té nejhonosnější královské svatbě.

Obrovitánské svatební kytice

V jiné z místností zámku se způsobem lahodícím oku seznamujeme s různými řemesly. Třeba řemeslem krejčovským...

Krejčovské řemeslo

Řemeslo pekařské tu reprezentuje nádherná světnička z chlebového těsta.

Světnička z chlebového těsta

Sladké umění cukrářů tu reprezentují oblíbené ozdůbky ze sladké modelovačky.

Sladké umění cukrářů

A především z téhož materiálu vytvořené úžasné obrázky, inspirované obrazy Josefa Lady, Rok na vsi, za které jejich autorka Lucie Krausová ze Školy gastronomie a služeb v Nové Pace získala stříbrnou medaili na Gastronomické výstavě v Lucemburku.

Rok na vsi

Nemůže tu chybět ani truhlářské řemeslo.

Truhlářské řemeslo

V další z místností najdeme na dlouhém stole množství nejrůznějších kronik a alb, dokládajících dlouhou a zajímavou historii Zahradnické školy v Kopidlně.

Kronika z roku 1954

Fotoalbum z fotkami z Kvítku

Máme říjen, příroda hýří barvami, ale postupně zešedne a zbělá a budeme si muset prozářit to smutné období barvami sami. Prostředků však k tomu budeme mít po ruce habaděj.

Zlaté vánoční ozdůbky

Červené vánoční ozdoby

Zlaté, červené, zelené, stříbrné - tolik různých vánočních věnečků a ozdůbek tu je, až oči přecházejí.

Opouštíme společně zámek, procházíme znovu parkem a tentokrát je našim cílem prostorný sál v ryze funkční budově z doby socialismu. Různé nářadí - kruhy, žebřiny, šplhací lana, větší množství basketbalových košů - dává tušit, že ve všedních tu padají jen strohé povely: "Poklusééém klus." Pííísk pííísk, pííísk pííísk "Kolena nahoru... běžím běžím, neflákám se, jedu jedu jedu". Dnes však má sál mnohem vznešenější poslání - slouží jako výstavní síň pro spoustu krásných kytic, aranžmá, nazdobených barevných dýní a mnohého dalšího. Vévodí mu květinami lemované pödium protáhlého obdélného tvaru s typickým čtvercovým rozšířením na konci - molo, jaké se používá na módních přehlídkách. Jemu však teď vládnou mnohem nesmrtelnější modely, než jaké jsou k vidění na módních týdnech v Miláně, Paříži nebo New Yorku.

The first Czech pipes and drums

Skotské kroje. The first Czech pipes and drums nám tu dělají radost dalšími svými skotskými písničkami. Já si ale i přesto pořád zpívám písničku Kvítek. "Voníš, voníš sladce a já nemám zdání, ve které zahrádce, kvítku rozcuchaný." Po dudáckém vystoupení nás však čekají kvítky krásné, voňavé a učesané.

Krásná dívka ve fialových šatech

Svatební salon Evita z Jičína dnes studentky z maturitního ročníku proměnil v krásné princezny. Pro něj je to báječná reklama a pro nás potěšení a radost. A pro mě zajímavost - já totiž právě čtu v angličtině knihu Fashion Babylon od paní Imogen Edwards Jones, která nám ukazuje taje světa módy - a nikdy jsem na žádné módní přehlídce nebyl. Tak tohle bude moje první. Právě teď můžeme obdivovat společenské šaty, jak to v nim krásným maturantkám sluší. A aby kvítků nebylo málo, každá má navíc nějakou pěknou kytičku.

Usměvavá příjemná dívka

Jen doufám, že se na mě některá z dívek nebude mračit, když sem zabloudí a nenajde tady svůj obrázek. Vyfotografoval jsem si je všechny, každá měla svou krásu a bylo na ní co obdivovat, jen ne každý obrázek se povedl a článek by byl asi moc dlouhý, kdybych je sem dal všechny. Kdybyste chtěly svůj obrázek mít, klidně mi napište a já vám ho pošlu.

Dívka se snivýma očima

Kdyby krásné šaty, které nám tu dívky ukazují, dokázaly číst moje myšlenky, asi by měly zlost, protože jsem zatím víc obdivoval jejich obsah, než je samotné. Někdy by to byla však vůči nim docela křivda.

Temnovlasý a temnooký anděl

Tyhle jsou zrovna moc krásné, široká sukně dokáže nádherně zdůraznit útlý pas a vůbec tvar dívčího těla. I když vůbec netuším, jak příjemné je nosit takovou širokou krinolínu, myslím si, že zase asi tak dvakrát ne.

Dívka s něžnými rysy

Moc se mi líbí i to, že jsou všechny ty společenské šaty takové výrazně barevné.

Nádherně a vřele usměvavá dívka

Dívky chodí vždycky po dvou, na určených místech mola se zastavují a na rozšířeném konci si stoupají napřed do rohů a pak k sobě. Každý si je tak může dobře a dosyta prohlédnout. Ani se mi nechce mrkat, abych o něco nepřišel.

Něžná dívka ve žlutém a usměvavá v modrém

Šaty s nejrůznějšími kanýrky a volánky jsou krásné samy o sobě a přitáhnou pozornost, ale i hladké šaty mají něco do sebe, protože dělají pěknou linii a zdůrazňují krásu té, kterou mají ve svém objetí.

Jedna blondýnka v moři tmavovlásek

Když projdou všechny dívky, ještě na konec nastoupí na molo a ukáží se nám všechny dohromady.

Defilé krasavic

Naposledy zašustí satén, hedvábí a vůbec všechno, z čeho takové šaty jsou vlastně ušité, ale není třeba plakat, ještě to není rozloučení, pouze krátká přestávka.

Abychom se ani trochu nenudili, nehráli si s mobilem nebo dokonce neodešli, o to se nám postarala tahle slečna Iva Podzimková svým příjemným zpěvem.

Tahle slečna nám hezky zpívala

Druhá část módní přehlídky bude kromě krásných kvítků zasvěcena svatebním šatům. Nejprve však přicházejí ti nejmenší a nejroztomilejší, aby tu na molo rozházeli plátky růží. Jsou však čilí jako veverky a málokterý obrázek se podaří.

Malí andílci

A bohužel ani slavnostní příchod "ženicha s nevěstou" za velebného zvuku známého Mendelssohnova svatebního pochodu moc pěkně na obrázku nevyšel.

Ženich a nevěsta

Pak už přišly na řadu nám známé kvítky, tentokrát ale všechny sněhobílé.

Něžně usměvavá nevěsta

Když už jsme u kvítků, musím ještě připomenout ty kytičky, které dívky drží v rukou i ty, které lemují přehlídkové molo. On Kopidlenský Kvítek je mimo všechno to, co už jsme viděli, hlavně soutěží ve vázání těch nejkrásnějších kytic a všechny ty kytičky pochází z této soutěže. Až skončí tahle přehlídka, bude delší přestávka, po ní všechno proběhne ještě jednou a poté se všechny soutěžní kytičky, kytice a pugéty budou dražit. Komu se líbí, může si přihodit a budou jeho.

Dvě krásné nevěstinky

Některé šaty jsou namouduši na podívání překrásné. Leskle bílá barva těchto šatů kontrastuje krásně s opálenou pletí dívky, co je má na sobě. Jen namouduši netuším, jaké konstrukci, spodničce či krinolíně vděčí za svůj široký tvar. Každopádně mám podezření, že oč krásnější to je, o to méně pohodlné a praktické. Ale nakonec... svatba je jen krátký okamžik v životě lidském a to se ledacos snese.

Opálená nevěsta s copánkem

A i když zdaleka ne každá dívka a žena je tak romantického založení, přece jen se najde dost těch, jenž chtějí ve svůj svatební den vypadat jako princezny.

Dvě dlouhovlásky v krásných bílých šatech

Není žádnou výjimkou, že když se dívka či žena obléká, trvá to celou věčnost a člověk by si za tu dobu klidně stačil schrupnout. Zdejší dívky jsou však asi jiného založení - stačila krátká přestávka a ony se stačily z jedněch bohatých šatů převléknout do druhých a vypadat při tom tak dobře, jako by kolem nich hodinu běhala celá četa kostymérek, maskérek, komorných a děvčat pro všechno. Asi jsou to holky šikovné a nebo obléknout a svléknout takovéhle šaty není tak složité, jak to na laický mužský pohled vypadá.

Modrooká nevěsta

Svatební šaty jsou v drtivé většině jenom bílé, ale když mají hnědou barvou zvýrazněný pas a na ozdobu hnědý ornament, vypadá to moc dobře. Obzvlášť na téhle dívce, protože je sama výrazná - podobně kontrastují její tmavé oči a nádherné vlnité vlasy se světlou pletí.

Nevěsta s nádhernými vlnitými vlasy

Stejně jako v předchozí části přehlídky, i tentokrát můžeme na rozloučenou vidět krásné nevěsty všechny najednou.

První část nevěst

Druhá část nevěst

Nevěsty a andílci

Nevěsty odcházejí, můj foťáček si úlevou vydechne, že zkomírající baterie ho vydržela pohánět až do konce, ale radost je to předčasná, úplný konec ještě není. Na řadě je pár pěkných kostýmů, u kterých se oblečení harmonicky doplňuje s kvítky barevnými a které jsou inspirovány přírodou. Tohle je "Oheň".

Dívka, znázorňující živel oheň

Tahle dívka oděná do vodních rostlin se jmenuje Lenka a její kostým se jmenuje "Voda".

Lenka a její Voda

Tenhle hodně nápaditý kostým dostal jméno "Vítr".

Dívka, zpodobňující vítr

Konec nám prozáří svými barvami "Malá a velká duha".

Malá a velká duha

Ještě se nám ukáží všechny dívky - živly - najednou...

Živly všechny pohromadě

...a pro tuhle chvíli je konec. Teď si dívky oddechnou, kvítky se napijí vody a šaty spočinou na ramínkách a později proběhne celá přehlídka ještě jednou. My však teď půjdeme za dalšími zajímavostmi kopidlenského parku.

Oranžérie

Nejrůznější voliéry, oranžérie, gloriety, chrámky, obelisky a podobné romantické stavbičky v anglických parcích nezřídka stojí stranou zájmu a kvůli tomu i na známých zámcích bývají v dezolátním stavu. Oranžérie v Kopidlně měla větší štěstí - před několika lety byla pečlivě opravená a teď v ní pilní studentíci pěstují exotické rostlinstvo.

Uvnitř oranžérie

Oranžérie má tři části - uprostřed prostorný a vysoký rizalit, k němuž přiléhají dvě ještě prostornější části. Všechny prostory jsou navzájem oddělené prosklenými dveřmi, takže může v každé panovat jiná teplota i vlhkost prostředí. Jsou tu nadělané různé skály, jezírka a všude bují spousta zeleně, pečlivě popsané mnoha cedulkami.

Bujná zeleň v oranžérii

Procházíme z rizalitu do okrajové části.

Dveře z rizalitu do okrajové části

Tady obdivujeme třeba mladý bambus.

Mladý bambus v oranžérii

Vedle oranžérie je pěkná skalka s mnoha rostlinami, keři a malými stromy.

Skalka vedle oranžérie

Hned vedle najdeme i drobnou francouzskou zahradu.

Francouzská zahrádka

Stěna ze stromů ukrývá užitkovou část zahrady, jíž vévodí dva obrovské mnohametrové fóliovníky. I tady je asi na jaře a v létě k vidění ledacos zajímavého, jenže teď je podzim a tak tu jen fólie znuděně povlává nad sklizenými záhonky. Stačí však popojít pár kroků vlevo a jsme v nádherné části kopidlenského anglického parku.

Cesta anglickým parkem

Tomu vévodí množství nádherných starých stromů.

Starý strom v anglickém parku

Občas se dá narazit i na různé staré ozdůbky z dob, kdy se parkem procházely šlechtičny.

Ozdobný sloup

Největší a nejviditelnější ozdobou parku je však nádherný rybník tvaru trošku rozšlápnutého srdíčka nebo rohlíku.

Zámek přes rybník

Okolo vody jsou pěkná zákoutí.

U rybníka

Velký rybník

Podél rybníka přicházíme znovu k zámku. Ještě pár chvil se tu díváme... a pak přichází čas k odchodu. Jdeme znovu mezi stánky a spolu s námi početní návštěvníci, obtíženi mnohými taškami, košíčky a různými nakoupenými věcmi. Kdo tu dneska prodával, nelitoval.

Jel jsem na Kvítek s tím, že mě to tu možná dneska nebude bavit, ale opak byl pravdou - užil jsem si to tady plnými doušky. A proto děkuju za tenhle pěkný den všem ze Zahradnické školy v Kopidlně a přeju vám všem, ať se daří.

Napsal Tomáš mezi 19. a 21. říjnem 2013

Zpět na Tomášovy řeči

Vaše komentáře
Zpět na Tomášovy řeči